Svet

Zimný výstup na Saeuleck

14. 05. 2009
Krátky článok o zimnom výstupe na vrchol Saeuleck v oblasti Ankogel Grupe v Rakúsku. Po vianočných sviatkoch sme sa s kamarátmi vybrali na ľahšiu zimnú expedíciu do Rakúska - to sme ešte netušili, čo nás čaká. Odmenou za našu námahu nám boli nádherné výhľady na zasnežené alpské vrcholy a úžasní pocit z prekonávania samých seba.

V čase, keď všetci normálni ľudia trávia vianočnú večeru a pripravujú sa na silvestrovskú oslavu, sme sa vybrali na zimnú turistiku. Rozmýšľali sme nad rôznymi alternatívami, nakoniec však vyhralo Rakúsko. Rozhodli sme navštíviť oblasť Ankogel Grupe a pokúsiť sa vystúpiť na nie najvyšší, ale asi najkrajší vrchol Saeuleck (3086 m n.m.).

1. deň

Bratislava – Mallniz - Arthur-von-Schmid-Haus

Po únavnej ceste autom z Bratislavy do Mallnizu sa nám podarilo medzi záľahami snehu zaparkovať auto a mohlo sa začať naše zimné dobrodružstvo. Rýchlo sme sa prezliekli, hodili niečo do žalúdka a v desaťstupňovom mraze sme vyrazili hore.
Samozrejme, ako skúsení horali sme snežnice nechali doma, to sme však ešte netušili, že táto zima bola k Rakúšanom veľmi štedrá a snehu bolo všade nadostač. Našťastie pred nami išli dvaja rakúski horári, ktorý jednak stopu prešliapali a jednak poznali cestu. Asi v polovičke cesty ku chate Arthur-von-Schmid-Haus sa však naši sprievodcovia odpojili a my sme ostali sami. Postup v hlbokom snehu a po lavinóznych svahoch zanechal v každom z nás určite hlboký dojem, hlavne keď sme ani netušili, kade sa uberá správna cesta na chatu. Na naše prekvapenie sme v plnom počte niekedy okolo druhej po obede dorazili na už spomínanú chatu Arthur-von-Schmid-Haus (2275 m n.m.).

Chata patrí ÖAV Sektion Graz a v roku 2007 prešla rekonštrukciou, ktorá sa dotkla terasy aj winterraumu. Aj keď je chata cez zimnú sezónu zavretá, vo winterraume je 15 miest na spanie, spolu s dekami, veľkou pecou a štandardnou výbavou všetkých rakúskych winterraumov. Tak sme si narúbali drevo, zakúrili si a kochali sa nádhernou mesačnou nocou, bez jediného obláčika. Dvadsaťstupňové mrazy sme kompenzovali tridsaťstupňovou saunou vo vnútri winnnterraumu (asi sme to prehnali s tým drevom do pece).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

2.deň

Bratislava –Arthur-von-Schmid-Haus – Seauleck (3086 m n.m)

Ráno sme v nádhernom počasí vyrazili k vrcholu. Po krátkom, ale strmom výšvihu nad chatou sme sa dostali na planinu, po ktorej sme postupovali k hrane, odkiaľ sa už priamo išlo na vrchol. Vzhľadom na veľké množstvo snehu, ktorý veľmi spomaľoval výstup, sme si určili „deadline“, do kedy sa musíme dostať pod hranu aby sme sa stihli ešte vrátiť späť. Stanovený limit sme dosiahli s trištvrtehodinovým predstihom a tak s dobrým pocitom a teplým čajom sme vyrazili po hrane k vrcholu. Vzhľadom na to, že ani jednému sa nám už nechcelo brodiť v hlbokom snehu, sme si cestu skrátili cez asi 40 metrový žľab. Doteraz ďakujem bohu, že sa to s nami nezosunulo.

Po prekonaní žľabu sme sa konečne mohli odviazať, schovať zbrane (čakany) a postupovať k vrcholu. So stúpajúcou nadmorskou výškou stúpala aj rýchlosť vetra nepriamo úmerne s teplotou. Takže na vrchole parádne fúkalo a spolu s wind chill efektom mohlo byť tak dvadsať stupňov pod nulou. Nepriaznivé poveternostné podmienky však boli kompenzované nádherným výhľadom na zimnú alpskú panorámu.

Na vrchole sa nachádzajú až dva kríže, pričom pri tom nižšom končí ferrata – náš pôvodný cieľ (poz. autora: v zime nerealizovateľné), ktorá bola takmer celá pod snehom. Po vrcholových gratuláciách a nejakých fototermínoch sme sa pustili zostupovať. Cesta dolu bola viac o zábave ako zostupe. V hlbokom snehu nebola núdza o saltá, premety, šmýkania a iné športové disciplíny. Cesta ubiehala veľmi rýchlo a po krátkej pauze na chate sme už okolo štvrtej boli pri aute pripravení na cestu domov. Cestou k autu sme sa opäť stretli s našimi priateľmi horármi. Ako my, aj oni sa už vracali domov a na sánkach si viezli streleného kamzíka (asi na guláš), ešte že tých kamzíkov tam bolo ako maku. Takže sme prehodili pár viet, pochválili sme sa úspechom výpravy a pobrali sme sa dole.

Záver

Saeuleck je veľmi pekný kopec, ktorý sa v lete dá stihnúť vyliezť sa jeden deň. V zimnom období je úspech výpravy veľmi závislý od poveternostných podmienok a kvality snehu. O tejto skutočnosti vypovedá aj fakt, že v knihe návštev na chate bol okrem nášho iba jeden termín mimo letnej sezóny (niekedy v novembri) a aj to sa daná skupina dostala iba na chatu. Na druhej strane pohľad na zimnú panorámu zasnežených Álp s azúrovo modrou oblohou stojí za tú námahu.

Fórum nová téma
Zimný výstup na Saeuleck 14/05/09 00:00 nová téma
Najnovšie články
 
Túra (Ne)uspešné hľadanie stratených osád pod Drahovou Jedným z mála úspešných projektov lokálnych trás je NCH Ipeľ, ktorý svojim vypracovaním patrí k tomu zachovalejšiemu a hoc sa vyskytuje v kraji, ktorý turisti málokedy navštívia, vyzerá byť starostlivo udržiavaný za celý … » celý článok dnes Henrich Tomáš Stolické vrchy, Veporské vrchy
Príbeh Ako sme rybárčili na Turci Keď nedávno skončila doba „temna“ a začala éra obrody, konečne sme sa mohli beztrestne stretnúť na pive v našej krčme. Síce len na terase, ale aj tak. Bolo to radostné, pretože sme ... » viac včera Boro Tomis Príbehy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
VHT Hohe Tauern – Großes Wiesbachhorn Tento rok mám asi rok návratov na kopce, kde som bol. Respektíve, ako hovoria bratia Česi „rok sundávaní pytlů“. Po úspešnom výstupe na Großvenediger som sa rozhodol, že sa opäť vrátim na môj dobre známy Großes … » celý článok 14/12/14 Richard Tesár Svet
Túra Hohe Tauern – výstup na Großvenediger Čo môže človek urobiť, keď celý deň sedí v práci a von je 35 stupňov? No predsa zobrať si dovolenku a isť sa schladiť niekde na ľadovec. To s chladením bol veľký omyl, ako sa ... » viac 12/08/14 Richard Tesár Svet
Svet Kirgizsko – Ťanšan – Chan Tengri Takmer pred rokom som sa vrátil z výstupu na Kilimandžáro, plný neopakovateľných zážitkov a s chuťou spoznávať nové krajiny i nové hranice svojich možností. A teda bolo čo ... » viac 14/06/11 Richard Tesár Svet
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Zimný výstup na Saeuleck 14/05/09 00:00 nová téma
Fakty
 • Pohoria
  • Ankogel Grupe - Saeuleck
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 3086 m n. m.
  • min: 1350 m n. m.
 • Vzdialenosť
  • 7 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Nocovanie
  • Chata
 • Voda
  • v zime sneh, v lete potok/chata
 • Doprava
  • auto
0.54 (0.33)