Túra

Skalnatá a Veľká homoľa z Rybníčka

14. 05. 2012
Ste "štamgasti", či "mapovači"? Spomedzi dvoch extrémov turistického správania máme s Aďkou jednoznačne bližšie k tým, čo si postupne kreslia pomyselnú mapu navštívených miest. Len zriedkavo opakujeme tie isté túry a keď už máme rovnaký cieľ, volíme aspoň novú, neznámu trasu. Ako aj teraz - na známe a obľúbené sedemstovky Malých Karpát nad Modrou, severne od sedla Pezinská Baba.

Desiatky turistov sem mieria víkend, čo víkend - športovejší z Modry, ostatní zo "Zošky", veď ako inak? Pohľad do mapy prezradí, že to veru pôjde aj inak a celkom zaujímavo. Spod Pezinského hradu si rozcvičíme nôžky smerom k horárni Rybníček, odkiaľ sa už ponúka atraktívna a nenáročná okružná trasa, spájajúca viacero prírodných aj historických lákadiel.

Trasa

Pezinský hrad – Rybníček – sedlo pod Javorinou – Skalnatá – Zbojnícke – Veľká homoľa (rozhľadňa) – Kamenná brána – Rybníček – Pezinský hrad

Na úvod stredovek

Východiskový bod je dostupný veľmi jednoducho - z cesty na Babu stačí odbočiť doprava do dolinky oproti bývalému kameňolomu (dnes tu sídli Veteran club), presne v mieste, odkiaľ štartujú preteky do vrchu. Nemotorizovaní vyskočia na autobusovej zastávke Stupy, my zaparkujeme hneď skraja pred T. O. Rybníček a môžme vyraziť. Kam? Priamo nad sútokom Rybnického aj Cajlanského potoka sa týči hrebienok, kde boli v roku 2001 objavené pozostatky hradu. Do trinásteho storočia stál nad skupinou banských osád, známych ako Zumberg s úlohou chrániť blízke náleziská zlata a cestu na Záhorie cez sedlo Javorina. Po dobytí českým vojskom v roku 1271 stráca svoj význam. Hore je 30 metrov dlhá, 1,5 m široká sonda a iné stopy po archeologických vykopávkach. Výhľady do dolín, ktoré skala oddeľuje sú obmedzené, tak zbiehame naspäť a pravou z nich vykročíme.

Do kraja huncokárov

Asfaltka za závorou nás vedie dnom doliny Rybnického potoka k horárni Rybníček. Spestrením sú prvé dve tabule lesného náučného chodníka. Tretiu si čítame o dva kilometre ďalej pri vkusne zrekonštruovanej horárni, ešte žiari novotou. Je tu aj prístrešok s ohniskom. Dozvedáme sa o pohnutej histórií nemeckých drevorubačov - huncokárov, obývajúcich tieto miesta po dve storočia.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Huncokári - holzhackeri (z Holz - drevo, Hacke - sekera), pôvodom z Bavorska, Tirolska a Štajerska sa usadili najmä na Palffyovských majetkoch v polovici 18. storočia. Prišli na pozvanie vrchnosti, ako skúsení drevorubači, disponujúci novými postupmi ťažby dreva, ktoré tu ešte neboli zavedené. Ich služba mala dedičný charakter, bola odmeňovaná zárobkom a právami ako užívanie domu, záhrady, role a kosnej lúky, chov dobytka. Spôsobom života zostala táto skupina sociálne izolovaná na horských samotách, najmä v okolí Modry - Piesku. Začiatkom druhej svetovej vojny žilo v Malých Karpatoch približne 800 ľudí, hlásiacich sa k "horským ľuďom". Na základe ríšskeho branného zákona však museli narukovať a väčšina z tých, čo prežili, bola podľa premisy o kolektívnej vine deportovaná do Nemecka. Okrem Rybníčka dnes navštívime viacero miest, kde huncokári hospodárili a kde ich stopu ešte stále vidno.

Na Čertovom vrchu sobášia sa čerti

Od Rybníčka pokračujeme dolinou potoka Blatina po žltej značke do sedla pod Javorinou. Končí tu náučný chodník, aj rozbitá asfaltka - až sem sa dá pohodlne dobicyklovať aj dokočíkovať. To už máme za sebou prvú z množstva dnešných snehových prehánok. Prvoaprílové počasie sa nenecháva zahanbiť. Čerstvo poprášeným chodníkom stúpame pod vrchol Čertovho kopca, červená značka nás vedie priesekom po niekdajšom elektrickom vedením, ktoré tu napájalo vysielač. V klesaní ku Skalnatej strieda lúče slnka opäť biela smršť, míňa nás osamotený cyklista a štvorčlenná skupinka. S výnimkou dvojice ďalej na Veľkej homoli jediní turisti, ktorých sme dnes stretli. Na tomto úseku je potrebné obchádzať viaceré polámané a vyvrátené buky v polome.

Na Skalnatej sa vynárame z lesa opäť na slniečku a dávame si pauzu na krátky obed s menovaním okolitých kopčekov - Vysoká, Vápenná, Čierna skala, Veterlín, Záruby, Jelenec a Geldek, Kukla, Veľká Homoľa,... Keď odfotíme najpopulárnejší strom v Hiking galérií, môžeme zase utekať pred ďalším poryvom vetra s vločkami. Strmý zošľap smerom na Čermák je tradične šmykľavý. Až na lúku sa nám zachádzať nechce a trasu si skracujeme krížom cez kótu Tri kopce.

Ďalšie šantenie na rozhľadni

Tento úsek trasy bukovým lesom si pamätám spred piatich rokov. Lesná cesta je blatistá, ale nie až tak, ako som sa obával. Napriek tomu si kúsok za rázcestím Zbojnícke hľadáme ďalšiu skratku. Jedným z chodníkov sa odpájame zo zelenej značky a okrajom vyčisteného rúbaniska stúpame pohodlne až na vrchol nášho ďalšieho cieľa. Za nami sa otvára pekný výhľad naspäť na Skalnatú s Vysokou.

Z prístrešku pod rozhľadňou na Veľkej homoli sa práve balí odchádzajúca dvojica. Nik iný tu nie je, sezóna sa len rozbieha. Od minulej návštevy tu pribudla zasklená vitrínka. Osviežim si známe informácie o stavbe, poprezerám dokumentačné fotky a švihám po schodoch za Aďkou, ktorá si to namierila rovno hore. Kým ju dobehnem, už sa vracia - kvôli ďalšiemu kolu prvoaprílovej metelice, čo sa rozhodla zatancovať si s drevenou konštrukciou. No ledva zbehneme 20 metrov do prístrešku, obloha sa roztvorí v idylické modré nebíčko. Slniečko zas praží, stromy pučia, vtáčky vreštia ako besné. Beriem schody po dvoch, nech stihnem čosi vidieť a spraviť zopár záberov na porovnanie. Obvyklá vrcholová ružica so smermi a vzdialenosťami k miestam, čo odtiaľto vidno je tu spracovaná geniálne - obkolesuje celú vyhliadku zapustená na zábradlí.

Návrat lezeckými cestičkami

Po polhodinke na vrchole sa vyberáme na zostup príjemne klesajúcim chodníkom na západ. Za Tromi jazdcami, osamotenými lezeckými skaliskami, sa odpája zelená značka dole do vychytenej Kučišdorfskej doliny. Keby sme boli odkázaní na spoje, tak asi zostúpime tam. Takto pokračujeme rovno ďalej zalesneným hrebienkom, lemujú ho skupiny väčších, či menších skál až po výraznú Kamennú bránu. Aj tu sú vytýčené zaujímavé lezecké cesty, sú kratučké, ale určite vhodné na tréning. Predposledná geocache na trase je uložená konvenčne, takže lezením sa nemusíme príliš unúvať. Po preskúmaní terénu sa spúšťame po chodníkoch a zvážniciach naspäť k Rybníčku, kde po štyroch hodinách uzavrieme kolečko.

Aj počasie sa na záver dňa umúdrilo, takže zakrátko v dobrej nálade doklusáme k autu. Ešte fotka prístrešku tunajšej trampskej osady (aktuálne je tu dosť neporiadok) a spokojne mierime domov. A ďalší kúsoček mapy máme prebádaný.

Fórum 9 príspevkov
Skalnatá a Veľká homoľa z Rybníčka 15/05/12 23:10 9 príspevkov
Najnovšie články
 
Podcast Chceli sme ferratu na Predné Solisko, bude do Priečneho sedla Klub slovenských turistov chcel postaviť vzdušnú ferratu z Mlynickej doliny na Predné Solisko. Po rokoch príprav sa nakoniec realizuje krátka zaistená cesta do Priečneho sedla. Zrejme nahradí jednu líniu reťazí, ktorá teraz vedie … » celý článok dnes Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra (Ne)uspešné hľadanie stratených osád pod Drahovou Jedným z mála úspešných projektov lokálnych trás je Náučný chodník Ipeľ, ktorý svojim vypracovaním patrí k tomu zachovalejšiemu a hoc sa vyskytuje v kraji, ktorý turisti málokedy ... » viac včera Henrich Tomáš Stolické vrchy, Veporské vrchy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
Test Lowa Camino GTX – turistické topánky na diaľkové trasy Ide o univerzálne celokožené vysoké trekkingové topánky. Majú modernejší vzhľad a premyslené detaily pre pohodlné nosenie na dlhých viacdenných pochodoch či diaľkových trasách. Ich názov aj zľahka odkazuje na jednu z … » celý článok 11/12/20 Matúš Morong Obutie
Túra Zaniknuté dediny (6) – Javorina Sú to len tri či štyri ľudské generácie - a ako sa život zmenil! Na lazoch vo Veporských vrchoch mohol byť predlohou obrazov Martina Benku. Ubehlo ledva 100 rokov. Z výhonku na okraji lúky ... » viac 27/05/20 Matúš Morong Stolické vrchy, Veporské vrchy
Prístrešok Pozorovateľňa vtáctva Duna Počas leta 2016 sa objavila na brehu Dunaja pri zdrži Hrušov zvláštna stavba. Jej oblé tvary podobné vtáčiemu krídlu priťahujú pohľady všetkých cyklistov a korčuliarov na hrádzi. Kto ... » viac 08/10/16 Matúš Morong Podunajsko
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Skalnatá a Veľká homoľa z Rybníčka 15/05/12 23:10 9 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Malé Karpaty
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 750 m n. m.
  • min: 293 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 950 m
  • klesanie: 950 m
 • Vzdialenosť
  • 22 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 01.04.2012
 • Štart trasy
  • šírka: 48.34038 ° SŠ
   dĺžka: 17.22255 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.34038 ° SŠ
   dĺžka: 17.22255 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Čermák - Modranská baba
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Pezinok (vlak, bus) - Pezinok, Cajlanská ulica-dolina Stupy (bus)
 • Doplňujúce súbory
  • GPX súbor: 2012-0401-Skalnata.gpx
1.26 (0.73)