Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Koliba pod Klinom (autor foto: Jozef Jelenčiak)
Koliba pod Klinom (autor foto: Jozef Jelenčiak) Zatvoriť

Búda Koliba pod Klinom

Koliba pod Klinom sa nachádza v hornej časti Račkovej doliny v Západných Tatrách priamo na žlto značkovanom chodníku na otvorenom priestranstve na pomedzí kosodreviny pod mohutným Klinom. Jej majiteľom je Spoločenstvo bývalých urbárnikov z Pribyliny a stará sa o ňu Turistický oddiel TJ Pribylina.

Poloha
Západné Tatry: Račkova dolina, spoj Račkovej a Gáborovej doliny pod Klinom
Nadmorská výška
1460 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 49.1854 ° SŠ
dĺžka: 19.81631 ° VD
» Mapa
Nocľah
kapacita cca 6 lôžok – drevená vyvýšená konštrukcia (pričňa)
Prevádzka
vzhľadom k zimnej uzávere chodníka odporúčame rešpektovať sezónu
Voda
dostatok z blízkeho potoka
Kontakt
TO TJ Pribylina
Spojenie
Liptovský Mikuláš (vlak, bus) – Pribylina, skanzen (zelená) – ATC Račkova (modrá) – Nižná lúka (žltá)

Príjemný výstup mierne stúpajúcou Račkovou dolinou vás dovedie zhruba po 3 hodinách od ATC Račkova dolina k otvorenému priestranstvu, kde uvidíte Kolibu, údajne najvyššie položenú na Slovensku.

Samotná koliba je malá a nie je v nej žiadne zariadenie okrem drevených konštrukcií na spanie (pričňa). Všetko je čisté. WC som nevidel. Strecha asi zateká, igelity sú rozvešané na vnútornej strane strechy. Koliba môže slúžiť ako veľmi dobré miesto na nástup na Jakubinú alebo Bystrú.

Odjakživa slúžila ako útočisko pri hrebeňovke, dnes má alternatívu v susednej Jamníckej doline v Kolibe pod Pustým. Z koliby na hrebeň je to asi 1.30 hodiny, v závislosti na tom, ktorú z ciest si zvolíte. Priamo nad kolibou sa spájajú značky žltá (pokračuje na Račkovo sedlo), zelená (pokračuje na Gáborovo sedlo) a zo zelenej odbočujúca modrá idúca na Bystré sedlo.

Podrobné informácie nájdete na mape VKÚ č. 3 Západné Tatry Podbanské Zverovka mierka 1 : 25 000 alebo v turistickom sprievodcovi spoločnosti Dajama v edícii S batohom po Slovensku diel č. 1 Západné Tatry Chočské vrchy.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Autori fotografií: Jozef Jelenčiak a Tomáš Trstenský

Fotogaléria k článku

Najnovšie