Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Túra

Donovaly – dve krátke zimné túry

14. 03. 2011
Donovaly v poslednom čase každý vníma skôr ako horský priechod a preurbanizované lyžiarske stredisko. Je pravda, že čaro osady spred dvadsať rokov je nenávratne preč, ale úžasná prírodná scenéria na rozmedzí troch pohorí zostala zachovaná.

Počas rodinného pobytu na Donovaloch neprichádzajú náročné túry do úvahy. Okolité kopce však lákajú a tak si ukradnem kúsok času na dva výšľapy. Aj keď sa obec marketingovo zaraďuje do Nízkych Tatier, tie sú predsa len kúsok ďalej. Prírodné pozadie strediska tvorí najmä bočný hrebeň Veľkej Fatry, ktorý na krátke túry láka najviac.

Donovaly – Nová hoľa – Zvolen a späť

Východiskový a koncový bod spája aj turistická značka, avšak zvolím trasu popri zjazdovke. Hoci je február, vo voľnom teréne je len do 10 cm nesúvislej vrstvy snehu. Zjazdovku od spodnej stanice Telemixu obchádzam z ľavej strany, na rozdiel od skialpinistov, ktorí chodia po jej pravom okraji. Vďaka nedostatku prírodného snehu zostáva po dolnom okraji zjazdovky značne široký pás vhodný pre peších. V prvej zákrute, kde sa domčeky Mišútov blížia k trati, treba dať pozor – zjazdovka siaha až po živý plot drevenice. Ďalší úsek je už bezpečný – až k pasáži nad spojkou tratí. Nechcem ísť po zratrakovanom povrchu, tak traverzujem násyp umelého snehu zľava, zvažujúci sa priamo do lesa. Aspoň precvičím zlenivené nohy, sypká biela hmota však sotva drží stopu. Výšľap je zaujímavý aj tým, že môžem sledovať lyžiarov, ktorí na mňa občas nechápavo hľadia.

Nad pásmom lesa sa otvárajú výhľady na nízkotatranský hrebeň a stúpanie sa zmierňuje – zjazdovka prechádza do traverzu. Ešte kúsok okrajom úzkeho kuloáru a som pod lanovkou. Tu opustím okraj zjazdovky a naľavo od trate pomaly fučím do kopca. Na Novej holi sa z terasy otvorí výhľad na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, bočný hrebeň s impozantným Salatínom a spoza neho z oparu vykúkajú Západné Tatry a vysokotatranský Kriváň. Je bezvetrie, mrazivé počasie a prudké slnko, doliny a kotliny Liptova sú zahalené do riedkej hmly (dymna). Na severe sa z oparu vynára vrchol Veľkého Choča.

Z terasy od hornej stanice lanovky vyšliapem kúsok na hrebeň a vydám sa na Zvolen. Po chvíli nasleduje krátke, ale strmé klesanie pomedzi kosodrevinu, kde je dokonca do 30 cm snehu! Neznačený chodník (avšak s tyčovým značením) ide priamo z terasy traverzom hole sprava. Po malom sedielku nasleduje krátke strmšie stúpanie a ďalej pozvoľné stúpanie na plochý vrchol. Zo Zvolena je úžasný rozhľad, ale nie z vrcholu. Ten je natoľko plochý, že treba podísť viac k okrajom, aby si človek vychutnal hlbšie pohľady. Na juh od vrcholu je umiestnený dvojkríž, kde je vyhliadka na Donovaly a Starohorské vrchy. Kto si chce pozrieť hrebeň Veľkej Fatry od Majerovej skaly až po Smrekovicu, podíde pár desiatok metrov na západ. A koho zaujíma tatranská oblasť, sa už počas výšľapu obzrie späť (na východ).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Zvolen je aj križovatka turistických ciest. Po odlesnenom hrebeni možno pokračovať po žltej na sever na Malý Zvolen a do Nižnej Revúcej (Liptovské Revúce), čo je pomerne nenáročná túra. A kto chce pokračovať na Krížnu, vydá sa zvlneným bočným hrebeňom po červenej na západ, čo je už náročná túra profilom pripomínajúca sínusoidu.
Vraciam sa tak, ako som prišiel. Namiesto 75 minút výstupu mi to trvá 45 minút a v traverze násypu technického snehu v strede trasy otestujem jeho mizernú únosnosť. Nevadí, byť zafúľaný od snehu už začína byť u nás raritou.

Donovaly – Motyčianska hoľa (predvrchol) a späť

Po poobednom spánku vykuknem z okna penziónu a vidím, ako zubaté slnko pomaly klesá k horizontu hôr. To by bolo, keby som tak po dlhom čase videl zimnú krajinu v okolí Donovál, vyfarbenú do ružova, ako pred rokmi! Nikto sa ku mne nepridá a tak úplne naľahko, len s palicami utekám po ulici. Nemám mapu, ale už celkom slušne poznám geomorfológiu Fatry, ako aj jej kolonizáciu človekom. Vedený inštinktom zabočím doľava v mieste, kde sa červená značka na Zvolen zvrtne ostro doprava. Smerujem na Motyčiansku (predtým Motyčskú) hoľu, nevýrazný vrch vo fatranskom hrebeni, ktorého odlesnené temeno láka tušenými výhľadmi. Ulička „starých“ Donovál ma spoľahlivo vyvedie až na chodník, ktorý stúpavou zákrutou vľavo prekoná terénny výbežok. Pri spätnom pohľade sa ukáže „historický“ pohľad na obec, vidno len južnú časť bez hotelov a apartmánových domov.

Chodník traverzuje svah lesom až na lúku. V jej strede zamierim vpravo do kopca. Nad záverom lúky začína les. Námraza len na najvyššom rade stromov prezrádza prítomnosť náveternej strany – hrebeňa. Je to len kúsok – možno však pre srnca. V lese nenatrafím na žiaden ľudský chodník, našťastie porast nie je hustý a krok mi drží zamrznutý sneh. Idem rovno nahor, les strieda lúka, stúpanie je strmšie. V prípade odmäku by som sotva prešiel. Keď sa vyhrabem na hrebeň, som dosť unavený. Z jari však vstupujem do zimy. Viac snehu, námraza na stromoch, ostrý vietor. Zvrtnem sa doľava a po vyšliapanom chodníku červenej značky stúpam na Motyčiansku hoľu. Sprava ponad stromy vykúka zahmlený Čierny kameň a zľava sa z odlesneného hrebeňa zjavujú Donovaly a Starohorské vrchy.

Tesne pred príchodom na plochý predvrchol sa zjaví zadymené oranžové slnko a zľava dokonca nevýrazné malé halo. Z plošiny sa ponúkne zaujímavý polkruhový výhľad smerom na východ, pričom zľava dominuje Zvolen a pod ním Donovaly. Špicatý Kozí chrbát sa takmer stráca v opare a z nízkotatranského hrebeňa vidno len najvrchnejšie partie. Mrznem na kopci a márne čakám, kým sa krajina sfarbí do odtieňov červenej. Stále je len biele svetlo. Vzdám to a ponáhľam sa späť na večeru. Pri zostupe o pár minút vrchnú časť Zvolena osvetlí ružové svetlo zapadajúceho slnka, je to ako balzam na dušu. Pri návrate idem zväčša po vlastných stopách. Výstup mi trval hodinu a zostup asi 35 minút.

Záver

Na Novú hoľu sa možno dostať celoročne lanovkou. Aktuálna cena v zimnej sezóne bola 5,- €. Pri jej využití sa návšteva Zvolena stane len vychádzkou. Zo Zvolena možno pokračovať po červenej značke na Motyčiansku hoľu a vrátiť sa po popísanej neznačenej trase. Za pár hodín tak možno absolvovať nenáročnú okružnú túru vo veľkofatranskej prírode s nádhernými výhľadmi.

Na záver pripájam linky na panoramatické zábery zo Zvolena a Motyčianskej hole. Zábery zo Zvolena pochádzajú z marca 2010, kedy bola podstatne lepšia viditeľnosť.
Kruhový výhľad z vrcholu Zvolena
Pohľad zo Zvolena na hrebeň Veľkej Fatry s popisom
Pohľad zo Zvolena na Donovaly
Pohľad z Motyčskej hole na Zvolen a Donovaly

Fórum 4 príspevky
Donovaly – dve krátke zimné túry 19/03/11 17:23 4 príspevky
Najnovšie články
 
Rozhovor S Miroslavom Sanigom o vzácnom hlucháňovi hôrnom Trápi nás osud hlucháňa hôrneho, ktorý dokázal prežiť od doby ľadovej a v posledných rokoch extrémne mizne z našich lesov? Oslovila som pána Miroslava Sanigu, aby nám priblížil obyvateľa odľahlých lesných zátiší, … » celý článok dnes Tatiana Filipková Rozhovory
Svet Potulky Raxom - Preiner Wand a Karl Ludwig Haus Zo stredu týždňa mi z môjho výletu na Nockalmstrasse ostala desaťdňová diaľničná známka, ktorú by bola škoda nevyužiť. Kontrolujem preto počasie a v piatok sa dohodujem s manželom, ... » viac včera Martina Haratíková Svet
Túra Bralnatá Gaderská dolina a hôľnatá Krížna Na začiatku leta roku 2020 mám dva voľné dni a veľkú túžbu po dlhšom čase niekam serióznejšie vyraziť. Lenže predpoveď počasia nie je žiadna sláva: prvý deň majú byť viaceré ... » viac 02/08/21 Martin Baniari Veľká Fatra a Choč
Najnovšie články autora
 
Túra Pieninský okruh: Haligovce – Veľký Lipník Pieniny – prielom Dunajca, plte, Červený Kláštor, Tri koruny. Kto by ich nepoznal? Výlet do Pienin bol ešte v mojom detstve dobrovoľne povinnou súčasťou ROH-áckych dovoleniek v Tatrách, dokonca som strávil dva týždne v škole v … » celý článok 01/09/19 Peter Straka Pieniny
Túra Západné Javorníky: Čertov – Vysoká nad Kysucou Východnú časť Javorníkov v okolí Čadce som pochodil vo všetkých ročných obdobiach, pešo, na snežniciach alebo aj na bicykli. Západnú časť, tvoriacu hranicu SR a ČR, som poznal len z ... » viac 18/08/19 Peter Straka Javorníky
Cyklotúra Okolo Vršatca z Pruského V letných horúčavách v poslednom čase nahrádzam turistiku cykloturistikou. Z domácich končín sa občas presúvam do atraktívnejších, horských lokalít, kde mi nejde tak o cyklistický ... » viac 19/10/17 Peter Straka Biele Karpaty
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Donovaly – dve krátke zimné túry 19/03/11 17:23 4 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Veľká Fatra, podcelok Zvolen
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 916 m n. m.
  • min: 1403 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 487 m
  • klesanie: 487 m
 • Vzdialenosť
  • 5 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 22.2.2011
 • Štart trasy
  • šírka: 48.878 ° SŠ
   dĺžka: 19.224 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.878 ° SŠ
   dĺžka: 19.224 ° VD
   » Mapa
 • 1. nocľah
  • šírka: 48.878 ° SŠ
   dĺžka: 19.224 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • vlastné nápoje
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Banská Bystrica (vlak, bus)/Ružomberok (vlak, bus) - Donovaly (bus)
1.17 (0.59)