Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Recenzia Turistický atlas Slovenska

tip na vianočný darček > VKÚ Harmanec pred mesiacom uviedol na trh mapovú novinku – ucelený atlas v klasickej turistickej mierke 1:50 000. Mapy na 372 vyberateľných listoch pokrývajú celé územie Slovenska, čím nahrádzajú 58 čiastkových máp tohto vydavateľa. Atlas ma zaujal ihneď, ako som sa o ňom dopočul a vďaka internetovému kníhkupectvu ePlanet.sk som si ho teraz mohol vyskúšať.

Výrobca
VKÚ Harmanec

Po obdržaní objemnej zásielky s hmotnosťou okolo 3 kg som rýchlo pochopil, že v celej svojej kráse nebude atlas vhodným spoločníkom do batoha. Balík som rozbalil a okrem atlasu vo veľkom tvrdom zelenom obale z neho vypadla aj mapa pobaltských štátov a Fínska (mierka 1:1 000.000). Neskôr som sa dozvedel, že ide o bonus kníhkupectva eplanet.sk – v zásade ma to potešilo, či však zákazník bude niekedy takúto mapu potrebovať, je otázne. Podobná mapa SR alebo SR+ČR by isto potešila viac. Nie o tom však má byť táto recenzia, preto späť k atlasu...

Vonkajšie rozmery doskového obalu sú 30 x 36 x 5 cm. Po vytiahnutí z obalu sa atlas ponáša na známy karisblok, no vo väčšom formáte. Upínač má našťastie klasický rozostup štyroch otváracích čeľustí a tak do atlasu možno vkladať aj vlastné poznámky buď v plastových euro-obaloch, alebo priamo na karisblokovom dierkovanom papieri. Veľkosť papiera je 24 x 33 cm a jeho hmotnosť som odhadol na 110g/m2, čo je rovnaká hodnota akú majú klasické turistické mapy tohto vydavateľa. Na dotyk sa však papier atlasu mierne odlišuje – subjektívne mám z neho pocit, že nevydrží až toľko, čo mapy.

Súčasťou dodávky je aj plastové puzdro na zelenej odpojiteľnej šnúrke. Možno doň vložiť vybraný mapový list pre použitie v teréne. Zatvára sa pomocou malých kúskov suchého zipsu. Dá sa preložiť aj na polovicu a v tejto polohe zaaretovať.

Jediná vec, ktorá mi v dodávke chýba, je známe pravítko na meranie vzdialeností a zároveň pomôcka pre presné odčítanie GPS súradníc.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Nemapová časť – 34 strán

turistické informácie: turistické značenie, horská služba, dôležité kontakty, zoznam turistických hraničných prechodov, ochrana prírody, charakteristika národných parkov, turistický sprievodca regiónmi: krátky popis najdôležitejších zaujímavostí v 22 regiónoch Slovenska doplnené množstvom fotografii. Index sídiel – uvítal by som rozšírenie o dôležité body (vrcholy, chaty a pod.) spolu s GPS súradnicami

Mapová časť – 372 strán

minimalizmus nemapových informácii – maximálna časť listu je venovaná mape. Prekrytie mapových strán je 1 minúta zemepisnej šírky a 1 minúta zemepisnej dĺžky. Kvalita informácii v mape je ekvivalentná s aktuálnym vydaním turistických máp VKÚ tlačová kvalita je mierne horšia ako v mapách VKÚ, prejavuje sa to najmä na značení senníkov, búd a lesných ciest (viď obrázok a fórum). Ekvidištancia vrstevníc je 20 m v oblasti Vysokých Tatier sú súčasťou aj relevantné listy územia v Poľsku v hraničných oblastiach je zopár susediacich listov navzájom nevhodne posunutých, asi dôsledok šetrenia WGS-84 súradnicový systém s minútovou mriežkou

Uvítal by som

kríž s číslom strany by som umiestnil na vonkajšej strane, ľahšie by sa hľadal správny list; graficky by mohol byť stvárnený tak, aby bolo jasné, v ktorej časti SR sa list nachádza ak susediace listy geograficky presne nesusedia, pomohlo by ich grafické oddelenie uvítal by som také puzdro, kam by bolo možné vložiť viac listov a zachovať ich čitateľnosť bez nutnosti vyberania fanúšikov GPS prístrojov by potešilo CDčko s dôležitými bodmi (tzv. points of interest), prípadne spolu so súborom navrhovaných trás index sídel by bolo vhodné rozšíriť aj o dôležité vrcholy, horské chaty, múzeá, či jaskyne – všetko so súradnicami GPS

Aktualizácia

Vydavateľ na pribalenom ozname sľubuje aktualizácie obsahu atlasu pomocou súborov aktualizačných listov – k 31. 12. bude na stránke VKÚ k dispozícii zoznam listov, ktoré prejdú zmenami. Následne do konca marca budú prijímať objednávky a do polovice mája ich na dobierku pošlú. Predpokladaná cena súboru je 500,- Sk/blok. Aktualizácie budú v predajnej sieti dostupné len v obmedzenom počte.

Dostupnosť a cena

Atlas je možné si zakúpiť v každom väčšom kníhkupectve za bežnú cenu 1499,- Sk, prípadne na dobierku priamo od VKÚ Harmanec za 1300,- Sk. Najlacnejšou možnosťou je nákup online na stránke ePlanet.sk, kde za cenu 1199,-Sk pribalia aj spomínaný bonus – automapu pobaltských alebo škandinávskych štátov v mierke 1:1 000 000. Pozor, táto cena platí iba do vypredania zásob.

Záver

Atlas považujem za veľmi dobrý produkt, ktorý by nemal chýbať žiadnemu turistovi. Doma poslúži ako referencia pre prípravu akejkoľvek turistickej akcie na Slovensku. Použitie v teréne závisí od preferencie každého turistu – klad listov nie je vždy ideálny aj kvalita tlače mohla byť lepšia. Kto sa však s neduhmi vyrovná, môže ušetriť veľa peňazí – za cenu asi 12-tich máp získa podrobnú mapu celého územia Slovenska, na čo inak treba 58 máp.

Kvalita je oproti turistickému atlasu 1:100 000 z r. 2004 neporovnateľne vyššia.

Jednoznačne odporúčam ako vhodný darček pod stromček.

Fotogaléria k článku

Najnovšie