Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Recenzia S batohom po Slovensku – Veľká Fatra

Častokrát som počas mojich potuliek po Veľkej Fatre pri plánovaní túry pozeral večer do mapy, študoval vrstevnice, rátal prevýšenia, hľadal, čo zaujímavé na tej ktorej trase asi uvidím, či ju zvládnem časovo a kondične. Alebo som rozmýšľal, kam vlastne pôjdem. A presne na riešenie takýchto dilem je určený uvedený turistický sprievodca.

Na moje veľké prekvapenie táto šikovná a spratná knižka (formát 11,5 x 16,5 cm) nie je čerstvým dielom – vyšla v prvom vydaní už v roku 2002. Okrem Veľkej Fatry je v nej spracované aj pohorie Kremnické vrchy. Jej autormi sú Peter Podolák s Jánom Lacikom a musím uznať, že sa svojej úlohy zhostili veľmi dobre. Sprievodca vyšiel vo vydavateľstve Dajama a v nadácii Geoinfo Slovakia.

Čo v knihe nájdeme?

Na začiatku autori uviedli systém sprievodcu – popis trás, ich náročnosť, rozdelenie podľa náročnosti, ďalej praktické veci, ako základná výstroj a výzbroj pre turistu, hlavné zásady pobytu na horách a pohybu po turistických chodníkoch, použité a doporučené mapy a doprava na začiatok a koniec trás. Uvítal by som ešte aspoň základné zásady prvej pomoci pri poraneniach, s ktorými sa môžeme na horách stretnúť. Prípadne základné vybavenie lekárničky a jednu stranu s predtlačou na vypísanie osobných údajov o majiteľovi sprievodcu, ako napr. meno, adresa, kontaktné telefónne číslo, krvná skupina. Kniha tohto formátu v batohu nezaberie veľa miesta a pri prípadnom nešťastí to veľmi pomôže.

V knižke nasleduje opis pohorí, ktorý je spracovaný veľmi dobre a všestranne – umiestnenie pohorí v rámci Slovenska, prírodné pomery, ako geografická a geomorfologická stavba, klimatické pomery, pôda, flóra aj fauna. Spomenutý je aj spôsob ochrany prírody.

Ďalšiu stať tvoria prírodné zaujímavosti a tipy na výlety. Tieto sú spracované všeobecne, a pri popisovaných trasách ešte aj osobitne podľa lokalizácie na trase. V kapitole sú zahrnuté aj zaujímavosti, ktoré vytvoril človek, napr. obec Vlkolinec, mestečká Krpeľany, Ružomberok, hradné zrúcaniny, chaty, hotely, športové strediská. Na konci prvej časti je mapa oblasti s lokalizáciou každej túry a číselným označením.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Turistické trasy

Autori spracovali 40 turistických trás z oboch pohorí – 28 z Veľkej Fatry a 12 z Kremnických vrchov. Trasy sú rozmanité, od poldenných ľahkých výletov až po dvojdenné zaberáky cez celé pohoria. Dvojdenné hrebeňovky sú riešené ako dve samostatné túry s večerným koncom a ranným začiatkom v jednom bode (napr. č. 26 Malý Šturec – Chata pod Borišovom, č. 27 Chata pod Borišovom – Ľubochňa). Pri každej trase je heslovito rozpísaná poloha, východiskový bod, cieľový bod, časový rozvrh, maximálne prevýšenie, mapa. Pristal by som aj na absolútne prevýšenie trasy, súčet všetkých stúpaní a klesaní. A v dnešnej dobe mi tam ešte chýbajú súradnice pre navigáciu GPS, ktorá je používaná stále viac a viac.

Potom je popísaná náročnosť a základná trasa, ďalej varianty a možnosti skrátenia trasy v prípade zhoršenia počasia. Pri náročnejších trasách je aj výškový profil trasy a pri každej túre je aj mapový výrez s označením trasy červenou linkou. Tieto výrezy sú však len orientačné, určite je potrebné použiť aj vlastnú mapu. Škoda, že pri heslovitom popise trasy sa nenachádzajú aj lokality, kde je možné si zaobstarať vodu.

Na konci sprievodcu sa ešte nachádzajú praktické informácie, ako telefónne čísla na kempingy, HS, hotely a chaty a informačné centrá v oblasti, a malý turistický slovníček slovensko – poľsko – nemecko – anglický.

Dojmy

Túto šikovnú a praktickú publikáciu hodnotím veľmi kladne – obsahom aj formou. Je to naozaj pomôcka, ktorá sa dá plne v uvedených oblastiach využiť. Je vidno, že autori spomenuté a spracované trasy naozaj poznajú, nie je to písanie podľa mapy. Aj informácie o pohoriach sú na vysokej, populárne náučnej úrovni, človeka poučia, ale nezahltia ho odbornými výrazmi, ktorým laik nerozumie.

Spracovanie trás je podrobné, pozitívne hodnotím upozornenia na zle značené miesta, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné chvíle. Pre spestrenie túry sú užitočné aj rady, kde odbočiť na vyhliadku, či k inej zaujímavosti.

Množstvo trás dostatočne pokrýva obe pohoria, ale stále necháva veľa možností pre rôzne varianty, alebo samostatné trasy, prípadné spájanie uvedených trás.

Na záver poviem len toľko, že túto publikáciu vrelo odporúčam každému milovníkovi prírody s istotou, že si v nej každý nájde svoju trasu.

Cena a dostupnosť

Publikáciu možno kúpiť vo väčšine kníhkupectiev za odporúčanú cenu 199 Sk. Sprievodca je k dispozícii aj v niektorých online predajniach – napr. ePlanet.sk (179 Sk).

Ďalšie knihy z edície

1 - Západné Tatry (Chočské vrchy)2 - Slovenský Raj (Južný Spiš)3 - Nízke Tatry4 - Vysoké Tatry (Severný Spiš)5 - Malá Fatra (Východné Kysuce)7 - Okolie Bratislavy (Malé Karpaty)8 - Slovenský kras (Horný Gemer)9 - Štiavnické vrchy (Slovenské stredohorie)10 - Biele Karpaty (Bílé Karpaty)11 - Súľovské vrchy (Strážovské vrchy)12 - Okolie Košíc (Volovské vrchy)Viac informácii o týchto tituloch je na webe vydavateľa, prípadne v internetovom kníhkupectve ePlanet.sk.

Fotogaléria k článku

Najnovšie