(autor foto: Tibor Cirok)
Svet

Schneealpe – Windberg

21. 01. 2009
„Ho, ho, hooo, Veselé Vianoce!“, zareve mi pod oknom starý šedivý dedko. Odvtedy už ale prejdú tri týždne a ja sa už chvejem nedočkavosťou, kedy potrápim svoje tukom zaliate svalstvo. Po roku mám opäť k dispozícii Maťove dodávky. Ten aj tento rok pokúša šťastie v Andách. Vlani som sa túlal po Slovensku, tentokrát to bude Rakúsko. Na úvod si dáme jednodňovku na 1903m vysoký Windberg.

Schneealpe

Windberg je najvyšším vrchom náhornej planiny Schneealpe. Pohorie patrí do oblasti Severných Vápencových Álp. Od Bratislavy je v poradí štvrtým významnejším horstvom. Najprv je to Hohe Wand, potom Schneeberg, Raxalpe a nakoniec Schneealpe. Vymenúvanie pohorí môže pokračovať, ale teraz to nie je dôležité.

Na planine je niekoľko chát, žiadna však nie je otvorená celoročne. V chate Kutatsch Hutte je možný núdzový bivak, pretože jej vstupná časť so stolom a lavicami je otvorená i v zime. Nedá sa tu však kúriť, preto sa treba prichystať na zimu.

Planina ponúka možnosti na VHT, lezenie, pešiu turistiku a v zime aj na snežnicové a skialpinistické túry. Rozlohou nie je veľká. V najdlhšom mieste má asi šesť kilometrov, v najširšom asi štyri kilometre. Na širokom vrchole je osadený tri metre vysoký nerezový kríž. Výhľad je kruhový a počas dobrej viditeľnosti aj neskutočne nádherný.

Altenberg an der Rax

Z Bratislavy vyrážame všetci vytešení a v očakávaní krásneho dňa. Slniečko má krásne svietiť a oblohu nemá zohyzdiť žiadny mrak. V rytme ruských šlágrov parkujeme o 8:15 pri statku Lurgbauerovcov v dedine Altenberg an der Rax. S domácou pani ešte konzultujem možnosť parkovania, pretože tu chýba riadne parkovisko. Po chvíli rozmýšľania však nachádzame vhodné miesto, kde definitívne ostávame.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Po úvodnej fotografii – čo ak náhodou budú po ceste nejaké straty – konečne vyrážame po červenej značke (ako inak) č.444. Ideme lesom a s pribúdajúcim stúpaním pribúda i množstvo snehu. Na jednej zvážnici obúvame snežnice a pre väčšinu rekreantov je to snežnicová premiéra. Je radosť sledovať tie chúďatká, ako sa idú pri prvých krokoch pozabíjať. Ale rýchlo si na nový druh pohybu zvykajú a začínajú si ho pochvaľovať. Noha je pevná a v hlbokom snehu ju nevykrúca.

Konvoj turistov sa naťahuje. Čakáme sa na ďalšej z množstva zvážnic. Značka sa niekde stráca. Posielam dvoch pretekárov na jednu stranu. Cesta hore ide asi týmto smerom, ale pre istotu idem skontrolovať aj druhú stranu. Po pár metroch vidím, že môj predpoklad bol správny a vraciam sa späť. Ideme teda za pretekármi a po sto metroch natrafíme na značku, ktorá prichádza odkiaľsi zdola. Je to však iná značka, síce tiež červená, ale č.447. To nevadí, pretože na túto značku sa máme napojiť a ňou pokračovať ďalej.

Serpentínami stúpame strmo do kopca a mne sa v mysli vybavujú Ondrove otázky: „A nebude to strmé? A nebude to náročné? A zvládnu to sestra so švagrom, keď sú prvýkrát na turistike? A nebudú mi nadávať? A nezničí ich to?“ Dúfam, že ma večer neprihluší.

Kutatsch Hutte (1700 m)

Serpentíny zdolávame a úspešne vystupujeme z lesa pri tabuli s mapou oblasti, Kohlebner-stand (1462m). V snehu sú hlboké brázdy od auta. Niekto sa tu bol „trocha“ vyblázniť. Od tabule pokračujeme vrstevnicovým chodníkom, ktorý v niekoľkých 180 stupňových zákrutách naberá výšku, až sa dostaneme na hrebeň. Nad nami sa týči stožiar vykrývača, ktorý sme videli už zdola od „parkoviska“. Prechádzame popod vykrývač, ešte trocha stúpania a sme na Kutatsch Hutte. Slníme sa ako jašterice, čakáme na ostatných a čas využívame na obed. Je bezvetrie, slniečko krásne opaľuje naše tváre a nám sa už nechce ďalej ísť. Ale prišli sme sem kvôli Windbergu a tak sa po príchode posledných dávame do pohybu. Vedľa tyčového značenia vystupujeme na hranu planiny. Pred nami sa objavuje vrchol, zasnežené chatky a po pravej ruke veľká chata Schneealpen Haus. Prechádzame poza chaty a stúpame na chodník, ktorý prichádza od Schneealpen Hausu. Po ňom pokračujeme ďalej. Míňame smerovník, na ktorom je písaná polhodina na vrchol, my však už o desať minút stojíme pri vrcholovom kríži.

Windberg (1903 m)

Konečne prichádza moja obľúbená vrcholová činnosť. Utieram si pery a idem sa vybozkávať s práve prichádzajúcimi dievčatami. Windberg v preklade znamená veterný kopec. A svojmu názvu neostáva nič dlžný. Fúka silný mrazivý vietor a vrstvy oblečenia doteraz uložené v batohu konečne putujú tam, kam sú určené. Zohriať Peťkovo spotené stokilogramové telíčko.

Z Tibora robíme japonského turistu. Ten má v tomto momente na krku niekoľko fotoaparátov a my v kŕči čakáme, kým nás so všetkými zveční. Nemá cenu meniť sa na cencúle a tak po fotení a pomenovaní okolitých i vzdialených kopcov mizneme z vrcholu. Na ceste dolu vyťahujem čakan a následné púšťanie sa dolu svahom po zadku a brzdenie čakanom si vychutnávam plnými dúškami. Našťastie z toho nemám zodratú riť a nemusím kupovať nové gate. Dole z planiny schádzame tou istou cestou, ako sme šli hore. K autu prichádzam ešte za svetla. Na rozdiel od niekoľkých zblúdilcov, ktorí zabudli odbočiť zo zvážnice na chodník a k autu prichádzajú po hodine čelovkového pochodu horou.

Záver

Tak skončila naša prvá tohtoročná snežnicová túra. Krásne počasie, perfektní ľudia, veľa zábavy a vynikajúci pocit z celého dňa. O týždeň sa isto s mnohými stretneme na ďalšej akcii, tentoraz v susednom Raxalpe na Heukuppe.

Horám zdar a zraneniam pokoj.

Foto: Tibor Cirok
Mapa: WK 022 Semmering, Rax, Schneeberg, Schneealpe 1 : 50 000 Freytag&Berndt

Fórum 6 príspevkov
Schneealpe – Windberg 26/04/16 19:37 6 príspevkov
Najnovšie články
 
Túra Melčice – Kykula – Zabudišová – Zemianske Podhradie Hovorí sa, že jedna túra plodí ďalšiu. Asi je to aj tento prípad. Z vyhliadky v Zabudišovej ma zaujal zalesnený hornatý terén za údolím Ivančického potoka. Zostalo mi aj niekoľko restov, čo som pri putovaní NCH ponad Bošácku … » celý článok dnes Vladimír Mikuš Biele Karpaty
Správa Sedlá a štíty sú pod snehom, bez mačiek a cepína tam nechoďte Oddnes sú v Tatranskom národnom parku otvorené všetky turistické značené chodníky. Trasy cez vysokohorské sedlá a na štíty však ležia pod snehom. Ísť nad turistické chaty bez ... » viac včera Soňa Mäkká Správy
Túra Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné Šišoretné je neznačený hrebeň v rázsoche Slepého vrchu medzi Klokočinou a Bolehlavom. Veľakrát som sa motal v okolí peši aj na bicykli, ale nikdy som sa nedostal na tri vrcholy s ... » viac 14/06/21 Pavol Timko Malé Karpaty
Najnovšie články autora
 
Túra Kráľova hoľa a skala z Telgártu v marci Je posledný marcový víkend. Predpoveď počasia hlási slnečné a teplé počasie. Bolo by hriechom doma sedieť. Kam ale vyraziť v takéto teplo? Odpoveď je jasná. Za snehom. Ale kde nablízku ešte nájsť množstvo snehu aj na … » celý článok 18/04/14 Peter Antol Nízke Tatry
Ferrata Ferrata HZS na Martinské hole v zime Keď bola otvorená ferrata Horskej záchrannej služby na Martinské hole, povedal som si, že by stálo zato ísť si ju prejsť. Niekoľkí priatelia, ktorí ju už prešli, mi ukazovali fotky a ... » viac 06/01/14 Peter Antol Malá Fatra
Reportáž Dokončenie náučného chodníka Fraňa Madvu O tom, že náučný chodník Fraňa Madvu existuje už dlho, vedia aj čitatelia Hikingu. Vedeli aj to, že na náučnom chodníku chýbajú informačné panely, takže náučný chodník nie je ... » viac 02/09/12 Peter Antol Reportáže
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Schneealpe – Windberg 26/04/16 19:37 6 príspevkov
0.58 (0.36)