Túra

Cez Poľský hrebeň ku Zbojníckej chate

07. 05. 2012
Večer po návrate z menej náročnej túry sme si všetci posadali k mape a premýšľali, kam sa vybrať ďalší deň. Overili sme si predpoveď počasia, zrátali časové úseky a rozhodli sa prejsť na Zbojnícku chatu vo Veľkej Studenej doline cez sedlo Prielom. Začiatok aj koniec túry bol na Hrebienku a aj s pripočítaním rezervy na nepredvídateľné udalosti to vyzeralo tak, že z Hrebienka bez problémov stihneme poslednú lanovku dole.

Trasa

Starý Smokovec – Hrebienok – Sliezsky dom – Poľský hrebeň – sedlo Prielom – Zbojnícka chata – Hrebienok – Starý Smokovec

Starý Smokovec – Sliezsky dom

K Sliezskemu domu sa dá zo Starého Smokovca dostať dvoma spôsobmi. Jedným je výstup na Hrebienok a odtiaľ pokračovanie po Tatranskej magistrále popod masív Slavkovského štítu (červená). Druhou možnosťou je vyraziť priamo zo Smokovca krížom cez polom (žltá, na ktorú sa približne v polovici pripája modrá z Tatranských Zrubov a v závere sa napája na zelenú). My sme zvolili červenú značku a Hrebienok.

Niektorí z nás sa stavili v miestnych potravinách, aby doplnili zásoby vody a keksíkov, ostatní sme pomalým krokom mierili k lanovke. Kúpili sme spiatočné lístky, nasadli do lanovky a čakali na jej odchod. Mohli sme síce na Hrebienok „vyliezť“ aj peši, no vzhľadom na prevýšenia a odhadovanú dobu trvania celej trasy sme sa rozhodli šetriť energiu na neskôr.

Posilnení kofolou sme okolo deviatej vyrazili kamenistým, mierne stúpajúcim chodníkom k Velickému plesu (1666 m), na brehu ktorého stojí horský hotel Sliezsky dom. Turistov sme veľa nestretávali, čo sme pripisovali pomerne včasnému zahájeniu túry a tiež tomu, že už začal školský rok a deti a dovolenkári z Tatier viac-menej zmizli.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Vďaka krásnemu počasiu sme si od druhej polovice trasy užívali výhľad na Gerlachovský štít (2654,4 m) a neskôr aj na samotný horský hotel so začiatkom Velickej doliny. Keďže sa pomaly blížil čas obeda, prišli sme k hotelu s dobrým medzičasom a najbližšia možnosť zjesť teplé jedlo nás čakala až na Zbojníckej chate, rozhodli sme sa tu zastaviť na dlhšie a doplniť tekutiny i stravu.

Sliezsky dom – Zbojnícka chata

Žalúdky plné vďaka výdatnej strave na Sliezkom dome sa síce popri Velickom vodopáde niesli trochu ťažšie, ale nad Velickým vodopádom sa stúpanie zmiernilo cez Kvetnicu, telo si opäť zvyklo na pohyb a všetko šlo ako po masle. Dokonca sa nám vo Velickej doline ukázali aj nejaké svište. Stúpali sme po zelenej značke hore dolinou a začali sme stretávať prvých turistov. Očividne si rovnaký výlet naplánovali z opačnej strany, teda zo Zbojníckej chaty. Alebo z Lysej Poľany.

Keď sme prešli popri Dlhom plese (1939 m), turisti sa priam vyrojili a nás čakali prvé prestoje – čakanie pod reťazami, vedúcimi do sedla Poľský hrebeň (2199,6 m). Osobne po rebríkoch a reťaziach radšej stúpam hore, než by som nimi zliezala dole, čo bol aj dôvod, prečo sme trasu naplánovali práve v tomto smere. Keď som musela prekročiť menšiu priepasť medzi skalami, gratulovala som si, že som sa nedala presvedčiť ostatnými zo skupiny na opačný postup.

Od Poľského hrebeňa a cestou k sedlu Prielom cez Zamrznutý kotol sa nám aj napriek miernej oblačnosti naskytali krásne výhľady na Hrubú vežu (2086 m), hrebeň Velického štítu, Pusté veže (1942,1 m), Mlynára (2169,8 m), Bielovodskú vežu (1830,3 m) a niekde v diaľke hrebeň Woloszyna v poľskej časti Tatier. Vzhľadom na silný vietor sme vynechali odbočku na Východnú Vysokú (2428,6 m).

Zo zelenej značky sme sa pod Poľským hrebeňom po pár minút trvajúcom prudkom zostupe skalnato-suťovým terénom s ostrými zákrutami napojili v Zamrznutom kotli na značku modrú, chvíľu sme šli po vrstevnici, prebrodili sme snehové pole a začali stúpať skalnatým terénom do sedla Prielom. V protismere sme stretávali čoraz viac turistov a naše ilúzie o prázdnych Tatrách sa rozplynuli. Oni išli všetci len opačným smerom.
Keďže v sedle Prielom je viac možností ako ho zdolať, naše obavy z ďalších prestojov boli zbytočné. Každý si hľadal svoju vlastnú cestu. Niekto išiel po chodníku istenom reťazami, niekto skalnatým terénom ponad reťaze a ja som si vybrala stúpačky. Svoje rozhodnutie som vzhľadom na ich rozostupy veľmi rýchlo oľutovala, no vrátiť som sa nechcela. Stúpačky boli od seba veľmi ďaleko a pre mňa to znamenalo vytiahnuť sa vždy pomocou reťaze, ktorou bola táto časť istená, na ďalší stupeň. Za pár minút sme všetci bez väčších problémov dosiahli sedlo a nevedeli sme, na ktorú stranu pozerať skôr. Na západ od nás bola Vysoká (2547 m), Rysy (2503 m) a vrcholky hrebeňov poľských Tatier. Na východnej strane okrem iného Ľadový štít (2627 m), Prostredný hrebeň oddeľujúci Veľkú a Malú Studenú dolinu a pri troche snahy sme videli aj Lomnický štít (2634 m).

Pohľad dole nás veľmi nepotešil. Čakal nás najnepríjemnejší úsek cesty, hoci sme už mali len klesať. Avšak práve toto klesanie znamenalo strmý suťový chodník, na ktorom sa podchvíľou bolo nutné vyhýbať padajúcim kameňom rôznej veľkosti. Podľa mapy to ku Zbojníckej chate malo trvať hodinu. Časový plán sme zatiaľ plnili, preto sme sa rozhodli zostupovať opatrne a nepodceniť terén.

Približne po pol hodine sme sa ocitli na skoro rovnom kamenistom chodníku, ktorý viedol popri potoku. A tu sme zažili najkrajšie stretnutie s tatranskou prírodou, aké sa nám kedy podarilo. Po turistickom chodníku sa prechádzal kamzík. Najskôr sme si mysleli, že sa sem dostal len omylom a rýchlo nám zdrhne, takže fotoaparáty sme žhavili jedna radosť. Keď som sa pozrela na opačnú stranu potoka, bolo mi jasné, že kamzík tak rýchlo neodíde. Išlo o samca, ktorý si chránil stádo samíc a mláďat. To sa prechádzalo a páslo ďaleko od turistov, v Slavkovskej galérii, za potokom vo svahu pod Slavkovskými vežami. Kamzík nám robil spoločnosť takmer až ku chate – chodil po chodníku, uskakoval pred ľuďmi, ak sa priblížili viac, než sa mu páčilo, a strhával pozornosť na seba. Rešpektovala som to a na stádo samíc s mláďatami som turistov zbytočne neupozorňovala.

Zbojnícka chata – Starý Smokovec

Vďaka takémuto blízkemu stretnutiu sme na Zbojnícku chatu dorazili trošku neskôr, než bolo pôvodne v pláne a naše presvedčenie, že bez problémov chytíme poslednú jazdu lanovkou dole, sa začalo rozplývať. Na Zbojníckej chate sme sa posilnili čajom, poniektorí sme absolvovali aj skoršiu večeru a rýchlym krokom sme sa vydali na Hrebienok. Mapa hovorila o dvoch hodinách ku Starolesnianskej poľane (Rainerova chata), kde sa modrá značka napája na červenú Tatranskú magistrálu.

Z tejto križovatky nás malo čakať ďalších 20 minút k hornej stanici lanovky. Našťastie terén dolu Veľkou Studenou dolinou je príjemný, zvažuje sa mierne, len na pár úsekoch je potrebné prekonať prudšie klesanie. Ku Starolesnianskej poľane sme dorazili chvíľu po šiestej (asi hodinu po odchode z chaty), napojili sme sa na širokú cestu, vedúcu k Hrebienku a dúfali sme, že k stanici lanovky sa nám predsa len podarí prísť pred odchodom posledného spoja.

Poznámky

Údaje o trase boli čerpané z programu Eagle software – Turistické trasy.
Popisovaná túra sa uskutočnila na jeseň roku 2009.

Fórum 31 príspevkov
Cez Poľský hrebeň ku Zbojníckej chate 28/06/15 07:04 31 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Hrebienok – Tatranská Lomnica Jarné prázdniny sme sa nakoniec rozhodli stráviť vo Vysokých Tatrách. Ako východiskový bod vyhrala Tatranská Lomnica, odkiaľ sa dá v pohode všade dostať vláčikom a nemusím riešiť presuny autom, ani plné parkoviská. A keď sme boli vo Vysokých Tatrách, nemohli sme minúť Studenopotocké vodopády. 09/07/20 Martina Haratíková Vysoké a Belianske Tatry
Túra Hrad Uhrovec – okruh z Jankovho vŕšku s Jankom Keďže sa nerada vraciam rovnakou trasou, akou som išla do cieľa, ak je čo i len trošku možné urobiť si okruh, idem po tejto možnosti ako pes po údenom. V prípade hradu Uhrovec to nebolo inak. Sadla som si k počítaču, otvorila hikeplanner a pustila sa študovať mapu. Ono, možností až tak veľa človek nemá, ak sa potrebuje vrátiť do východiskového bodu, kde nechal auto. A tak padla voľba zobrať to z Jankovho vŕšku na Kňažinové lúky, odtiaľ k hradu Uhrovec a od hradu po modrej nazad na červenú. 03/07/20 Martina Haratíková Strážovské vrchy
Túra Mokrou dolinou na Čiernu skalu so synom Po utorkom výlete do Jánošíkových dier sme si žiadne ďalšie plány nerobili. Dohoda znela jeden výlet v týždni. No úlohy sa nám podarilo dokončiť už v stredu, čakal nás predĺžený víkend a mne sa ničnerobenie a polihovanie pred telkou striedané s prechádzkou na Draždiak či k Malému Dunaju nechcelo zbytočne predlžovať o ďalší deň. Prezrela som si preto môj zoznam výletov, naplánovaných do konca školského roka, a voľba padla na Plavecký kras. 18/06/20 Martina Haratíková Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Túra Ivanov vrch a Praporec - okruh z Hermanoviec n. Topľou Slanské vrchy sú pre turistov z východu asi obohraná pesnička, avšak myslím si, že stále majú čo ponúknuť aj v prípade, ak ich má človek prechodené krížom-krážom. Nečakane sa mi podarilo vybaviť si dovolenku na pondelok. Plán sme mali pôvodne ísť niekam na západ, avšak nepredvídané udalosti nám dovolili vyraziť až pred obedom, a tak meníme plány a vyrážame na nenáročný okruh v okolí Hermanoviec nad Topľou. dnes Stanislav Ďurica Slanské vrchy
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár kamenných múrov, občas rozpadnutých, občas zarastených a tvar kvetu si možno maximálne tak predstavovať. Až na jeden. Mrgar v sedle Lipica si ako jediný možno pozrieť z výšky aj s nohami pevne na zemi. včera Jitka Švarcová Svet
Túra Plavecké Podhradie – Kamenné – Geldek – Častá Vlhké a studené dni začiatkom apríla poznačili naše turistické plány a z pôvodne zamýšľanej dlhšej túlačky s prenocovaním v prírode zostali iba jednodňové výlety. Na jednom z nich sme prešli Malé Karpaty naprieč od západu na východ a spoznali ďalšie pozoruhodné miesta. včera Vladimír Čech Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Cez Poľský hrebeň ku Zbojníckej chate 28/06/15 07:04 31 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Východné Tatry - Vysoké Tatry
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 2290 m n. m.
  • min: 1261 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1259 m
  • klesanie: 1259 m
 • Vzdialenosť
  • 17 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 30.09.2009
 • Štart trasy
  • šírka: 49.1393 ° SŠ
   dĺžka: 20.2221 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1587 ° SŠ
   dĺžka: 20.2249 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Hrebienok, hotel, Sliezsky dom, Zbojnícka chata, Rainerova chata
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Poprad (vlak, bus) - Starý Smokovec (vlak, bus) - Hrebienok (pozemná lanová dráha)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.21 (0.75)