Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Recenzia Celokožené turistické topánky Botas

Predpokladom úspešnej túry v ťažšom teréne je dobrá turistická obuv. V súčasnosti je na trhu množstvo obuvi rôznej konštrukcie a materiálového zloženia. Vačšina hikerov však uprednostňuje celokožené topánky s vibramovou podrážkou. Predstavím vám jeden model v súčasnosti málo známeho výrobcu.

Výrobca
Botas
Typ
turistické celokožené topánky
Materiály
koža
Hmotnosť
1750 g – pár veľkosti 9

Popis

Topánky (číslo 9) sú ušité z pevnej, hladkej , na čierno lakovanej kože. Špička ako aj päta sú riadne vystužené. Šnurovanie začína pomerne nízko, čo umožňuje pohodlné prispôsobenie rôznemu typu nartu. V dolnej časti šnurovania sú tri „očká“ a vo vrchnej štyri „ušká“. Jazyk je všitý až do výšky 14 cm topánky od podložky, takže to dejto výšky zabezpečuje čiastočnú vodeodolnosť. Jazyk ako aj obruba zvršku sú vypolstrované. Vnútorné steny topánky (stielka) je z tenšej, nelakovanej kože. Topánka nemá vložku ani membránu. Podrážka je vibramového typu s hrúbkou dezénu len 4 mm, s extrémne oteruvzdornou gumou. Hmotnosť páru je 1,75kg.

Praktické skúsenosti

Nejedná sa o topánky na jednu sezónu, ktoré hneď padnú na nohu. Daňou za trvácnosť je čas, potrebný na rozchodenie a prispôsobenie na nohy majiteľa. Rozchodenie alebo aspoň rozpotenie odporúčam vykonať ešte pred nástupom do vysokohorského terénu, inak môžete prísť k otlakom. Určite však neprídete k nehode typu preseknutá podrážka, roztrhnutá koža od konára alebo zakopnutia o skalu. Topánky sú však úplne nevhodné na turistiku po tvrdých lesných cestách či asfalte, miera útlmu podrážky je takmer nulová. Napriek nízkemu dezénu nie je problém pohybu v skalnatom teréne, tvrdá podrážka vás udrží aj na špičke skaly, neprerazíte ju. Po niekoľkých stovkách kilometrov topánky síce stratia lesk, koža je odratá od skál, dno stielky zničené od potu a podrážka trochu schodená. Žiadne známky vážneho poškodenia.

Výrobca, kde kúpiť a za koľko

Výrobca je spoločnosť Botana a topánky nesú značku Botas. Pokiaľ máte o ne záujem, musíte cestovať do minulosti. Boli zakúpené v roku 1983 za 320,- Kčs. Zhodou osudu mám dva páry, jeden nosený môj a druhý nenosený po otcovi, ktorý ich už žiaľ nestihol obuť a vykonať v nich svoju poslednú túru. Po kúpe odľahčených pohoriek ostali oba páry jednoducho zabudnuté v skrini. Neviem dobre investovať, ale zabudnutý nový pár mi vyniesol za 23 rokov minimálne 20-násobný zisk. Keď čítam rozličné fóra, ako hikerom odchádzajú drahé značkové výrobky po pár kilometroch alebo si ich roztrhnú o konár, nestačím sa diviť. Tak som sa rozhodol mladším čitateľom priblížiť výrobok z čias, keď prioritou výrobcu (nie len socialistického) bola trvácnosť a nie image a púhy business ako je to až na malé výnimky dnes.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Fotogaléria k článku

Najnovšie