Ako na snežnice

Na trhu sa objavilo niekoľko výrobcov nesmelo a amatérsky vyrábajúcich prvé snežnice, ktorých konštrukcia, vzhľad a použitý materiál vychádzal zväčša zo skúseností indiánov a lovcov severu. Zároveň s nimi sa začali v outdoorových obchodoch objavovať zahraničné výrobky, ktoré používali už nové modernejšie materiály a svojou konštrukciou pridávali snežniciam väčšiu hodnotu. Samozrejme, že s tým rástla aj cena snežníc a tak na trhu môžeme dnes zakúpiť snežnice od 2 000 do 7 000 Sk.
Ako sa orientovať pri výbere snežníc?
Prvým ukazovateľom je vaša váha. Väčšina výrobcov udáva pri svojich snežniciach doporučenú váhu užívateľa. K osobnej váhe treba ešte pripočítať aj váhu oblečenia, batoh so zimnou výbavou a podobne. Druhým ukazovateľom je terén, kde sa budeme väčšinou pohybovať. Ak sa chceme na snežniciach dostať len v lese ku krmelcu alebo sa len sem-tam poprechádzať po miernych kopčekoch, netreba kupovať najdrahšie modely. Ak však chceme snežnice využívať často v terénoch, kde môžeme naraziť na hlboký prašan rovnako ako na zamrznutý a zľadovatelý povrch, treba poriadne a kvalitné snežnice. Takéto majú aj zárezové zuby a spodné hroty.
Pozrime sa teda, čo nám ponúka súčasný trh. Snežnice si môžeme rozdeliť na tri druhy.
Prvé sú už spomínané snežnice vychádzajúce z indiánskych a severských vzorov. Základ tvorí obyčajne drevený či bambusový rám v tvare kvapky alebo oválu, ktorý je vypletený rôznymi šnúrami. K topánke sa snežnice upevňujú remienkami. Niektoré majú pätu napevno, iné ju majú voľnú, čo umožňuje oveľa ľahší pohyb po snehu. K takýmto patria snežnice českých výrobcov: www.sneznice.com, www.czex.cz/zbartos/sneznice.htm alebo sneznice.cz.
[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom Facebooku a Instagrame ]
Druhý typ snežníc tvorí zvyčajne duralový rám, opäť väčšinou v tvare kvapky. V ráme je napnutá pevná a oderu odolná tkanina. Viazanie je remienkové na otočnom kĺbe, s možnosťou výberu doťahovania. Päta býva voľná a tak je chôdza príjemná. Pohodliu na zmrznutom povrchu pomáhajú aj zárezové zuby a hroty umiestnené na ráme. Tieto snežnice sú už vhodné aj do ťažších terénov a dlhšie túry. Typickým zástupcom je výrobok českej firmy Sasquetch, ktorý ich dodáva aj na slovenský trh za skutočne priaznivú cenu. Linky: www.sneznice.net, www.viamont.net/sneznice.htm, www.msrcorp.com/snow.
Tretím a azda najprepracovanejší typ snežníc je plastový. Nosnú časť tvorí húževnatý mrazuodolný plastový výlisok. Býva rôzne tvarovaný a profilovaný tak, aby umožnil čo najpohodlnejšiu a najbezpečnejšiu chôdzu i v tých najťažších terénoch. Uchytenie topánky je podobné s viazaním na skialpoch. Topánka je pevne fixovaná v plastovej podložke s košíkmi na špici a päte a to buď remienkami alebo plastovým ozubeným remeňom. Podložka je upevnená na otočnom kĺbe so zárezovými zubami. Niektoré typy majú aj voliteľnú hrazdičku pod pätu tak, aby pri dlhom stúpaní netrpeli achilovky. K dispozícii je aj pevné uchytenie päty. Na spodnej strane snežnice sú ocelové hroty alebo aj súvislé oceľové ozubené profily pre bezpečný pohyb na zľadovatelom teréne. Tieto snežnice si môžete pozrieť na adresách www.tslsport.com, www.morpho.tm.fr/equipement.htm, www.msrcorp.com/snow, norwell.cz/sneznice.htm. Azda najväčší výber možno vidieť u francúzkej firmy TSL. Väčšinu výrobkov spomenutých firiem možno nájsť aj v našich obchodoch. Aj keď zvyčajne nie je k dispozícii celý sortiment výrobkov, stále je z čoho vyberať. Inou možnosťou je nákup cez internet, priamo od zahraničných výrobcov.
V tomto článku som chcel ukázať možnosti pre tých, ktorí sa rozhliadajú po možnostiach nákupu snežníc pre budúcu sezónu. Hlavne by som však chcel požiadať všetkých, ktorí už snežnice vlastnia, aby v diskusnom fóre napísali o svojich skúsenostiach. Rád by som, aby ste uviedli aj typ snežníc, koľko km ste na nich prešli, v akých terénoch a aké závady či nedostatky ste našli.
Pekné túry na snehu želá Boro
P.S. podrobná recenzia o snežniciach Morpho je tu






- Horská záchranná služba (hzs.sk)
- Lavínové info pre Slovensko (laviny.sk)
- Lavínové info pre Európu (avalanches.org)
- horská fotografia
- Igor Strhársky
- Marián Vargic
- foto.hory.sk
- Ladislav Janiga (www.janiga.sk)
- horský film
- OutdoorFilmy.sk
- K2studio
- horské weby
- NaObzore.net – ďaleké výhľady
- SvětOutdooru.cz
- VetroplachMagazin.sk
- Treking
- Horský internetový klub (hory.sk)
- Outdooring.cz
- Turistika.cz
- Hikers.sk
- spolky a kluby
- Slovenský vysokohorský turistický spolok
- Klub slovenských turistov
- Slovenský horolezecký spolok
- OS Edelweiss CZ
- Horskí vodcovia, VHT inštruktori
- Miki Knižka / MountainProGuiding
- časopisy a knihy
- Krásy Slovenska
- Dajama
- Outdoor
- Lidé a hory
- životné prostredie
- Na skládky nie sme krátki!
- TrashOut
- Naši partneri / regióny
- Región Záhorie
- Región Kysuce
- Región Liptov
- Trenčiansky región
- Región Horehronie
- Región Malá Fatra
- Naši partneri / obchody
- Šport Outdoor
- Šport Rysy
- Yak&Rysy
- Sportcentrum Gálfy
- AdamSport.eu
- Naši partneri / e-shopy
- Wilderoben.com
- Prosportshop.sk
- 4camping.sk
- AlpiTrek.cz
- Sport-outdoor.sk
- Sportrysy.sk
- BUFF.sk
- Elcon.sk
- Galfy.sk
- NorwayShop.sk
- Naši partneri / značky
- adidas AdvantureMenu AKU Asolo Bergans BUFF Craft Croozer D1913 Devold Dynafit Ferrino Fjällräven Hanwag Inov-8 JetBoil Lowa Leatherman Led Lenser Kari Traa Kayland Laken LaSportiva Lowe Alpine Patagonia Primus Progress Roald Amundsen Salewa Skogstad
- Naši partneri / ubytovanie
- Ubytovanie na Slovensku
- Chaty na prenájom
- Ubytování
- ubytovanie na Slovensku
- ubytování Jižní Morava
- Ubytovanie a dovolenka na Slovensku
- Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha
- doprava
- Cestovné poriadky
- Vlaky.net
- Mapy a GPS
- TuristickaMapa.sk
- Cykloatlas
- Google Maps
- Freemap.sk
- Publish – časopis Geocacherov