Ako písať článok na HIKING.SK

Ideálne je tému vopred cez mail prediskutovať s redakciou, keďže máme približne prehľad, kto sa akej téme venuje a tak vieme eliminovať riziko, že dvaja autori budú súčasne pracovať na tom istom. Ak už je aj rovnaká či podobná túra uverejnená, nie je to prekážkou uverejnenia Vášho článku, keďže každý text je originálny, rovnako fotodokumentácia.
-
Záväzné pravidlá
Články publikované na hiking.sk prechádzajú redakčnou úpravou z hľadiska štylistiky, gramatiky, vecnej a geografickej správnosti. Výsledný text tak nie je pôvodne zaslaný text autora. V súlade so zásadami novinárskej etiky prosíme autorov, aby nám neposielali články uverejnené inde, s výnimkou osobnej webovej stránky či blogu autora nekomerčného charakteru. Autori zasielajú výlučne svoje vlastné texty. Ak sú v texte použité informácie z iného zdroja, treba uviesť zdroj.
Neuverejňujeme články, ktoré podstatným spôsobom porušujú návštevné poriadky národných parkov alebo zákon o ochrane prírody a krajiny. Celé túry mimo značkovaných chodníkov uverejňujeme len v prípade, že je možnosť ich legálne absolvovať (horský vodca, VHT inštruktor, horolezecká túra atď.).
Hoci sa redakcia snaží zaistiť súlad článkov s pravidlami vykonávania voľnočasových aktivít v prírode s platnou legislatívou, nie je v jej časových možnostiach, aby presne posúdila každý článok alebo jeho časť. Preto nie je zodpovednosťou vydavateľa, aby každý článok bol v stopercentnom súlade s aktuálnymi predpismi. Každý čitateľ je zodpovedný za svoje konanie a pred realizáciou akejkoľvek voľnočasovej aktivity v prírode sa vo vlastnom záujme musí oboznámiť s režimom, ktorý platí na zamýšľanej trase alebo jej časti.
[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom Facebooku a Instagrame ]
-
Členenie
Úvod by mal obsahovať popis trasy, kam autor išiel, prečo si vybral práve túto trasu a pod. Mal by byť dlhý cca 3-4 vety. Potom by mala nasledovať trasa vo forme X - Y - Z, bez časov, nadmorských výšok a farieb značiek. Tieto údaje si záujemca môže nájsť v hikeplanneri a časť z nich sa nachádza vo Faktoch k článku. Telo článku by malo byť členené do odstavcov oddelených od seba enterom. Odrážky od začiatku riadku prosím nedávajte. Dobré je pridať medzititulky. Pri teste je dobré sa inšpirovať inými testami a členiť jednotlivé kapitolky podobne. Záver je dobrovoľný, väčšinou obsahuje nejaké zhrnutie či odporúčanie, pre koho je túra vhodná, atď.
-
Obsah
Pri túrach by mal článok obsahovať informácie o teréne a jeho náročnosti, o okolí, výhľadoch, vodných zdrojoch, možnostiach občerstvenia, rôznych zaujímavostiach na trase (prírodné, historické) či prekážkach, ktoré môžu návštevníka stretnúť. Tiež je vhodné spomenúť stav značenia, najmä pri cyklotúrach (spôsob, kvalita). Pri cyklotúrach je dobré uviesť aj typ bicykla (trekingový, horský), doprava na miesto, alternatívne trasy.
-
Fotodokumentácia
K článku je možné pridať 37 fotografií, všeobecne platí, že čím viac, tým lepšie. Pri testoch treba pridat vlastnú fotodokumentáciu, nie z webu. Fotografie nesmú mať rámiky ani vodoznaky. Pri pridávaní fotografií treba dodržať nasledovné pravidlá:
- Minimálna veľkosť je 980 px dlhšia strana, odporúča sa 1960 px.
- Panorámy maximálne s pomerom strán 16:9, užšie fotky by v článku nevyzerali dobre. Široké výhľadovky odporúčame rozdeliť na 4 fotografie.
- Maximálna veľkosť 9 MB / 1 fotografia, ideálna veľkosť je do 5 MB, aby to aj prehliadač na staršom počítači zvládol bez zadýchania sa.
- Komu záleží na tom, aby mu systém nemenil veľkosť najväčšej verzie fotiek – čo môže mať vplyv na ostrosť – treba posielať fotky v presnom rozmere (1960 px dlhšia strana) s maximalnou veľkosťou 1,5 MB / fotka.
- Pridať fotky môžete aj ich ťahaním z priečinka priamo do prehliadača do zóny vyznačenej prerušovanou čiarou.
- Keď raz pridáte fotky, ale úspešne nedokončíte pridanie článku, ostanú v druhom kroku k dispozícii, až kým ich buď nezmažete, alebo článok úspešne nepošlete.
- Názovom súboru sa automaticky predvyplní popisok, preto odporúčame pred uploadom si nazvať súbory napríklad takto: 01 Text popisku vrátane diakritiky.jpg
- Po pridaní súborov (pred pokračovaním do ďalšieho kroku) môžete pridať ďalšie alebo niektoré zmazať. Tiež je možné meniť poradie pomocou ťahania náhľadov myšou hore/dolu. Ako titulka sa použije fotka, ktorá bude prvá v poradí.
- Systém berie do úvahy orientáciu podľa EXIF, takže ak pridávate fotky priamo z fotoaparátu alebo smartfónu, budú automaticky korektne otočené.
- Ak fotka obsahuje EXIF s GPS polohou, tá sa zachová pre účely zobrazenia na mape a EXIF sa z dôvodou ochrany súkromia autora zmaže. Kto môže, nech si zapne v smartfóne alebo vo foťáku ukladanie polohy do fotiek, prípadne môže dodatočne geotagovať fotky, napríklad pomocou programu GeoSetter, prípadne iných programov.
-
Fakty k článku
Sú veľmi dôležité, pretože aj na základe nich sa dajú filtrovať túry. Tiež veľmi pomáhajú pri získavaní informácie o túre či útulni pri pozeraní cez mobil. GPS súradnice sa dajú bez problémov odčítať na www.turistickamapa.sk. Čísla do políčok treba písať v tvare 1200, nie napr. 1 200, a bez m n.m., to sa priraďuje automaticky.
Ďakujeme všetkým minulým, súčasným aj budúcim autorom za ich články a pomoc pri skvalitňovaní HIKING.SK.
Titulná fotografia, zdroj: http://www.sxc.hu/photo/955951





