Extra

Čistenie Nízkych Tatier 2009

29. 10. 2009
Tak, ako po iné roky, aj tohtoročné Čistenie Nízkych Tatier (ČINT 2009), ktoré sa konalo 18. – 20. septembra 2009, organizovali Správa Národného parku Nízke Tatry a Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Nízke Tatry. Za cieľ si organizátori dali hospodárske práce na turistickej útulni Andrejcová a vyzbieranie odpadkov po návštevníkoch Národného parku Nízke Tatry na východnom hrebeni Nízkych Tatier od Veľkej Vápenice po Kráľovu hoľu.

Úvodné zhrozenie

Základňou sa nám na celý víkend stala útulňa Andrejcová, kde sme žiaľ hneď po príchode zažili veľký šok. V útulni bol obrovský neporiadok. Popod postele sa váľalo kopu odpadkov, drevo a tehly z drevárne. V časti, kde je kuchynka, zas vrstva triesok, kôry, pilín a prachu z dreva. V okolí poloprázdneho kontajnera (bol vyvezený mesiac a pol pred akciou) boli plné igelitky so smeťami. Ich bývalí majitelia ich už asi nevládali vhodiť dnu. Hoci odniesť knihu návštev, metlu a sekeru, ktoré sme tam dali, niekto zvládol. Dokonca na informačných letákoch, ktoré sú na stenách, boli a stále sú aj nelichotivé a hanlivé poznámky na našu snahu o spríjemnenie turistiky v Nízkych Tatrách napísané po slovensky a česky. No a aby toho nebolo málo, zistili sme, že niekto z návštevníkov rozbil okná v dolnej izbe a vo vstupnej chodbe. Priznám sa že takýto vyslovene neporiadok som tu ešte nevidel. Všetci sme boli zhrození. Tí, čo sme sa pred troma rokmi podieľali na rekonštrukcii Andrejcovej, sme boli veľmi znechutení z toho, ako si návštevníci vážia našu prácu.

Veľké upratovanie

Pár ľudí sa aj ozvalo, že teda pre takýchto ľudí nemajú chuť niečo robiť, ale nakoniec predsa pomohli. A tak teda aj napriek tomuto šoku sa 31 dobrovoľníkov z radov trampov, členov stráže prírody a pracovníkov Správy NAPANT-u pustilo v sobotu do práce. Dve dievčence štyri hodiny upratovali útulňu. Vyniesli z nej 5 vriec odpadu. Šesť chlapov sa podujalo vykopať hlbokú jamu a na túto jamu preniesť latrínu, ktorá už bola preplnená. No a zvyšok sa rozpŕchol po širokom okolí a zbierať smeti. Ja som sa zas pustil do varenia odmenového guľášu, popri čom som stíhal aj trochu pomôcť pri premiestnení latríny.
Nakoniec sa všetko dobre podarilo. Útulňa bola vyčistená, latrína osadená nad novou jamou a zberači priniesli asi šesť vriec smetí. Taktiež sme nachystali trochu dreva a dopoly vyprázdnili kontajner na smeti.

Guľáš a táborák

Guláš (dúfam) všetkým chutil a keďže ho bolo dosť, tak sme ním pohostili aj turistov, ktorí prišli na útulňu prenocovať. Večer potom každý z brigádnikov dostal účastnícku brezovú placku. Potom prišla na rad gitara, spev a dlhé rozhovory pri ohni až do noci.

Prosba

Ráno sme po sebe znovu poupratovali chalupu, ktorá nás pritúlila na dve noci, smeti a ostatné potrebné veci naložili na služobný Defender a ČINT ´09 ukončili.
Na záver prosba pre tých, ktorí na útulni Andrejcová budú spať. Rekonštrukcia útulne bola drahá a aj náročná. Neničte to, čo má slúžiť nám všetkým.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Mgr. Dan Harťanský
Strážca Správy Národného parku Nízke Tatry
Banská Bystrica

Poznámka:
22. októbra 2009 mi volal kolega, ktorý bol na kontrole v útulni. Oznámil mi, že niekto stihol opäť rozbiť okno a útulňa je opäť plná smetí.

Fórum 35 príspevkov
Čistenie Nízkych Tatier 2009 28/09/10 12:03 35 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Extra Čistenie Nízkych Tatier 2009 Tak, ako po iné roky, aj tohtoročné Čistenie Nízkych Tatier (ČINT 2009), ktoré sa konalo 18. – 20. septembra 2009, organizovali Správa Národného parku Nízke Tatry a Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Nízke Tatry. Za cieľ si organizátori dali hospodárske práce na turistickej útulni Andrejcová a vyzbieranie odpadkov po návštevníkoch Národného parku Nízke Tatry na východnom hrebeni Nízkych Tatier od Veľkej Vápenice po Kráľovu hoľu. 29/10/09 Dan Harťanský Správy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Malý Muráň - náučný okruh z Novoveskej Huty Malé okno v protiepidemických opatreniach a možnosti turistiky cez okres s priateľkou okamžite využívame a po minulotýždňových Slanských vrchoch, sme sa tentokrát vybrali k okraju Slovenského raja za históriou baníctva v regióne. dnes Dominik Chňapko Volovské vrchy
Extra Basecamp: bude príjemne, vo vyšších polohách je stále sneh Čaká nás pekný víkend, kedy budú teploty cez deň atakovať dvadsiatky, najmä v nedeľu. Rána však majú byť s prízemným mrazom, preto na dvojdňovku radšej pohľadajte strechu nad hlavou. V nižších polohách je už viac zelene, oko potešia aj kvitnúce ovocné stromy. včera Redakcia Basecamp
Túra Ivanov vrch a Praporec - okruh z Hermanoviec n. Topľou Slanské vrchy sú pre turistov z východu asi obohraná pesnička, avšak myslím si, že stále majú čo ponúknuť aj v prípade, ak ich má človek prechodené krížom-krážom. Nečakane sa mi podarilo vybaviť si dovolenku na pondelok. Plán sme mali pôvodne ísť niekam na západ, avšak nepredvídané udalosti nám dovolili vyraziť až pred obedom, a tak meníme plány a vyrážame na nenáročný okruh v okolí Hermanoviec nad Topľou. včera Stanislav Ďurica Slanské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čistenie Nízkych Tatier 2009 28/09/10 12:03 35 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.83 (0.38)