Test

Bunda ZAJO Dakota EV

28. 05. 2010
AKTUALIZÁCIA - Nedávno uviedla známa slovenská značka ZAJO na trh novú kolekciu búnd. Prvýkrát pri tom použili značkové materiály, konkrétne Entrant a Dermizax od Toray. K dispozícii sú trojsezónne aj zimné modely rôznych farieb a strihov. V tomto článku bližšie predstavím trojsezónnu cenovo prístupnú bundu s názvom Dakota z Entrantu V.

Doplnenie článku

Tento článok bol prvýkrát publikovaný v decembri 2009 ako predstavenie na základe krátkodobých skúseností. Teraz pridávam informácie z používania počas niekoľkých mesiacov, nielen mnou, ale aj ďalšími členmi hiking.sk teamu. Pribudlo aj hodnotenie do tabuľky faktov.

Materiály

Bunda je ušitá z dvojvrstvého materiálu Entrant V. Ide o PU mikroporézny záter s vodným stĺpcom 10 000 mm a paropriepustnosťou na úrovni 10 000 g/m2/24 h. Z vnútornej strany je ochranná sieťka, pričom rukávy a spodná časť bundy majú vnútro z plného nylonového materiálu pre lepšiu ochranu záteru. Materiál nie je elastický v žiadnom smere.

Vrchná vrstva je z jemnej tkaniny s ripstopovou úpravou. Má nižšiu tuhosť, takže pri nosení nemá používateľ pocit, že má na sebe nepoddajný pancier. Z tohto dôvodu je bunda vhodná aj na "ne-outdoorové" použitie, napríklad do mesta v sychravom počasí. Vďaka nižšej gramáži materiálu je dobre zbaliteľná.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Všetky použité zipsy sú YKK, ten hlavný má obojstranný jazdec, čo príde vhod, napr. keď si treba odskočiť. Kladne hodnotím, že výrobca uprednostnil klasické zipsy v kombinácii s textilnými légami pred dnes modernejšími vodeodolnými. Pre tento typ bundy ide podľa mňa o lepšie riešenie. Plastové zdrhovadlá sú bezmenné.

Strih a detaily

Tvar Dakoty je konzervatívnejších línií. Strih je pohodlný a skôr voľnejší, dĺžkou je niečo medzi parkou a bundou do pása. Zadný diel mierne prekrýva zadok a tak nehrozí, že by pri aktivitách neboli dobre chránené kríže.

Predný zips s obojstranným jazdcom je prekrytý légou, na ktorej sú uchytávacie suché zipsy a vo vrchnej a spodnej časti je po jednom cvoku. Spomínaný suchý zips sa občas zachytáva do vnútornej sieťky, preto pri balení je vhodné bundu zapnúť. Spodná léga pod čelným zipsom má v hornej časti pásik mikroflísu.

Odvetranie podpazušia je na dobrej úrovni. Je síce umiestnené trochu netradične (viď foto), avšak svoju úlohu si plní dobre. Nezvyklé je aj umiestnenie dvoch jazdcov – kým pri väčšine búnd sú oba jazdce pri sebe pri zapnutých vetrákoch, tu sú pri sebe pri otvorených.

Sťahovanie a tým prispôsobovanie bundy je klasicky v dolnej časti, v páse nie je. Tam som to však až tak nepotreboval, lebo túto oblasť aj tak vhodne sťahuje bedrový pás batoha. Viac mi už však chýba sťahovanie v golieri, pretože mám dlhší krk pri vetre mi naň bez možnosti prispôsobenia goliera fúka. Riešim to BUFF šatkou.

Civilnejšie ašpirácie Dakoty sú zjavné aj z vyhotovenia kapucne. Tú je totiž možné skryť do goliera, pre prípad, že ju nepotrebujeme alebo si na hlavu radšej dáme niečo iné. Kapucňa nie je dostatočne veľká, aby ju bolo možné dostať na helmu, avšak na technickejšie použitie nie je Dakota určená. Tvar kapucne je možné si prispôsobiť troma zdrhovadlami – dve obvodové v prednej dolnej časti a jedno v zátylkovej. Veľkosť kapucne mi osobne nevyhovuje, pretože mi je krátka a musím pod ňou krčiť krk. Bunda je tak vhodnejšie pre ľudí s kratším krkom a pri výbere v obchode odporúčam nezabudnúť na preskúšanie tohto prvku.

Vrecká sú k dispozícii dve, štandardne v dolnej časti po bokoch. Náprsné, či už zvnútra alebo zvonka, nie je. Veľkosť by mohla byť väčšia, môj bežný set vecí sa do nich zmestí len tak-tak (peňaženka, GPS, mapa, vreckovky). Čo mi však prekážalo viac je ich umiestnenie, pretože pri zapnutí bedrového pásu batoha sa do nich ťažko dá dostať a "bedrák" treba najprv rozopnúť.

Všetky švy bundy sú podlepené, čo je dnes už samozrejmosťou. Pri prvotnej prehliadke bundy ma však prekvapilo, že som podlepenie zvnútornej strany nevidel. No po daždi, keď je bunda mokrá, je evidentné, že podlepovacie pásky tam sú. Pre tenký a úplne priehľadný materiál môže prvý pohľad na rubovú stranu nemilo prekvapiť.

Farebné kombinácie a konfekčné čísla

Bunda je k dispozícii v piatich farebných kombináciách – zelená, červená, modrá, oranžová a bamboo. Uspokoja tak tradicionalistov (červená, modrá), ako aj ľudí s preferenciou sviežejších a modernejších farebných tónov. Na fotografiách je zelený variant.

Pri výbere veľkosti je nutné si dať pozor, pretože konfekčné čísla sú posunuté cca o jedno smerom nadol. Bežne nosím bundy veľkosti M a táto mi sedí pri veľkosti S.

Prvé dojmy

Bunda ZAJO Dakota EV po prvých dňoch a týždňoch používania vo mne zanechala pozitívne dojmy. Je z príjemného mäkšieho materiálu, dobre sa nosí v prírode aj v meste. Má zopár detailov, ktoré mi vzhľadom na chudšiu a vyššiu postavu prekážajú, no dá sa s tým zatiaľ v pohode fungovať. Strihovo je konzervatívnejšia, farebne sú k dispozícii tradičné aj živšie farby. Navyše cena je viac ako priaznivá.

Skúsenosti z používania

Bundu Dakota, ako aj jej dámsku verziu Sierra, testovali viacerí autori Hiking.sk. Nasledovné skúsnosti sú zhustením skúseností jedenástich ľudí, ktorí bundy používali pri svojich aktivitách približne šesť mesiacov. V tabuľke faktov nájdete priemerné hodnotenie zostavené z hodnotení jednotlivých ľudí.

Väčšina testerov kladne hodnotila dizajnové prevedenie a sviežu farbu, boli však aj takí, čo by uprednostnili, keby bola v ponuke aj farba pre tých, čo nechú byť videní – napr. tmavozelená/hnedá alebo military vzor. Viacerí vyzdvihli, že dvojvrstvová konštrukcia s vnútornou sieťkou má opodstatnenie aj v dobe, keď "vládnu" outdoorovým bundám trojvrstvé lamináty – mäkká sieťka je podľa nich totiž príjemná na nosenie a dotyk. Ocenili aj mäkkosť materiálu, jeho hmotnosť a z toho plynúcu skladnosť bundy.

Tí, čo sa dostali počas používania do dlhotrvajúcich dažďov, potvrdili dobrú vodeodolnosť materiálu. Tá však do značnej miery závisí aj od stálosti DWR úpravy a preto po pol roku používania ešte nemožno k tomuto faktoru zaujať jednoznačné stanovisko. Kladne bola hodnotená aj vetruodolnosť a priedušnosť. Počas zimy sa však ukázalo, že materiál má pomerne nízke termoizolačné vlastnosti a preto väčšina testerov označila bundu za vhodnú na trojsezónne použitie – teda nie na zimu.

Z negatívnych vyjadrení sa často objavovala kritika tvaru kapucne. Podľa testerov by mohla byť väčšia, aby ju aj chudší a dlhokrkí turisti mohli bezproblémovo používať, prípadne aby bolo možné použitie helmy. Ďalej viacerým chýba náprsné vrecko, či už zvonka alebo zvnútra. Mnohým sa silný suchý zips (teda jeho háčiková časť) zachytával do vnútornej sieťky. Tí, čo doposial nosili bundy parkového strihu, by privítali dlhší strih – to je však individuálne a tento kratší strih môže druhým zas vyhovovať.

Z kvalitatívneho hľadiska sa z 11 testovaných búd vyskytol menší problém dvom testerom – rozišiel sa šev jedného vrecka a v druhom prípade povolil šev v spodnej časti bundy pri zdrhovadle. Ostatí problémy nemali a vypracovanie označili za kvalitné.

Pre koho je bunda určená

Bunda Zajo Dakota a jej dámska verzia Sierra sú podľa testerov určené predovšetkým na trojsezónne používanie v slovenských alebo podobných zahraničných horách na bežnú turistiku. Je vhodné sa vystríhať príliš nízkych teplôt, kedy nemá bunda dostatočné termoizolačné vlastnosti. Pri vyšších teplotách je to zas výhodou, lebo sa človek menej spotí. Vzhľadom na jej tvar a mäkšie prevedenie je vhodná aj do mesta v sychravejšom počasí. Pre dobrú zbaliteľnosť je dobrou zálohou v batohu pre prípad zhoršeného počasia – ochráni nie len pred dažďom, ale aj vetrom.

Z doterajších skúseností na horeuvedené použitie možno na základe skúseností bundy Zajo Dakota a Sierra odporúčať. Navyše cena je tiež celkom priaznivá a mnohých poteší aj to, že bola navrhutá na Slovensku.

Fórum 24 príspevkov
Bunda ZAJO Dakota EV 02/06/10 02:11 24 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Podcast O Muránskej planine s riaditeľom Jánom Šmídtom “Keby štátna ochrana prírody po kalamite v roku 2004 povolila jej spracovanie, ľudstvo by pravdepodobne došlo o jeden živočíšny druh,” hovorí v Hiking podcaste riaditeľ Národného parku Muránska planina o endemickej muške Mycetophila gemerensis, ktorá obľubuje plodnice húb a nachádza sa iba na Fabovej holi. 09/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast O sto rokoch horolezectva s Tónom Pacekom Slovenský horolezecký spolok JAMES tento rok oslavuje 100 rokov od svojho založenia. S jeho súčasným predsedom Tónom Pacekom sme sa rozprávali o tom, ako spolok vznikol, aké najväčšie úspechy dosiahlo slovenské horolezectvo, aké sú aktuálne výzvy ale aj o spolupráci horolezcov a ochranárov či o pripravovanom návštevnom poriadku v Tatranskom národnom parku. 02/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast S Mirom o OTO24 vrcholov Malých Karpát v BSK Akcia OTO24 vrcholov Malých Karpát v BSK privedie turistu na málo známe vrcholy v Malých Karpatoch. Je protipólom komerčných výziev – nemusíte sa nikde registrovať, platiť účastnícke poplatky či zdieľať statusy. Nie je predpísané kedy a v akom poradí vrcholy navštíviť. Hoci sa akcie kvôli pandémii zúčasťňuje veľa ľudí, sú dobre distribuovaní v čase a priestore a preto OTO24 nelikviduje tiché miesta, ktoré propaguje. 24/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články na titulke
 
Príbeh Slovenské brandy a poľská wiśniówka Viac rokov som plánoval túru hornou Oravou. Prejsť si po najsevernejších hraniciach okruh od Babej hory po Pilsko. Pred 4 rokmi mi to nevyšlo preto, že som sa spoliehal na ľudí, ktorí mali ísť so mnou. Dovolenka bola vybavená, chuť objavovať na najvyššom stupni, ale podvečer túry to zvyšok partie vzdal a ostal som doma. Samému sa mi vtedy chodiť ešte veľmi nechcelo, aspoň nie takto ďaleko. O dva roky je situácia výrazne iná a nerobí mi problém vyraziť aj na viac dní sám. Leto vrcholí a rozhodujem sa, že idem do toho. dnes Martin Birka Príbehy
Basecamp Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava? Čaká nás oblačný víkend, v nedeľu cez naše územie prejde studený front so zrážkami. Po oteplení sa príroda zazelenala, v tipoch sme pre vás vybrali aj kratšie ciele v nižších nadmorských výškach. Ak radi chodíte na Chatu pod Chlebom, treba to stihnúť do nedele, od pondelka sa chata zatvorí kvôli rekonštrukcii. včera Redakcia Basecamp
Cyklotúra Šiklóš, Horšianska dol., Svätý Kríž a Krížny vrch Regióny Tekov a Hont sú rajom pre cyklistiku a cykloturistiku. Nachádza sa tu množstvo cestičiek s minimálnou premávkou, v pestrom (rovinatom, zvlnenom aj kopcovitom) teréne a v obklopení atraktívnej krajinnej scenérie. Popri trasách je množstvo prírodných, kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sú zatiaľ neobjavené pre masy turistov. Navyše tu počasie po väčšinu dní v roku praje bicyklovaniu. včera Jakub Mészáros Štiavnické vrchy, Podunajsko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Bunda ZAJO Dakota EV 02/06/10 02:11 24 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • ZAJO
 • Model
  • Dakota EV
 • Typ
  • trojsezónna dvojvrstvá bunda
 • Materiály
  • Toray Entrant V, zipsy YKK
 • Vodný stĺpec
  • 10 000 mm
 • Priedušnosť
  • 10 000 g/m2/24 h
 • Hmotnosť
  • 820 g
 • Farebné kombinácie
  • bamboo, zelená, oranžová, červená, modrá
 • Páči sa mi
  • príjemná na nosenie, poddajný materiál, pekné farebné kombinácie, dobré odvetranie, konzervatívnejší prístup k strihu, vhodná aj do mesta, dobre zbaliteľná do batoha, cena
 • Nepáči sa mi
  • veľkosť a umiestnenie vrecák, kapucňa, suché zispy sa chytajú do vnútornej sieťky, chýba zdrhovadlo goliera
 • Ostatné info
  • podlepené švy
 • Infocena
  • 89.90 €
 • Hodnotenie
  • - cena: 9 z 10
  • - hmotnosť: 9 z 10
  • - dizajn: 8 z 10
  • - manipulácia: 8 z 10
  • - rozmery: 8 z 10
  • - materiály: 8 z 10
  • - údržba: 8 z 10
  • - cena/výkon: 8 z 10
  • - detaily: 7 z 10
  • - multifunkčnosť: 8 z 10
  • Celkové hodnotenie (súčet bodov): 81 bodov
   » vysvetlenie hodnotenia
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.79 (0.34)