Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Ostatné Julbo Nomad

Okuliare do podmienok s extrémnou intenzitou slnečného svetla – teda najmä na pochody v zasneženom teréne a vo vysokých nadmorských výškach. Oproti klasike s koženými bočnými tienidlami zaujme tento ‘frantícky pútnik‘ najmä svojim moderným dizajnom.

Dizajn a prevedenie

Vydarené osvieženie do jednotvárneho sveta ťažkopádnych ľadovcových okuliarov s kovovými rámami a koženými (prípadne koženkovými) bočnicami, ktoré sa zvyknú časom zodrať do takej miery, až prestanú držať – a zohnať náhradné je takmer nemožné.

Tieto Julbá sú ľahké a obyčajne dobre padnú na tvár – nie však na každú. Sklá nie sú priveľké a zároveň poskytujú veľmi dobrý zorný uhol. Ochranu proti nepriamym lúčom zabezpečujú odnímateľné plastové bočnice – uchytenie je tuhé a sprvu som mal pociť, že to pri pokuse odmontovať určite urvem. Časom a bez ujmy som prišiel na to ako to funguje, ale mám pocit, že to nie je prispôsobené na častú manipuláciu. V hornej časti sú v bočniciach dierky, ktoré napomáhajú prúdeniu vzduchu, čo pozitívne vplýva proti zahmlievaniu skiel. Aby som iba nechválil, objavil som aj detail, ktorý vo mne vzbudzuje istú dávku nedôvery – tenké kĺbiky, sú o niečo menej robustné ako by sa mi páčilo.

Nomad je k dispozícii v šiestich farbách: čierna, matne strieborná, kovovo šedá, slivková, modrá a hnedá.

Sklá

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Ochranu očí zabezpečujú reflexívne polykarbonátové sklá Alti Spectron x6. Materiál je veľmi odolný – nemal by sa na očiach rozbiť ani v prípade nepríjemných pádov. Výrobca garantuje stopercentnú filtráciu UVA a UVB zložiek slnečného žiarenia a viditeľné spektrum je blokované až z 95-tich percent, čo odpovedá 4. triede ochrany podľa EC štandardu. Pozor, z tohto dôvodu nie sú okuliare vhodné na šoférovanie ani iné situácie, kde dochádza k rýchlym zmenám intenzity svetla (tiene) – v takýchto momentoch jednoducho nie je chvíľu vôbec vidieť.

Dojem

Okuliare ma veľmi oslovili a vrelo ich odporúčam každému, komu sadnú na tvár. Stojí ale za úvahu, či je potrebná až taká miera ochrany zraku akú tieto okuliare poskytujú. Obmedzuje to ich použiteľnosť v rôznych dynamických situáciách (už spomínané šoférovanie, mountain-bike, ...).

Veľmi potešia doplnky – silné plastové ochranné puzdro, sada náhradných bočníc a šnúrka na krk. Práve plastové puzdro je naozaj super vec, lebo nejedny moje okuliare skončili svoj život rozdrvené v batohu.

Orientačná cena okuliarov je 2200 Sk.
Ďalšie info na www.julbo.fr

Najnovšie