Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Chata pod Chlebom po rekonštrukcii (február 2022). Foto – Ľubomír Mäkký
Chata pod Chlebom po rekonštrukcii (február 2022). Foto – Ľubomír Mäkký Zatvoriť

Chata Chata pod Chlebom

Najvyššie položená chata v Malej Fatre. Je dobre prístupná od vrcholu sedačkovej lanovky z Vrátnej po zelenej značke. Druhou spojnicou s hrebeňom Malej Fatry je žltá značka – tá vedie od chaty na vrchol Hromové. Do Turčianskej kotliny je možné zostúpiť po zelenej značke od obce Trusalová alebo po modrej značke do Šútova. Pri zostupe modrou značkou uvidíme Mojžišove pramene a 38 m vysoký Šútovský vodopád.

Poloha
Malá Fatra - Krivánska Fatra:južne od Snilovského sedla pod vrcholom Chleb
Nadmorská výška
1423 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 49.18113 ° SŠ
dĺžka: 19.04939 ° VD
» Mapa
Nocľah
Ubytovanie v lôžkových izbách (3-posch. postele) s posteľnou bielizňou pre 23 osôb + 25 osôb na povale vo vlastnom spacáku
Prevádzka
celoročná
Voda
dostatok
Cena
25,- € človekonoc (na posteli s posteľnou bielizňou)
cez víkendy rezervácia so zálohou 12,50 € na osobu
zľavy sa neposkytujú
Kontakt
SMS/WhatsApp: +421 (905) 861 042
Web: www.chatapodchlebom.sk
Spojenie
zelená značka zo Šútova alebo z Vrátnej
Dalšie info
v Snilovskom sedle je kabínková lanová dráha z Vrátnej
www.chatapodchlebom.sk

Prvé zmienky o Chate pod Chlebom sú známe z obdobia zo začiatku druhej svetovej vojny. Žiaľ existencia tejto chaty – podobne ako väčšiny ostatných v tomto období – nemala dlhé trvanie, v roku 1945 bola vypálená ustupujúcimi nemeckými vojakmi. Neskôr bola postavená veľká chata pre 60-70 osôb. Z tejto éry pochádzajú aj dva lyžiarske vleky v blízkom okolí – oba sú už desať rokov nefunkčné. I túto veľkú chatu postihol najväčší nepriateľ horských chát – požiar. V roku 1982 do tla vyhorela, podarilo sa akurát uhasiť spojovací tunel s hospodárskou budovou. Z tejto hospodárskej budovy (skladov) vznikla dnešná Chalúpka pod Chlebom. Pred vchodom do Chalúpky sú dobre badateľné kamenné základy pôvodnej veľkej chaty.

Hneď po vstupe do Chalúpky sa ocitnete v jedálni. V nej sa nachádza aj pult, za ktorým je ukrytá kuchyňa. Z jedálne sú prístupné tri izby pre hostí skrývajúce trojposchodové postele. Každá izba má svoje meno podľa výhľadu z jej okna: Magura, Chleb, Kriváň. K dispozícii je aj umývadlo s tečúcou vodou a „splachovacie“ záchody – splachovať ich treba vedrom s vodou.

Chata funguje celoročne – v interiéri chaty to dokumentuje množstvo fotografií zo silvestrovských osláv – v zime sa v chate kúri v drevenom kotli, ktorý zohrieva vodu v radiátoroch a tak je vnútri príjemne teplúčko.

Chata je svojou polohou vhodná ako nocľažisko pre tých, ktorí zdolávajú hrebeň Krivánskej Malej Fatry. Z chaty je nádherný výhľad na viacero ďalších horstiev Slovenska, na rieku Váh a po zotmení sú neprehliadnuteľné svetlá Martina a priľahlých obcí.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Webová stránka chaty

Aktualizacia – 15. 2. 2022

Chata pod Chlebom prešla komplexnou rekonštrukciou v roku 2021. Pôdorys chaty aj jej tvar ostal zachovaný. Interiér, fasáda aj strecha sú úplne nové. Vyzdvihujeme, že chata si zachovala svoj charakter horskej chaty. Vďaka novej kuchyni a číselnému systému vybavovania objednávok jedla je obsluha mimoriadne rýchla aj v čase extrémneho náporu.

V ponuke sú tradičné chatárske jedlá, no vždy je poruke aj niečo pre vegánov. Pivo sa tu čapuje 10° a 12°, desinka je Pernštein a dvanástka z lokálneho remeselného pivovaru Martins.

Chata je otvorená pre neubytovaných hostí denne od 8:00 do 22:00, varí sa do 21:00.

Pre ubytovanie ostali tri izby ako doposiaľ, dve 9-lôžkové a jedna 5-lôžková. V podkroví je hromadné spanie na posteliach. Na chatu nepotrebujete spacák, k ubytovaniu je vždy posteľná bielizeň. Pozor, chata neposkytuje ubytovanie so psom.

Cena za človekonoc je 25 eur. Zľavy sa neposkytujú. Pri víkendových pobytoch sa platí záloha.

Rezervácie na adrese chatapodchlebom@gmail.com alebo formou SMS/WhatsApp na 0905861042.

Fotogaléria k článku

Najnovšie