Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Reportáž

Lavínový kurz 2012

24. 02. 2012
Tretí ročník lavínového kurzu sa opäť výborne vydaril a ja môžem veľmi rád opísať, čo nás postretlo, čo sa dialo a čo sme sa opäť naučili. Aj tentokrát nás prichýlili Nízke Tatry a počasie nám žičilo.

10. februára (ako obvykle piatok) sa už tretí krát združili turisti a priatelia snehu na kurze zaoberajúcom sa lavínovou problematikou. Kým minulé vydarené ročníky lavínových kurzov sa diali na ľúbeznej chate Bjornson, do plánovanej trojročnice sme museli vkročiť v inom ubytovacom zariadení, hoteli Liptov. Hotel Liptov, známy svojim luxusným a pôžitkárskym vybavením pripomínajúcim zašlú slávu interhotelov, a špecifickým a nezabudnuteľným Retro Barom bol viac ako uspokojivou náhradou za mládežnícku chatu Bjornson.

Už zaužívaný program neradno meniť a tak sme rozvrh minuloročných kurzov zachovali aj pri tejto rekreácii. Piatočný večer patril výučbe základných teoretických znalostí o druhoch snehu, meteorologických, topografických a iných podmienkach, ktoré prispievajú k vzniku lavín. Po teoretickej príprave sa všetci mladiství vrhli do víru vzdelávania a tréningu na náročný sobotňajší praktický výcvik.

Sobota, ako už bolo spomínané, patrila praktizovaniu snehových profilov, vyhľadávania pípakmi (ktoré opäť zapožičal dlhoročný partner podujatia, spoločnosť Pieps). Kedže zima nám nadelila poriadny prídel hlbokého snehu a mrazivého počasia, všetci zúčastnení mali radosť, keď sa mohli konečne ísť zohriať na hotel. Po večernej teoretickej prednáške a premietania inšpiratívnych fotiek (málokto po zhliadnutí sa bude mať chuť ťahať za prsty s lavínkami) nasledoval podobný program ako večer pred tým.

Nedeľná pracovná náplň dňa bola rovnaká, mrazivé kopanie snehu, sondovanie a vyhľadávanie pípakmi. Kým sobota je zameraná na teoretickejšiu výučbu vyhľadávania, kopania profilov a testov zosuvného bloku, nedeľa je zameraná na praktickejsiu výučbu a to simuláciu ozajstného lavínového nešťastia. Tu si majú možnosť vyskúšať všetci, ako sa správa záchranné družstvo pri prehľadávaní lavíny a pri organizácii záchrany, čo môže byť prospešné pri reálnej situácii. Všetci síce dúfame, že podobné zážitky sa nám vyhnú, ale kurzy a nácviky sú na to, aby sme pri záchrane vedeli reagovať rýchlejšie a efektívnejšie.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Všetci súdruhovia, ktorí by mali záujem vedieť detailnejšie, ako prebieha kurz, môžu si pozrieť šťavnaté a už legendárne opisy z prvého a druhého kurzu. Tí, ktorí by radi vedieť, ktoré pohorie má aký stupeň lavínového nebezpečia, viac o metodike a pod., (pretože tento článok metodický nie je a len zďaleka popisuje udalosti na kurze), pre tých tu je web www.laviny.sk. Praktický výcvik je však dôležitou súčasťou všetkých vedomostí a kto sa pohybuje alebo plánuje pohybovať v lavínovom uzemí, mal by podobný kurz absolvovať.

Prichádza čas na ukončenie reportáže a samozrejme aj poďakovania. V prvom rade chcem poďakovať kurzistom, pretože bez nich by nikdy žiadny kurz nebol. Kurzisti, ďakujem v mene Hiking.sk a samozrejme aj v mojom mene. Boli ste skvelí.
Ďalej by som veľmi rád poďakoval Jankovi Peťovi, za jeho úžasný prístup a skvelú, trpezlivú výučbu. Janko, si veľký profesionál a odborník, ďakujem.
Ďakujem aj partnerovi podujatia, spoločnosti, ktorá zapožičala pípaky a iné vybavenie – Pieps.
No a samozrejme ďakujem portálu www.hiking.sk, ktorý týmto spôsobom približuje kurzy aj ľuďom, ktorí nemajú vlastnú výbavu, ale chcú sa učiť a vzdelávať v tomto smere.

P.S..: Veľká vďaka patrí vývojárom webu a HZS za perfektnú pomôcku pri plánovaní túr – mapu lavínových dráh na www.turistickamapa.sk. Skvelá vec, ktorá pomôže mnohým ľuďom. Verím, že rovnako ako kurzisti, aj ostatní budú mapu používať v zdraví.

Fórum 12 príspevkov
Lavínový kurz 2012 03/12/12 10:50 12 príspevkov
Najnovšie články
 
Túra Z Krupiny do Vyhní cez Kozelník 2 Druhá časť putovania severovýchodnou časťou Štiavnických vrchov z Krupiny cez Kozelník do Vyhní. Prejdeme si menej známe chodníčky atraktívneho sopečného … » celý článok včera Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Túra Z Plaveckého Podhradia do Lošonca V Malých Karpatoch som bol naposledy na vandri pred ôsmimi rokmi. Odvtedy som síce pohorie viackrát navštívil, ale vždy to bolo len na jeden deň. Preto som sa pri plánovaní jesenných ... » viac 30/07/21 Anton Zahradník Malé Karpaty
Basecamp Objavte skalné vyhliadky nad Ružínom a vyberte sa na hrebeňovku na biku V najnovšom basecampe prinášame výber zaujímavých lokalít z celého Slovenska. Nájdete tu výlet na neobjavené skalné vyhliadky nad Ružínom, túru po stopách svetových vojen na ... » viac 29/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Najnovšie články autora
 
Rada Ako uvariť v ešuse puding Čo-Van-Hro-Ma Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Každé dobré jedlo by si zaslúžilo bodku, záver, sladké potešenie. Minule som vám sľúbil, že pripravím recept “dezertu”, vhodného na outdoorové aktivity. Skvelé na ňom je, že v chladných … » celý článok 05/01/16 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Linguine so sardinkami Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – okrem komplikovaných outdoorovo kulinárskych špecialít ako bolo Chilli Con Carne, je treba mať v zálohe chutné a jednoduché jedlá vhodné na varenie v ... » viac 29/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Chilli con Carne Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Ľubo mi sľúbil, že pôjdeme otestovať nejaké variče a ja popri tom spravím ďalšie mňamkové recepty. Kuchtiť ma baví, prírodu zbožňujem, Ľubo sa mi ... » viac 22/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Lavínový kurz 2012 03/12/12 10:50 12 príspevkov
0.88 (0.43)