Recenzia

Spacák Warmpeace Viking 900

01. 02. 2012
Pred cestou na môj výsnívaný trek okolo Anapurny v Nepále som sa musela sústrediť aj na rozšírenie mojej outdoorovej výbavy. Jedným z najdôležitejších rozhodnutí bol výber spacáku. Potrebovala som nájsť taký, ktorý bude ľahký, vhodný do teplôt v intervale -3°C až +20°C a príliš nezaťaží batoh. Nakoniec moja voľba padla na páperový spacák, model Viking 900 od českého výrobcu Warmpeace.

Využitie a tepelný komfort

Warmpeace Viking 900 je trojsezónny páperový spacák zameraný najmä na jar a jeseň. Vnútorná výplň je tvorená kačacím perím s pomerom páperia k pierkam 90:10. Výrobca udáva plnivosť na úrovni 600 CUIN. Celková hmotnosť výplne je 830 gramov. Spacák má komory konštruované v tvare Z, čím sa podľa výrobcu zlepšuje tepelná izolácia vnútorného priestoru.

Údaje podľa EN 13537 :
T-max: 4°C, T-komfort: -7°C, T-limit: -14°C, T-extreme: -34°C

Z teplôt vyplýva, že aj keď je spacák prezentovaný ako trojsezónny, v pohode sa s ním dá fungovať aj v zime. Neberte však v úvahu údaj T-extreme, ktorý je mimo realitu pre bežné použitie.

Veľkosť a tvar

Meriam 170 cm a preto som si vybrala spacák presne na výšku 170 cm. Mala som trochu obavy, či bude dosť dlhý, ale sadol mi perfektne. Ďalej musím oceniť jeho šírku. Pri spaní mám zvyk vykladať si na bok nohu, čo pri mojom predošlom spacáku nebolo možné a spalo sa mi v ňom dosť nepohodlne. Preto som ocenila aj šírku, ktorá mi umožňovala spať v obľúbenej polohe s vyloženou nohou na bok.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Kapucňa spacáku nie je veľmi naplnená a je možné ju celú rozprestrieť. Táto vlastnosť je veľmi praktická, najmä keď sa spacákom prikrývate alebo na ňom spíte. V pripade chladnejšieho počasia sa dá dobre stiahnuť okolo tváre presne podľa potreby. Na druhú stranu by som trochu vytkla tenkosť sťahovacieho límca. Pomohlo by mu, keby bol trochu teplejší a mohutnejší, aby človek pri využívaní nemal pocit, že sa čochvíľa priškrtí.

Zipsy a vnútorné vrecko

Zips je dobre vyriešený a nezadrháva sa vďaka niekoľkocentimetrovému spevneniu textilnou páskou po celej dĺžke. Zateplenie okolo zipsov zamedzuje “prievanu” vo vnútri a následnému úniku tepla, túto úlohu si plní zateplenie dostatočne. Zips končí až na konci spacáku pri nohách a preto, keď sa úplne rozopne, pohodlne sa pod ním spí ako pod perinou. Jazdec je obojstranný – dá sa zapínať aj zvonka aj zvnútra a takisto aj zvrchu aj zo spodu.

Zaisťovací prvok na konci zipsu je riešený suchým zipsom. Jediné, čo by som mu vytkla, je poloha drsnej vrstvy – keď si v zapnutom spacáku čítate knihu, termotričko sa doň nepríjemne zachytáva.
Jednou z vychytávok spacáku je vnútorné vrecko, kam sa v nebezpečnejších krajinách dajú vložiť doklady a v tých pokojnejších najmä vreckovky a mastička na pery, ktoré sú potom aspoň vždy po ruke.

Materiál a hmotnosť

Ako vonkajší materiál je použitý Nylon DWR+, ktorý je vetruodolný a vodeodpudivý. Kedže som spacák počas celého pobytu využívala vo vnútri, tieto vlastnosti som nemala šancu overiť. Jednou z veľkých výhod materiálu Nylon DWR+ je jeho priedušnosť, čo zabraňuje zrážaniu vodných pár na jeho vnútornej strane a v neposlednom rade jeho nízka hmotnosť 56g/m2, ktorá zabezpečuje nízku hmotnosť aj pri väčšom množstve komôr.

Ako každého turistu, ktorý plánuje si spacák nosiť v batohu so sebou, je pri výbere dôležitá aj hmotnosť - celková hmotnosť je 1460g, čo je veľmi príjemný údaj pri takom tepelnom komforte, ktorý Viking 900 prináša.

Skladovanie

Spacák je dodávaný s transportným a skladovacím obalom. Jedna zo slabších stránok bol práve transportný obal, ktorý nespĺňa úlohu kompresie podľa mojich predstáv a spacáku je aj viditeľne veľký. Na bokoch chýbajú kompresné popruhy a velkosť sa preto nedá vôbec regulovať. To sa pravdaže ukazuje ako dosť veľký problém, keď v batohu potrebujete ušetriť každý cm3. Na druhej strane ma potešil skladovací obal. Kedže doteraz som skladovala môj spacák v obliečke od vankúša originál skladovací vak je posun vred.

Pôvod

Vonkajšok spacáku je vyrobený v ďalekej Ázii, konkrétne v Čine, následne cestuje do Čiech, kde je plnený perím, ktoré je spracované v nemeckom Nittenau vo farbrike Karls Sluka.

Skúsenosti

Spacák Viking 900 od Warmpeace som používala počas môjho dvojtýždňového treku okolo Annapurny v Nepále. Postupne sme sa pohybovali v nadmorskej výške od 1000 do 5410 m n.m. V spojitosti s nadmorskou výškou sa menila nielen teplota vonku, ale aj teplota v ubytovacích zariadeniach, pretože kúrenie v izbách absentuje. Teplota v noci sa pohybovala v intervale od +20°C do -2°C. Spacák som teda otestovala v širokom teplotnom intervale a obstál viac než dobre. Po celý čas mi vyhovoval. Najprv som spala na ňom, pekne ma hrial odspodu, ďalej som ho používala ako teplú perinku, až nakoniec som sa doň úplne zakuklila a využívala aj kapucňu. Na tepelný komfort počas spánku som veľmi náročná, som typ – večne zmrznutá, studené nohy a studené ruky. Najmä vo večerných hodinách po príchode na ubytovne nám bývala poriadna zima, na možnosť prehriatia sa v horúcej sprche je potrebné v Himalájach rýchlo zabudnúť. Jediným zohrievadlom bol spacák. Už po chvíľke, ako som doň vliezla, som cítila príjemné teplo. Celý čas som spávala v spacáku len v šortkách a tričku. Navyše som v ňom mala iba tenkú bavlnenú vložku, aby som si ho hneď na prvej výprave nezašpinila. Jediné, čo by som prijala, by boli ešte trochu viac zateplené nohy, ale pravdepodobne by stačilo si dať ponožky. Vo vnútornom vrecúšku som mala vreckovky a tyčinku na pery, ktoré som v prípade potreby nemusela hľadať a tak strácať vzácne teplo. Počas celého treku som si nevšimla, že by spacák strácal veľa pierok, ale zakaždým ma pri srdci trošku pichlo, keď si nejaké to pierko cestu von našlo.

Záver

Spacák Viking 900 je skvelou alternatívou, ak hľadáte univerzálného spoločníka. Jeho široké využitie a najmä vynikajúci pomer hmotnosť, výkon a cena sú veľkými výhodami. Navyše k jeho všetkým dobrým vlastnostiam môžeme pripočítať aj veľmi príjemnú farebnú kombináciu, ktorá poteší každé estetické turistické srdce. Ak hľadáte spacák pre svoju zimomrivú polovičku, určite jej Vikingom urobíte veľkú radosť a o to radšej s vami pôjde niekam aj v chladnejších mesiacoch.

Poznámka: Aktuálny model Viking 900 pre rok 2012 je už dodávaný s kompresným obalom aj so sťahovaním.

Fórum 29 príspevkov
Spacák Warmpeace Viking 900 09/03/12 11:35 29 príspevkov
Najnovšie články
 
Správa Aktuálne z hrebeňa Nízkych Tatier – leto 2021 Pokiaľ plánujete prechod hrebeňov Nízkych Tatier, či už v rámci SNP-čky, alebo len v rámci párdňového vypnutia mimo civilizácie, je dobré poznať aktuálne podmienky. Záleží len na vašom tempe, či chcete hrebeňovku prejsť … » celý článok dnes Marek Šurina Správy
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej ... » viac včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Letné podhorie Spišskej Magury Spišské mestečko Podolínec pozná asi len málokto a známe je len asi istou historickou udalosťou, ktorá tiež nie je veľmi známa. Napriek tomu som sa tu ocitol tretíkrát. No nová bola ... » viac včera Henrich Tomáš Spišská Magura
Najnovšie články autora
 
Predstavenie Dámske termotričko Craft Active Comfort LS Craft je švédská značka, ktorá sa od roku 1977 špecializuje na vývoj a výrobu oblečenia pre vytrvalostné športy. Pri návrhu svojich produktov si dávajú záležať na kombinácii funkčnosti a komfortu. Zároveň nezabúdajú ani … » celý článok 15/12/16 Lenka Chylíková Oblečenie
Recenzia Spacák Warmpeace Viking 900 Pred cestou na môj výsnívaný trek okolo Anapurny v Nepále som sa musela sústrediť aj na rozšírenie mojej outdoorovej výbavy. Jedným z najdôležitejších rozhodnutí bol výber spacáku. ... » viac 01/02/12 Lenka Chylíková Stany a spacie vaky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Spacák Warmpeace Viking 900 09/03/12 11:35 29 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Warmpeace
 • Model
  • Viking 900, verzia 170
 • Typ
  • teplý trojsezónny páperový spacák
 • Materiály
  • Nylon DWR+, kačacie perie 90:10 / 600 CUIN
 • Hmotnosť
  • 1460 g
 • Farebné kombinácie
  • šedo-červená
 • Páči sa mi
  • tepelný komfort, dizajn, hmotnosť, praktické detaily, skladovacie vrece
 • Nepáči sa mi
  • kompresné vrecko
 • Ostatné info
  • dostupný v troch dĺžkových variantoch: 170, 180, 195
 • Infocena
  • 231 €
 • Obchody v HIKING adresári
0.67 (0.27)