Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Ostatné Quo vadis Treksport?

Ponuka slovenského výrobcu outdoorového vybavenia stagnuje – novej kolekcie sme sa už dlhší čas nedočkali, ba dokonca ich ponuka z obchodov mizla. Ešte sa pridružili problémy s kvalitou, na čo sme pri Treksporte neboli zvyknutí. Objavili sa pochybnejšie materiály, z výrobkov mizla Cordura, či YKK zipsy. Čo sa deje v súčasnosti? O tom som sa bol porozprávať s Marekom Harvišom v Moste pri Bratislave, kde Trek Sport sídli. V nasledujúcich riadkoch sa dozvieš, čo som zistil.

V súčasnosti sa Treksport snaží získať spať stratenú tvár v oblasti kvality svojej produkcie. Pri batohoch sa plošne vracia k použitiu Cordury. Okrem toho však kolekcia prešla drobnými inováciami, predovšetkým pri turistických a extrémnych batohoch. Ako možno vidieť z obrázkov, mierne sa zmenili aj farby.

Batohy – extrem a tourist

Tieto batohy tvoria tradičnú súčasť ponuky Treskportu. Modely ako Patagonia, Tatran, či Tibet Extrem sú neodmysliteľnou súčasťou každej kolekcie. Asi každý pozná Eiger a Spawn si tiež už svoje miesto vydobil. V tejto kategórii s najvyššími kvalitatívnymi nárokmi prešli úpravami spony, zipsy, švy a zmenila sa aj látka, z ktorej sú batohy šité. Spony už nie sú Nexus, ale Duraflex, s ktorými sa lepšie manipuluje v zime, lebo sú mäkšie. Zipsy sú výhradne YKK a v prípade namáhaných otvorov spodných komôr (Patagonia, Tatran, Alpin) sú 10mm široké. Používaná je výhradne Cordura a to Balistic v predu, Ripstop na bokoch a hrubšie tkaná v prípade dna. Prevažná väčšina švov je tri krát prešívaná pre zvýšenú odolnosť. Ušká na držanie lyží sa zväčšili aby bolo možné do nich upnúť aj carvingové lyže. Príjemným obohatením Patagonie a Tatranu je pružná gumička na prednej strane batohu rovnako ako na Alpine.

Malé metské batohy a doplnky

V prípade menších batohov je použitý materiál Duratex. Len Eiger, vzhľadom na extrémne určenie, bude celý z Cordury spolu s YKK zipsami. Tieto materiály nájdeme aj na legendárnom Oscarovi, či na kapsičke Barma. Školský batoh College dostal YKK zipsy a uvažuje sa o ich nasadení aj v prípade ostatných modelov.

Made in China

V súčasnosti sa na Slovensku už batohy, doplnky a spacáky nevyrábajú – robia sa v Číne. Vývoj naďalej prebieha v Moste pri Bratislave, kde sa šijú prototypy. Dôvod je jednoduchý – "za cenu, ktorú sú ľudia ochotní platiť, nie je už možné udržať výrobu na Slovensku" uviedol Marek a dodáva – "Podobným spôsobom sa správajú aj ostatní výrobcovia. Problémová kvalita v minulosti súvisela so systémom kontroly, ktorý za posledné mesiace prešiel podstatnými zmenami. Produkcia odevov je naďalej Made in Slovakia".

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Diskusia pod článkom

Čo si myslíš ty o Treksporte? Používaš ich vybavenie a máš otázky, komentáre, prípadne vylepšováky? Vo fóre pod týmto článkom máš priestor sa vyjadriť. Na reakcie bude odpovedať Marek Harviš z Treksportu.

Fotogaléria k článku

Najnovšie