(autor foto: Tibor Cirok)
Svet

Schneealpe – Windberg

21. 01. 2009
„Ho, ho, hooo, Veselé Vianoce!“, zareve mi pod oknom starý šedivý dedko. Odvtedy už ale prejdú tri týždne a ja sa už chvejem nedočkavosťou, kedy potrápim svoje tukom zaliate svalstvo. Po roku mám opäť k dispozícii Maťove dodávky. Ten aj tento rok pokúša šťastie v Andách. Vlani som sa túlal po Slovensku, tentokrát to bude Rakúsko. Na úvod si dáme jednodňovku na 1903m vysoký Windberg.

Schneealpe

Windberg je najvyšším vrchom náhornej planiny Schneealpe. Pohorie patrí do oblasti Severných Vápencových Álp. Od Bratislavy je v poradí štvrtým významnejším horstvom. Najprv je to Hohe Wand, potom Schneeberg, Raxalpe a nakoniec Schneealpe. Vymenúvanie pohorí môže pokračovať, ale teraz to nie je dôležité.

Na planine je niekoľko chát, žiadna však nie je otvorená celoročne. V chate Kutatsch Hutte je možný núdzový bivak, pretože jej vstupná časť so stolom a lavicami je otvorená i v zime. Nedá sa tu však kúriť, preto sa treba prichystať na zimu.

Planina ponúka možnosti na VHT, lezenie, pešiu turistiku a v zime aj na snežnicové a skialpinistické túry. Rozlohou nie je veľká. V najdlhšom mieste má asi šesť kilometrov, v najširšom asi štyri kilometre. Na širokom vrchole je osadený tri metre vysoký nerezový kríž. Výhľad je kruhový a počas dobrej viditeľnosti aj neskutočne nádherný.

Altenberg an der Rax

Z Bratislavy vyrážame všetci vytešení a v očakávaní krásneho dňa. Slniečko má krásne svietiť a oblohu nemá zohyzdiť žiadny mrak. V rytme ruských šlágrov parkujeme o 8:15 pri statku Lurgbauerovcov v dedine Altenberg an der Rax. S domácou pani ešte konzultujem možnosť parkovania, pretože tu chýba riadne parkovisko. Po chvíli rozmýšľania však nachádzame vhodné miesto, kde definitívne ostávame.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Po úvodnej fotografii – čo ak náhodou budú po ceste nejaké straty – konečne vyrážame po červenej značke (ako inak) č.444. Ideme lesom a s pribúdajúcim stúpaním pribúda i množstvo snehu. Na jednej zvážnici obúvame snežnice a pre väčšinu rekreantov je to snežnicová premiéra. Je radosť sledovať tie chúďatká, ako sa idú pri prvých krokoch pozabíjať. Ale rýchlo si na nový druh pohybu zvykajú a začínajú si ho pochvaľovať. Noha je pevná a v hlbokom snehu ju nevykrúca.

Konvoj turistov sa naťahuje. Čakáme sa na ďalšej z množstva zvážnic. Značka sa niekde stráca. Posielam dvoch pretekárov na jednu stranu. Cesta hore ide asi týmto smerom, ale pre istotu idem skontrolovať aj druhú stranu. Po pár metroch vidím, že môj predpoklad bol správny a vraciam sa späť. Ideme teda za pretekármi a po sto metroch natrafíme na značku, ktorá prichádza odkiaľsi zdola. Je to však iná značka, síce tiež červená, ale č.447. To nevadí, pretože na túto značku sa máme napojiť a ňou pokračovať ďalej.

Serpentínami stúpame strmo do kopca a mne sa v mysli vybavujú Ondrove otázky: „A nebude to strmé? A nebude to náročné? A zvládnu to sestra so švagrom, keď sú prvýkrát na turistike? A nebudú mi nadávať? A nezničí ich to?“ Dúfam, že ma večer neprihluší.

Kutatsch Hutte (1700 m)

Serpentíny zdolávame a úspešne vystupujeme z lesa pri tabuli s mapou oblasti, Kohlebner-stand (1462m). V snehu sú hlboké brázdy od auta. Niekto sa tu bol „trocha“ vyblázniť. Od tabule pokračujeme vrstevnicovým chodníkom, ktorý v niekoľkých 180 stupňových zákrutách naberá výšku, až sa dostaneme na hrebeň. Nad nami sa týči stožiar vykrývača, ktorý sme videli už zdola od „parkoviska“. Prechádzame popod vykrývač, ešte trocha stúpania a sme na Kutatsch Hutte. Slníme sa ako jašterice, čakáme na ostatných a čas využívame na obed. Je bezvetrie, slniečko krásne opaľuje naše tváre a nám sa už nechce ďalej ísť. Ale prišli sme sem kvôli Windbergu a tak sa po príchode posledných dávame do pohybu. Vedľa tyčového značenia vystupujeme na hranu planiny. Pred nami sa objavuje vrchol, zasnežené chatky a po pravej ruke veľká chata Schneealpen Haus. Prechádzame poza chaty a stúpame na chodník, ktorý prichádza od Schneealpen Hausu. Po ňom pokračujeme ďalej. Míňame smerovník, na ktorom je písaná polhodina na vrchol, my však už o desať minút stojíme pri vrcholovom kríži.

Windberg (1903 m)

Konečne prichádza moja obľúbená vrcholová činnosť. Utieram si pery a idem sa vybozkávať s práve prichádzajúcimi dievčatami. Windberg v preklade znamená veterný kopec. A svojmu názvu neostáva nič dlžný. Fúka silný mrazivý vietor a vrstvy oblečenia doteraz uložené v batohu konečne putujú tam, kam sú určené. Zohriať Peťkovo spotené stokilogramové telíčko.

Z Tibora robíme japonského turistu. Ten má v tomto momente na krku niekoľko fotoaparátov a my v kŕči čakáme, kým nás so všetkými zveční. Nemá cenu meniť sa na cencúle a tak po fotení a pomenovaní okolitých i vzdialených kopcov mizneme z vrcholu. Na ceste dolu vyťahujem čakan a následné púšťanie sa dolu svahom po zadku a brzdenie čakanom si vychutnávam plnými dúškami. Našťastie z toho nemám zodratú riť a nemusím kupovať nové gate. Dole z planiny schádzame tou istou cestou, ako sme šli hore. K autu prichádzam ešte za svetla. Na rozdiel od niekoľkých zblúdilcov, ktorí zabudli odbočiť zo zvážnice na chodník a k autu prichádzajú po hodine čelovkového pochodu horou.

Záver

Tak skončila naša prvá tohtoročná snežnicová túra. Krásne počasie, perfektní ľudia, veľa zábavy a vynikajúci pocit z celého dňa. O týždeň sa isto s mnohými stretneme na ďalšej akcii, tentoraz v susednom Raxalpe na Heukuppe.

Horám zdar a zraneniam pokoj.

Foto: Tibor Cirok
Mapa: WK 022 Semmering, Rax, Schneeberg, Schneealpe 1 : 50 000 Freytag&Berndt

Fórum 6 príspevkov
Schneealpe – Windberg 26/04/16 19:37 6 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Kráľova hoľa a skala z Telgártu v marci Je posledný marcový víkend. Predpoveď počasia hlási slnečné a teplé počasie. Bolo by hriechom doma sedieť. Kam ale vyraziť v takéto teplo? Odpoveď je jasná. Za snehom. Ale kde nablízku ešte nájsť množstvo snehu aj na snežnice? Možností je málo, ale voľba je jednoznačná. Kráľova hoľa v Nízkych Tatrách. 18/04/14 Peter Antol Nízke Tatry
Ferrata Ferrata HZS na Martinské hole v zime Keď bola otvorená ferrata Horskej záchrannej služby na Martinské hole, povedal som si, že by stálo zato ísť si ju prejsť. Niekoľkí priatelia, ktorí ju už prešli, mi ukazovali fotky a namotávaný som bol stále viac a viac. Konečne prišlo ochladenie a voľný víkend pred Vianocami ma zlákal na zimné dobrodružstvo. 06/01/14 Peter Antol Malá Fatra
Reportáž Dokončenie náučného chodníka Fraňa Madvu O tom, že náučný chodník Fraňa Madvu existuje už dlho, vedia aj čitatelia Hikingu. Vedeli aj to, že na náučnom chodníku chýbajú informačné panely, takže náučný chodník nie je náučný, ale len taký obyčajný chodník. 02/09/12 Peter Antol Reportáže
Najnovšie články na titulke
 
Test Termoska Thermos Stainless King 1200 ml Termosky asi nie sú niečo, nad čím by sa dala robiť veľká veda. Majú za úlohu udržať nápoj teplý alebo studený a vyššie očakávania od nich ľudia veľmi nemajú. Na trhu nájdeme kopec rôznych typov fliaš špeciálne určených na čaje či kávu, s rôznymi veľkosťami a vlastnosťami. Práve na vlastnosti som sa zameral pri teste termosky, ktorú som si kúpil minulú zimu – Thermos Stainless King 1200 ml. Výrobca udáva, že voda vydrží horúca či studená až 24 hodín. Poďme sa pozrieť na to, či je to skutočne tak. dnes Dominik Chňapko Ostatné
Túra Maroko: Sahara - výstup na Leviu dunu Hovorí sa, že ako sa človek vyspí prvý raz na novom mieste, tak sa mu tam bude spať aj naďalej. My sme sa všetci prvú, hviezdnatú noc vyspali na Sahare dobre, ale to, čo nasledovalo potom, bolo pre polovicu zájazdu čierna mora, na ktorú nikto nebol pripravený. Nuž, ako sme stredoeurópania začali naše štvordňové putovanie Saharou na najvyššiu marockú dunu? Je Sahara naozaj samý piesok a piesočné duny? včera Miroslav Svítek Svet
Túra Kolešne, Klenovský Vepor a Kabátová za víkend Medzi ikony Veporských vrchov rozhodne patria jeho bratské výsosti Vepor Ľubietovský a Klenovský. Preto bolo jasné, že na ne musím zájsť. Keďže druhý zmieňovaný je v atraktívnej lokalite plnej usadlosti a samôt, tak bolo treba len to nejako dômyselne pospájať. 17/05/21 Henrich Tomáš Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Schneealpe – Windberg 26/04/16 19:37 6 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.53 (0.33)