Reportáž

Výstava OutDoor 2011

24. 08. 2011
14. – 17. júla 2011 sa v nemeckom Friedrichshafene konala už po osemnástykrát najväčšia kontraktačná výstava v Európe, ktorá ja orientovaná na outdoorovú výbavu. Reportáž, ktorú vám z tejto výstavy prinášam, je zameraná na českých výrobcov a popisuje ich novinky pre rok 2012. Jediným slovenským zástupcom na výstave bola firma Zajo.

Zopár faktov na úvod

Ako som už spomenul v predslove, výstava OutDoor sa konala v nemeckom meste Friedrichshafen, ktoré sa nachádza na pobreží Bodamského jazera. Na ploche viac ako 85 000 metrov štvorcových sa tento rok predstavilo až 890 firiem z 38 krajín, čo podľa organizátora predstavuje 3 % nárast oproti vlaňajšku. Okrem väčšieho počtu vystavovateľov vzrástol i počet návštevníkov, a to najmä zo Severnej Ameriky a Ázie. Konečné číslo sa vyšplhalo na 21 520 návštevníkov.

Aby nevznikol na výstavisku chaos, usporiadateľ rozdelil vystavovateľov podľa zamerania do jednotlivých hál. V hale A1 sa napríklad nachádzalo stanové mestečko a v hale A2 prebiehali módne prehliadky. V hale A4 a B4 vystavovali výrobcovia textilných materiálov, vlákien, membrán a textilných doplnkov. Hala A6 bola zase zameraná na obuv. V halách B2 a B3 boli sústredené prevažne firmy s lezeckým a horolezeckým vybavením a v hale B1 sa vystavovali navigačné systémy, záchranárske vybavenie a rôzne produkty pre starostlivosť o outdoorovú výbavu. Ostatné haly (A3, A5, A7, B4 a B5) boli zamerané najmä na oblečenie, batohy a spacie vaky.

Okrem preplnených hál sa v areáli výstaviska nachádzala aj open-air plocha, kde prebiehali rôzne súťaže a atrakcie. Za zmienku stojí všadeprítomný slack-line a areál pre trail-running. Širokej verejnosti bolo zase k dispozícii lanové centrum, streľba z luku na pohyblivý terč, ale i lezecká stena vo vstupnej hale v západnom sektore výstaviska.

Outdoorové trendy pre rok 2012

Medzi najvýraznejšie trendy nasledujúcej sezóny bezpochyby patria:

1) Mestský outdoor – outdoorové oblečenie je „cool“ – potvrdzuje to i vzostup outdoorovej módy vo veľkomestách západnej Európy. Ľudia začínajú požadovať kvalitné funkčné oblečenie aj na bežné nosenie do práce a na nedeľnú prechádzku v parku. Nechcú však pri tom vyzerať ako tvrdí horolezci. Výrobcovia si to začínajú uvedomovať a pomaly sa orientujú na novú kategóriu, ktorú by sme mohli nazvať ako „módny“ outdoor. Odevy sú síce šité z kvalitných funkčných materiálov, no rozdiel je vidieť v umiernenejšom konštrukčnom riešení a najmä v dizajne. Výrobky sú farebnejšie a častokrát ich zdobia rôzne ornamenty a vzory. Typickým zástupcom takéhoto smeru je napríklad talianska značka Wild Roses, pričom v Čechách a na Slovensku je to už dlhšiu dobu napr. firma Husky.

2) Výrazné farby – prvé náznaky výrazných odtieňov v podobe žltozelenej farby sa začali objavovať už minulý rok a naplno to prepuklo v zimných kolekciách na výstave ISPO 2011. Už v Mníchove bolo jasné, že leto prinesie okrem žltozelenej i svetlomodrú, tyrkysovú, červenú, oranžovú, fialovú a rôzne kombinácie krikľavých farieb, a to nielen pri batohoch a spacích vakoch, ale i v oblečení.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

3) Nízka hmotnosť – ostáva trendom i pre rok 2012, pretože čo bolo ľahké, je teraz ešte ľahšie. Tentoraz však nie v zmysle ultraľahkej výbavy s množstvom kompromisov, dôraz sa skôr kladie na funkčný komfort.

4) Funkčnosť – odvod vlhkosti a vodeodolnosť je v dnešnej dobe už samozrejmosťou. Výrobcovia preto čoraz častejšie prichádzajú s oblečením, ktoré je opatrené antibakteriálnou úpravou, úpravou proti komárom alebo UV ochranou. Rozvoj funkčnosti však nespočíva len v povrchovej úprave textilných materiálov. Napríklad vrecká a rôzne detaily sú na oblečení často riešené s ohľadom na používanie ďalšej športovej výbavy.

5) Všestrannosť – výrazným trendom je i snaha o dosiahnutie čo najväčšej ponuky outdoorového vybavenia. Firmy sa v záujme o udržanie zákazníka usilujú o jeho kompletné vybavenie, a preto rozširujú ponuku z vlastných zdrojov alebo skupujú firmy, ktoré vyrábajú tovar chýbajúci v ich ponuke. Napríklad český Pinguin rozšíril svoju ponuku o karimatky, variče a cestovné tašky z vlastných zdrojov. Naopak, česká firma Singing Rock pohltila Raveltik a jej výrobky postupne začlení pod svoju značku. Podobný trend je vidieť i zahraničí, kde švajčiarska firma Mammut pohltila značku Raichle, ktorá zanikla.

6) Udržateľnosť výrobných procesov a férový obchod – každý rok sa stále viac a viac firiem zaoberá otázkou sociálnych štandardov a udržateľnosťou svojich výrobných procesov. Priemysel venuje značnú pozornosť tomu, čo sa vyrába, kde a za akých podmienok sa to vyrába.

Česi na výstave

Tento rok sa na výstave zúčastnilo až 17 firiem z Česka (Directalpine, Doldy, Grisport, Husky, Jurek S+R, Lasting Sport, Nord Blanc, Pega-VEL, Ocún, Pinguin, Rock Empire, Rock Pillars, Singing rock, Tendon, Tilak, Trimm Sport, Triop, Warmpeace).

Najväčšiu pozornosť pútalo azda tradičné zoskupenie pätice českých firiem (Doldy, Singing Rock, Tendon, Tilak a Triop), ktoré už dlhodobo prezentujú svoje výrobky spoločne, a to v tzv. českej dedine. Mimo českej dediny ešte operovalo duo Lasting a Trimm, pričom ostatné firmy pôsobili samostatne.

V nasledujúcich riadkoch nájdete popis noviniek jednotlivých firiem v abecednom poradí:

DIRECTALPINE
Medzi najzaujímavejšie novinky od firmy Directalpine patria odolné záložné nohavice MIDI z ľahkého 3-vrstvového laminátu a univerzálna softshellová bunda CERRO TORRE. Za povšimnutie stoja i mikiny GAVIA z obľúbeného materiálu Tecnostretch a rozšírená kolekcia cestovateľských a lezeckých nohavíc (výrobky DEFENDER, BEAM, ZION a BIG). Okrem oblečenia Directalpine rozšíril i kolekciu doplnkov, kde nájdete čiapky, opasky a vrecká na magnézium.

DOLDY
Tradičný český výrobca batohov pripravil pre svojho zákazníka do nasledujúcej sezóny viacero noviniek, pričom za zmienku stoja stredne veľké batohy ARROW a ARROW LIGHT, ktoré sú určené pre vysokohorskú turistiku a ruksak PREDATOR, ktorý je určený pre freeriderov. Z hikingových batohov určite upúta ruksak WANAKA a z cyklobatohov zasa ruksak ZION. Priaznivcov tejto značky určite poteší i fakt, že aj napriek trendu odľahčených materiálov Doldy neupustil od svojich pevných a trvanlivých materiálov, ktoré budia dôveru už na prvý pohľad.

JUREK S+R
Najväčší český výrobca kvalitných stanov asi najviac poteší svojich priaznivcov a zákazníkov, ktorí počítajú každý gram. Novinkou u tejto firmy je totiž jednomiestny stan ULLI 1 (1,2 kg) a dvojmiestny stan ULLI 2 (1,7 kg). Zaujímavosťou je taktiež nová kolekcia samonafukovacích karimatiek, ktoré sú o 20 % ľahšie a o 40 % skladnejšie ako ich predchodcovia. Okrem stanov a karimatiek Jurek predstavil i zopár noviniek v doplnkoch (obal na karimatku, lodný vak, ponožky).

OCÚN
Medzi najzaujímavejšie novinky firmy Ocún patrí ultraľahký športový sedací úväz EGO, ktorý váži v základnej verzii iba 285 g. Okrem základnej verzie s jednou prackou bude sedák dostupný i vo verzii s tromi prackami, a to hneď v pánskom i dámskom prevedení. Ďalšou novinkou je obrovská bouldermatka PADDY INCUBATOR (2,1 x 1 m) a ekonomicky výhodná bouldermatka PADDY SUNDANCE.

Ocún taktiež predstavil sériu nových duralových karabín a kompletne novú sadu expresiek. Ďalšie novinky predstavuje istiaca „šlinga“ pre vybudovanie stanovišťa v stene (MULTIPOINT BELAY SLING) a šlinga“ so stúpačkou a nastaviteľnou dĺžkou (QC STEP SLING).

PINGUIN
Tradičný výrobca stanov a oblečenia v Nemecku najviac prekvapil rozšírením svojho sortimentu o rôzne variče, „ešusy“ a ostatné doplnky pre varenie. Okrem varných systémov a riadov ma však zaujali i nové batohy a všelijaké cestovné tašky, taštičky a rôzne drobnosti na cestovanie.

Za zmienku určite stojí i nová kolekcia samonafukovacích karimatiek, kde nájdete sedem modelov. Vyberať si môžete podľa hrúbky, resp. podľa hmotnosti (najľahšia karimatka má hrúbku 25 mm a váži 690 g, najťažšia 50 mm a 1690 g). Všetky karimatky sú opatrené vodoodpudivou úpravy proti vzlínaniu vlhkosti a zdrsneným povrchom proti kĺzaniu.

ROCK EMPIRE
Najzaujímavejšou novinkou tejto firmy bola kolekcia športových sedacích úväzkov, kde Rock Empire predstavil štyri nové sedáky, pričom ma najviac upútala najmä detská sedačka HOPI a dámsky sedák CALISTA. Okrem spomínaných noviniek boli predstavené i štyri inovované sedáky a jeden hrudný úväz. Ďalšou zaujímavou novinkou je trhací „ferratový“ set DYNASTOP a multifunkčné istiaca pomôcka GUARD II.

ROCK PILLARS
Rock Pillars na tohtoročnom OutDoore predstavil dva úplne nové modely lezeckej obuvi. Prvým modelom je lezečka strednej triedy s názvom REBEL, ktorá ja určená širokému spektru lezcov. REBEL bude dostupný v šnurovacej a taktiež v rýchloupínacej verzii na dva suché zipsy. Druhou novinkou je dámsky model PEARL LADY QC, ktorý vyniká prepracovaným dizajnom a najviac sa hodí na bouldering a kratšie športové cesty.

SINGING ROCK & TENDON
Dvojica firiem, ktoré vlastní spoločnosť Lanex i tento raz vystupovala bok po boku a spolu s trojicou ďalších českých firiem (Tilak, Doldy a Triop) tak vytvorili českú dedinu.

Pri značke Singing Rock bola najväčšou novinkou ochranná prilba KAPPA a veľmi ľahká istiaca a zlaňovacia brzda SHUTTLE. Okrem týchto dvoch noviniek však bola predstavená i celkom nová séria zimnej lezeckej výbavy. Čakany, mačky a ľadovcové skrutky začne pod značkou Singing Rock čoskoro vyrábať česká firma Raveltik, ktorú Singing Rock nedávno pohltil. Podľa zástupcov firmy sa prvé výrobky dostanú na náš trh až niekedy v roku 2012 - 2013.

Pri značke Tendon bolo najvýznamnejšou novinkou ultraľahké dynamické lano MASTER 8.9, ktoré sa môže popýšiť svojou univerzálnosťou, pretože ho môžete používať ako jednoduché, dvojité, ale i ako polovičné. Okrem univerzálneho lana bolo ako novinka predstavené i bezpečnostné statické lano SECURE, ktoré znesie i totálne poškodený oplet. No a do tretice bolo ako novinka prezentované veľmi ľahké lano ALPINE, ktoré je určené pre horských vodcov a inovovaný TIMBER set pre stromových lezcov.

TILAK
Tradičný český výrobca Gore-texového oblečenia prekvapil vo Friedrichshafene rozšírením svojej kolekcie o ďalšie modely z expanzívnej bavlny (Ventile). Tento materiál u nás síce mnoho ľudí nepozná, no vo Veľkej Británii je známy už desaťročia a teší sa tam veľkej obľube. Okrem bundy LOKE a súpravy ODIN (bunda i nohavice) sa tak priaznivci tohto prírodného materiálu môžu tešiť na ďalšie dve bundy, a to síce bundu BALDER, ktorá strihovo pripomína bundu STORM a taktiež na bundu párkerového strihu pod názvom TOR.

Ďalšou významnou novinkou boli prstové rukavice s membránou Gore-tex a prototyp bundy STORM z materiálu Gore-tex Active Shell. Okrem novučičkého STORM-u som u Tilaku zazrel i bundu nového strihu, na ktorú som sa však zabudol opýtať, no z fotografie je jasné, že ide o inováciu bundy RAPTOR, pretože na rukáve bolo vyšité typové označenie RAPTOR.

TRIOP
Český výrobca lezeckej obuvi predstavil svoju širokú paletu lezečiek a ako novinku vypichol profesionálnu lezeckú obuv PHET MAAK, ktorá je dostupná v pánskom i dámskom prevedení. PHAT MAAK je vyhotovená v dvoch variantoch, a to síce šnurovacia obuv, a obuv zapínaná pomocou „suchého“ zipsu. Okrem lezeckej obuvi sa v poslednom čase firma orientuje i na trekovú obuv, ktorá možno na prvý pohľad nezaujme supermoderným dizajnom, ale každého patriota poteší, že i navzdory silnej konkurencii dokáže malá česká firma vyrábať doma kvalitnú obuv.

WARMPEACE
Ďalší z českých výrobcov outdoorového oblečenia sa na výstave OutDoor 2011 prezentoval až deviatimi novinkami vo svojej jarno-letnej kolekcii. Medzi najzaujímavejšie patrí azda dámska softshellová bunda HIGHAND z materiálu SHELLTEC a súprava termobielizne z novozélandskej merino vlny MOUNTAIN SHEEP. Ďalšími novinkami je dámska i pánska košeľa s krátkym rukávom, šaty zo strečového materiálu SMILE SKIN a ultraľahké nepremokavé nohavice z nylónu s DWR úpravou.

Poznámky na záver

Väčšina noviniek z tejto reportáže bude na našom trhu dostupná až v sezóne 2012, a preto ich v obchodoch ešte nehľadajte. Znížená kvalita fotodokumentácie je spôsobená umelým osvetlením a neschopnosťou kompaktného fotoaparátu prispôsobiť sa svetelným podmienkam. Pracovné povinnosti mi neumožňovali absolvovať osobné stretnutie so zástupcami všetkých firiem, preto v reportáži chýbajú značky Grisport, Husky, Lasting Sport a Nord Blanc. Firma Pega-VEL je výrobcom pruženiek a iných textilných doplnkov, preto som túto firmu z reportáže vynechal.

Súvisiaca reportáž

Veletrh OutDoor 2011 na SvětOutdooru.cz

Fórum nová téma
Výstava OutDoor 2011 24/08/11 00:00 nová téma
Najnovšie články
 
Správa Sedlá a štíty sú pod snehom, bez mačiek a cepína tam nechoďte Oddnes sú v Tatranskom národnom parku otvorené všetky turistické značené chodníky. Trasy cez vysokohorské sedlá a na štíty však ležia pod snehom. Ísť nad turistické chaty bez zimného výstroja neodporúča Horská záchranná … » celý článok dnes Soňa Mäkká Správy
Túra Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné Šišoretné je neznačený hrebeň v rázsoche Slepého vrchu medzi Klokočinou a Bolehlavom. Veľakrát som sa motal v okolí peši aj na bicykli, ale nikdy som sa nedostal na tri vrcholy s ... » viac včera Pavol Timko Malé Karpaty
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov ... » viac 13/06/21 Peťo Nový Volovské vrchy
Najnovšie články autora
 
Test Batoh Bergans Helium PRO 40 Helium PRO 40 od firmy Bergans je ľahký technický batoh, ktorý je svojím objemom vhodný na jednodenné aj víkendové pobyty na horách. Batoh bol navrhnutý hlavne pre horolezcov a skialpinistov, no svoje uplatnenie si nájde aj pri … » celý článok 10/10/18 Pavol Hreha Batohy
Lezenie Volí chrbát a rázsocha Volovca Mengusovského Začiatkom leta 2016 som sa zúčastnil na stretnutí vysokohorských turistov SVTS na Popradskom plese, ktoré organizoval PREVYK. Hneď prvý deň stretnutia sme si s kamarátom „Bačom“ ... » viac 02/07/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
VHT Vareškovým hrebeňom na Slavkovský štít Slavkovský štít je jedným z ľahko dostupných tatranských štítov, na ktorý vedie turistická značka. Často sa o ňom hovorí, že je to nekonečný a nudný kopec so zástupmi turistov. V ... » viac 10/06/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Výstava OutDoor 2011 24/08/11 00:00 nová téma
0.85 (0.37)