Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Útulňa Koliba pod Pustým

Koliba pod Pustým sa nachádza v hornej časti Jamníckej doliny v Západných Tatrách priamo na modro značenom chodníku na malej polianke v zajatí hustého smrekového lesa pod rázcochou Smreka zvanou Pusté. Jej majiteľom a vzorným hospodárom je miestny Urbariát Liptovskej Kokavy. Môže byť alternatívou k obľúbenej Kolibe pod Klinom, ktorá sa nachádza o dolinu východnejšie.

Poloha
Tatry: Západné Tatry - Jamnícka dolina, dolina pod Pustým pri značkovanom chodníku
Nadmorská výška
1156 m n. m. – by Garmin eTrex Vista
GPS súradnice
šírka: 49.1792 ° SŠ
dĺžka: 19.77305 ° VD
» Mapa
Nocľah
kapacita cca 14 lôžok – 2x dvojlôžkové drevené vyvýšené konštrukcie, 2x päťlôžkové
Prevádzka
vzhľadom k zimnej uzávere chodníka odporúčame rešpektovať sezónu
Voda
dostatok z blízkeho potoka
Kontakt
OZ Klub kokavských turistov a lyžiarov, ruckamars(at)mail.t-com.sk, liptovskakokava.sk/…/.html
Spojenie
Liptovský Mikuláš – vlak - odtiaľ autobus do Pribyliny – zastávka pri múzeu Liptovskej dediny a potom pešo po zelenej smer ATC Račkova dolina 45min. odtiaľ po modrej 2 hodiny

Pohodlný výšlap mierne stúpajúcou Jamnickou dolinou Vás dovedie zhruba po dvoch (aj menej) hodinách od ATC Račkova dolina k malej polianke, kde po ľavej strane uvidíte budovu Koliby a k nej náležiaci prístrešok s lavicami a stolom. Samotná koliba je priestranná a odhadovaný počet noclažníkov môže byť aj vyšší. Je v nej umiestnený funkčný sporák, dokonca s napíleným drevom a stôl. Všetko je čisté. WC som nevidel. Na mapách povyše zobrazený turistický prístrešok na rázcestí modrá značka Jamnícka dolina a zelená odbočka na Žiarske sedlo je zhnitý, naklonený a životu nebezpečný. Koliba môže slúžiť ako veľmi dobré miesto na nástup na Jakubinú alebo Baranec. S trochou zaváhania sa dá s ňou počítať ako s alternatívou za Kolibu pod Klinom počas hrebeňovky Západných Tatier. Je na zváženie, či sa uprednostní priestrannosť, vybavenie alebo zhruba o 1hodinu kratší čas na zostup a výstup späť na hrebeň. Možno rozhodne smer postupu alebo jednoducho počasie a informácia o kolibe bude mať cenu zlata.

Podrobné informácie nájdete na mape VKÚ č.3 Západné Tatry Podbanské Zverovka mierka 1:25 000 alebo v turistickom sprievodcovi spoločnosti Dajama v edícii S batohom po Slovensku diel č. 1 Západné Tatry Chočské vrchy.

autor titulnej fotografie: Jiří Mal

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Fotogaléria k článku

Najnovšie