Recenzia

Živočíchy

29. 06. 2011
V čase vrcholiacej jari a nastupujúceho leta, keď vonku všetko najviac kypí životom, nám vydavateľstvo Dajama prináša cenného sprievodcu faunou Slovenska. Kniha Živočíchy rozširuje edíciu Prírodné Krásy Slovenska o ďalší, už desiaty centimeter miesta na poličke. Po Stromoch a Rastlinách nám tak pribúda ďalší dielik mozaiky zaujímavostí o slovenskej živej prírode. Tak si v nej zalistujme.

Ležiak nie je len pivo

Prečo zoológovia naháňajú sysle po letiskách? Kto všetko sa dokáže ujať kukučích mláďat? Kde možno u nás vidieť losa? A zubra? Ako vlastne vyzerá svrček? Aké druhy k nám privandrovali, kto je, naopak, na odchode a koho už možno nestretneme? Kto sa k nám vracia každým rokom a kto až po vyše storočí, s pádom boľševika? Na akého tvora rýchlostne nestačí ani formula 1? A stojíme vôbec nejakému za kus reči? A ... prdí taky hadi?

Na (takmer) všetky tieto všetečné otázky, ako aj nespočet ďalších, nájdeme odpoveď na stránkach tejto útlej knižky. Nielen africkým safari je milovník fauny živý, aj naša krajina je domovom nesmierne pestrých spoločenstiev tvorstva. Bolo by hanbou ich nepoznať, veď už len život na kopci za domom je plný zaujímavých tajomstiev, zákonitostí a nevšedných kuriozít. S heslom „poznaj svojho suseda“ sa za nimi vydajme.

Učebnica? Encyklopédia?

Nebojte sa, v knihe nájdete pramálo suchopárnej didaktiky, nie je to ani heslovitý výpočet druhov. Prevažne ľahkým štýlom opisného rozprávania je určená širokej laickej verejnosti. Teda nám všetkým, čo sa chceme pekne oddychovo zoznámiť s tým, čo to tu okolo nás behá, lieta, pláva, plazí sa a skáče. Dvojica autorov z prostredia štátnej ochrany prírody, RNDr. Stanislav Harvančík a Ing. Radimír Siklienka, PhD. sa zhostila neľahkej úlohy – na malom priestore 128 strán vybrať a pútavo predstaviť čo najviac z našich takmer 30 000 živočíšnych druhov.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

V publikácii pochopiteľne dominuje najviditeľnejšia časť živočíšnej ríše – stavovce. Tie sa u nás vyskytujú v 563 druhoch, pričom predstavené sú predovšetkým všeobecne atraktívne cicavce a najpočetnejšie vtáky. Dopĺňajú ich prakticky všetky naše plazy a obojživelníky (spolu 30 druhov), najdôležitejšie druhy rýb a zodpovedajúci priestor je venovaný aj bezstavovcom ako hmyz, motýle, chrobáky, mäkkýše, či pavúkovce.

Do lesa, na hory, ale aj k rieke za mesto

Všetko spomenuté tvorstvo je logicky a veľmi vhodne rozčlenené podľa ekosystémov, v ktorých žije. Po všeobecnej úvodnej kapitole sa tak postupne zoznamujeme so živočíchmi lesov; mokradí; otvorenej krajiny; skál, jaskýň a alpínskych lúk; a napokon aj s tými, ktoré sú viazané na ľudské sídlia a ich okolie. Knižku uzatvára krátka informatívna stať o ochrane živočíšnej ríše a register predstavených živočíchov.

Úvod každej kapitoly tvorí stručný, hovorový opis fungovania daného ekosystému a biotopov. Následne sa autori venujú ich jednotlivým zástupcom v miere, ktorú rozsah knihy umožňuje. Zvyčajne tromi-štyrmi vetami vypichujú najdôležitejšiu charakteristiku živočíšneho druhu, miesto výskytu, spôsob života, či nejakú tú perličku. Samozrejmosťou je uvádzané latinské názvoslovie a obzvlášť ma teší množstvo informácií, ktoré sú v kontexte výsostne dobovo aktuálne. Spôsob života našej fauny sa totiž vyvíja často takmer rovnako dynamicky, ako ten náš.

Textovú časť bohato ilustrujú fotografie špičkovej kvality, ich pomer k textu je približne 1:1. Obaja autori nám výdatne poodhaľujú povesť renomovaných fotografov živej prírody a ponúkajú pestrý zverinec, zachytený v pre ne typických, ale aj nevšedných podobách, pózach, okamihoch a životných situáciách. Knižka je teda aj vizuálne atraktívnou galériou slovenskej fauny.

Záverom

Rovnako, ako predošlé publikácie z tejto edície, knižka je viazaná v praktickom formáte 16 x 23.5cm. Obálka z tvrdého papiera v lesklo-matnej kombinácii sa dá rozvinúť, na jej vnútornej strane je ilustratívna mapa Slovenska so zástupcami našej fauny. Na čitateľsky príjemné a kvalitné vyhotovenie tlače sme už pri tejto edícii zvyknutí.

Či už knižku pribalíte deťom k babke na prázdniny, hodíte si ju do batoha na postriežku, alebo sa k nej len budete vracať po túlačkách v prírode – ako základná referencia našej fauny výborne poslúži. A možno vzbudí hlbší záujem. Je obohacujúce poznať, ktože si tu nažíva povedľa nás, aké má zvyky a potreby, ako sa naše životy navzájom prelínajú a čím všetkým sa ovplyvňujú.


Fórum 3 príspevky
Živočíchy 19/07/11 09:35 3 príspevky
Najnovšie články
 
Túra Cez Medvediu skalu na rozhľadňu Kukla s deťmi Na rozhľadňu Kukla som už dlhšie plánovala ísť s deťmi. Vždy som ale pozerala okruh cez Červený kameň. Ten mi však prišiel na malé deti náročný. Až som náhodou objavila úplne nenáročnú trasu cez Medvediu … » celý článok dnes Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Melčice – Kykula – Zabudišová – Zemianske Podhradie Hovorí sa, že jedna túra plodí ďalšiu. Asi je to aj tento prípad. Z vyhliadky v Zabudišovej ma zaujal zalesnený hornatý terén za údolím Ivančického potoka. Zostalo mi aj niekoľko ... » viac dnes Vladimír Mikuš Biele Karpaty
Správa Sedlá a štíty sú pod snehom, bez mačiek a cepína tam nechoďte Oddnes sú v Tatranskom národnom parku otvorené všetky turistické značené chodníky. Trasy cez vysokohorské sedlá a na štíty však ležia pod snehom. Ísť nad turistické chaty bez ... » viac včera Soňa Mäkká Správy
Najnovšie články autora
 
Test Lowa Camino GTX – turistické topánky na diaľkové trasy Ide o univerzálne celokožené vysoké trekkingové topánky. Majú modernejší vzhľad a premyslené detaily pre pohodlné nosenie na dlhých viacdenných pochodoch či diaľkových trasách. Ich názov aj zľahka odkazuje na jednu z … » celý článok 11/12/20 Matúš Morong Obutie
Túra Zaniknuté dediny (6) – Javorina Sú to len tri či štyri ľudské generácie - a ako sa život zmenil! Na lazoch vo Veporských vrchoch mohol byť predlohou obrazov Martina Benku. Ubehlo ledva 100 rokov. Z výhonku na okraji lúky ... » viac 27/05/20 Matúš Morong Stolické vrchy, Veporské vrchy
Prístrešok Pozorovateľňa vtáctva Duna Počas leta 2016 sa objavila na brehu Dunaja pri zdrži Hrušov zvláštna stavba. Jej oblé tvary podobné vtáčiemu krídlu priťahujú pohľady všetkých cyklistov a korčuliarov na hrádzi. Kto ... » viac 08/10/16 Matúš Morong Podunajsko
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Živočíchy 19/07/11 09:35 3 príspevky
0.72 (0.29)