Svet

Chorvátsko - Hvar pre zdravie

26. 04. 2011
Človek navštevuje prímorské oblasti z rôznych dôvodov. Jeden z našich pre Chorvátsko bolo liečivé prostredie. Nie je liek ako liek. Taký, ktorý je najviac zblížený s prírodou, sme zažili na chorvátskom ostrove Hvar. Nepochybne stále platí, že minimálne navštevované miesta, historické námestia miest, vinice a olivy v strmých svahoch, čisté a priezračné more, ale i zátoky patria k dôvodom, prečo navštíviť Hvar v Jadranskom mori. Opakovaná dovolenka v Chorvátsku sa niesla v duchu stretnutia s tou vysoko energetickou medicínou.

Príjazd

Vráťme sa ešte na chvíľu k tomu, ako sa dostaneme na Hvar. Z chorvátskej pevniny zo Splitu do Starého Gradu, čo je dlhšia a drahšia cesta trajektom, alebo z Drveniku do Sučuraja, čo je kratšia a lacnejšia cesta, tiež trajektom. Je už na voľbe dovolenkárov, ktorú osadu alebo mestečko chcú navštíviť a podľa toho je vhodné zvoliť prístav.

Výstup na Sveti Nicola

Sveta Nedjelja – peć (jaskyňa) – Sveti Nicola – peć – Sveta Nedelja

Zvolili sme si pešiu trasu na najvyšší vrch ostrova. Povedal som si, že hore v planinách a kamenistých lúkach určite niečo zažijeme. Museli sme isť skoro ráno, teploty už po desiatej hodine bývali nepríjemné a to by sťažovalo výstup. Na Sveti Nicola (628 m n. m.) sme štartovali z malebnej rybárskej a vinárskej dedinky Sveta Nedjelja kolmo hore okolo viníc k jaskyni (peć) so svätyňou Panny Márie. Nad dedinkou je síce veľa chodníčkov, čo znepríjemňuje orientáciu, ale značenie tam nechýba. Už nad kostolíkom je značenie v podobe červených kruhov na domčekoch alebo aj smerová šípka k jaskyni. V úrovni jaskyne sa prechádza traverzom doľava a potom späť doprava, kde už vystúpite na planinu lúk, kamenných múrov a 360-stupňových výhľadov.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Ostáva vám ešte približne 30 minút na vrchol Sveti Nicola. Po ceste prechádzate okolo pár koní v kamennej ohrade, jednej vinice s vinárňou, neskôr okolo pozorovateľne požiarov a už ste tam. Obzerali sme koníky, vinice, kamenné múry, okolité výhľady na ostrovy Brač, Korčula, Vis. Pobrežie Hvaru a s ním meniace sa farby mora od pobrežia až po obzory. To všetko sme mali ako na tácke v podobe odmeny za skoré vstávanie. Cesta nám trvala približne hodinu a pol a to s nami boli aj menej zdatní turisti. Zostup trval asi hodinu.

Chlpaté a veľké

Keď sme schádzali z viníc do dediny, spoza vinice na nás vybehli dlhé chlpaté ušiská. Poviem vám, že som sa aj dobre zľakol. "To čo je?", povedal som nahlas. Chlpaté, veľké a len tak tam stojí a ani sa nepohne, dokonca žiadna mimika tváre a hýbanie krkom. Bolo asi deväť hodín ráno a museli ho tam priviazať domáci, keď šli obhospodarovať vinice skoro ráno.

Nikdy by som nepovedal, že somár vie vytvoriť toľko radosti. Stál tam tak nevinne, priviazaný šnúrou k múru a pozeral na nás. Najprv sme rozmýšľali, ako sa k nemu priblížiť, pohladkať ho a hlavne vyfotiť sa s ním. Rešpekt nás bližšie nepúšťal, no nakoniec sme prekonali neskúsenosť s týmto zvieraťom a pózovali sme tam s tým "liekom" asi desať minút. Najprv som ho pohladkal ja, potom zase kamarát. Chodili sme k nemu po jednom. Bola to taktika, aby sa z dvoch nevyplašil. No kto by nám uveril, že nás na Hvare pohryzol somár. Výborné spestrenie, povedal som si. Spokojne sme mohli zísť do nášho domčeka k moru.

Hvar

Podotýkam, že na Hvare, aspoň z našich skúseností, nikdy nepršalo viac ako pol dňa. Opakovane sa stávalo, že keď na pevnine pršalo a boli búrky, na Hvare ani chýru, ani slychu po daždi. Ak sa náhodou zamračilo, tak do pol dňa sa znovu vyjasnilo. Za spomenutie určite stojí aj množstvo cyklotrás, ktoré nájdete v stánkoch letovísk na vytlačených mapkách. Cyklotrasy s rôznymi obtiažnosťami a možnosťou výberu kvality cesty.

Ďalej určite stojí za to navštíviť neďalekú zátoku Lučišče s bielou plážou z malých kamienkov a s nádherne zelenomodrým čistým morom. A ak by vám ani to nestačilo, odporúčam zájsť na historické námestie mesta Hvar alebo menšieho mestečka Stari Grad. Tí aktívnejší tu nájdu aj lezecký a kanoistický relax u známeho Slováka. No odporúčam si v tomto prípade objednať ubytovanie vopred s dostatočným predstihom, lebo sa vám môže stať, že sa na skaly nedostanete.

Trpké domáce červené víno, zvláštnej chuti spojenej s morským vetrom, alebo ryby menom "Okaté", nalovené vlastnou šikovnosťou a ugrilované, vyštípaný nos a oči od soli, prečistené dýchacie cesty od mora a spomienky na zážitky určite patria k zdravému pobytu na tomto ostrove.

Fórum 3 príspevky
Chorvátsko - Hvar pre zdravie 26/04/11 15:07 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Svet Chorvátsko - Hvar pre zdravie Človek navštevuje prímorské oblasti z rôznych dôvodov. Jeden z našich pre Chorvátsko bolo liečivé prostredie. Nie je liek ako liek. Taký, ktorý je najviac zblížený s prírodou, sme zažili na chorvátskom ostrove Hvar. Nepochybne stále platí, že minimálne navštevované miesta, historické námestia miest, vinice a olivy v strmých svahoch, čisté a priezračné more, ale i zátoky patria k dôvodom, prečo navštíviť Hvar v Jadranskom mori. Opakovaná dovolenka v Chorvátsku sa niesla v duchu stretnutia s tou vysoko energetickou medicínou. 26/04/11 Štefan Leja Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Maroko: Sahara - výstup na Leviu dunu Hovorí sa, že ako sa človek vyspí prvý raz na novom mieste, tak sa mu tam bude spať aj naďalej. My sme sa všetci prvú, hviezdnatú noc vyspali na Sahare dobre, ale to, čo nasledovalo potom, bolo pre polovicu zájazdu čierna mora, na ktorú nikto nebol pripravený. Nuž, ako sme stredoeurópania začali naše štvordňové putovanie Saharou na najvyššiu marockú dunu? Je Sahara naozaj samý piesok a piesočné duny? dnes Miroslav Svítek Svet
Túra Kolešne, Klenovský Vepor a Kabátová za víkend Medzi ikony Veporských vrchov rozhodne patria jeho bratské výsosti Vepor Ľubietovský a Klenovský. Preto bolo jasné, že na ne musím zájsť. Keďže druhý zmieňovaný je v atraktívnej lokalite plnej usadlosti a samôt, tak bolo treba len to nejako dômyselne pospájať. včera Henrich Tomáš Veporské vrchy
Podcast O Slovenskom raji s riaditeľom národného parku Tomášom Dražilom Slovenský raj nie sú iba rokliny, kaňony a vodopády. Sú to aj lúky so svetovým rekordom, čo sa týka zdokumentovanej biodiverzity na malej ploche. Je to jediný národný park so zonáciou a kladie veľký dôraz na symbiózu s miestnymi ľuďmi. Riaditeľ Tomáš Dražil argumentuje, že ak nepresvedčí ľudí, ktorí v okolí žijú, že národný park je príležitosťou pre ich živobytie, ochrana prírody v ňom nemá dlhodobo šancu na úspech. 16/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Chorvátsko - Hvar pre zdravie 26/04/11 15:07 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Chorvátsko: Jadranské more (Jadransko more) - ostrov Hvar
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 626 m n. m.
  • min: 0 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 650 m
  • klesanie: 650 m
 • Náročnosť
  • 2
 • Voda
  • vlastné nápoje
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.42 (0.22)