Rada

Ako vyrobiť masku na tvár

24. 04. 2013
Mínusové teploty a silný vietor, tak toto sú asi najväčší nepriatelia turistov, skialpinistov, ale i horolezcov v zimných horách. Pred ich účinkami sa každý chráni po svojom. Niekto používa šatku, iný zasa kuklu, no a ja používam masku. V texte preto nájdete návod, ako si vyrobiť masku proti vetru a mrazu.

Zhotovenie masky je veľmi jednoduché a nevyžaduje si zručnosti špičkového krajčíra. Maska pozostáva iba z jedného kusu látku, ktorý je potrebné zošiť na krátkom úseku.

Vzhľadom k tomu, že je maska určená ako ochranná pomôcka proti vetru a mrazu, pri výbere textílie volíme materiál, ktorý je odolný proti týmto živlom. Ako ideálny sa javí neoprén – ten je však drahý a ťažko sa zháňa. Preto vám odporúčam zamerať sa na softshell, pretože tento materiál je u nás dostupnejší a vlastnosťami sa takmer vyrovná neoprénu.

Softshell odoláva vetru vďaka membráne a flísová vrstva vás dokonale ochráni pred mrazom. Ďalšou výhodou softshellu je aj to, že sa jeho okraje po strihaní nestrapká (podobne ako neoprén), a preto je vhodný na našu masku.

Strihová šablóna na stiahnutie: Maska na tvár.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Materiál potrebný na zhotovenie masky:

* papier na zhotovenie strihovej šablóny,
* softshell - cca 20 cm (pri bežnej šírke 130 - 145 cm je možné ušiť 2 kusy),
* stuhový uzáver (suchý zips) - cca 5 cm, šírka 3 cm.

Pracovný postup:

1. Najprv si vytlačte na papier strihovú šablónu. Pri tlači dávajte pozor, aby bola nastavená veľkosť papiera na formát A4 a aby bola v nastaveniach (veľkosť a spracovanie stránok) zaškrtnutá skutočná veľkosť. Pri iných nastaveniach môže dôjsť k deformácii strihovej šablóny.

2. Vystrihnite šablónu, priložte ju na textilný materiál a obkreslite jej tvar kriedou. Šablóna predstavuje iba polovicu masky, preto ju preklopte na opačnú stranu a prekreslite zvyšok masky. Okrem tvaru masky prekreslite na textíliu aj umiestnenie dýchacích otvorov.

3. Po obkreslení šablóny na textíliu si masku vystrihnite a raznicami s priemerom 2,5 – 3 mm vyrazte dýchacie otvory.

4. Vezmite suchý zips a prišite ho na obidva konce masky. Umiestnenie - viď šablóna. Nezabudnite však, že na pravej strane našívame zips z rubovej strany a na ľavej strane našívame zips z lícovej strany.

5. Ak máte zapínanie hotové, vezmite masku a zložte ju tak, aby sa okraje tvárovej časti dotýkali a masku zošite plochým švom – viď fotografia. Na šitie použite tzv. CIK-CAK steh. Šírka stehu by mala byť 4 - 5 mm a hustota 1 mm. Techniku šitia si vyskúšajte na odpadovom materiáli. Ak je materiál tenší, môžete mierne prekladať jeden diel cez druhý (odporúčaný preklad 2 - 3 mm.) Po dokončení tejto operácie je maska hotová a pripravená na použitie.

Fórum 2 príspevky
Ako vyrobiť masku na tvár 27/04/13 07:09 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Test Batoh Bergans Helium PRO 40 Helium PRO 40 od firmy Bergans je ľahký technický batoh, ktorý je svojím objemom vhodný na jednodenné aj víkendové pobyty na horách. Batoh bol navrhnutý hlavne pre horolezcov a skialpinistov, no svoje uplatnenie si nájde aj pri ostatných outdoorových aktivitách. Okrem hlavnej komory má batoh aj špeciálnu priehradku na skialpinistickú výbavu, ktorá je ľahko dostupná z prednej strany. Ruksak poskytuje veľmi stabilné upevnenie lyží, horolezeckých čakanov a ďalšej výbavy. Popri početných možnostiach nastavení má batoh aj odnímateľný vrchný kryt. K dispozícii je v červenej a tmavošedej farbe. 10/10/18 Pavol Hreha Batohy
Lezenie Volí chrbát a rázsocha Volovca Mengusovského Začiatkom leta 2016 som sa zúčastnil na stretnutí vysokohorských turistov SVTS na Popradskom plese, ktoré organizoval PREVYK. Hneď prvý deň stretnutia sme si s kamarátom „Bačom“ vyliezli na moju obľúbenú Voliu vežu (Južné rebro – III UIAA) a cestou dolu sme si odbehli aj na Žabiu vežu. Nasledujúce dni som sa potom venoval vysokohorskej turistike a s ostatnými účastníkmi stretnutia som vystúpil na Čubrinu, Mengusovskú vežičku, Hincovu vežu a Volovec Mengusovský. Počas výstupu na posledné dva spomenuté štíty som si odbehol aj na Hincovu kopu vo Volom chrbte a preskúmal som aj časť rázsochy Volovca Mengusovského za jeho najnavštevovanejším hlavným vrcholom. 02/07/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
VHT Vareškovým hrebeňom na Slavkovský štít Slavkovský štít je jedným z ľahko dostupných tatranských štítov, na ktorý vedie turistická značka. Často sa o ňom hovorí, že je to nekonečný a nudný kopec so zástupmi turistov. V lete 2015 som si to vyskúšal na vlastnej koži a musím povedať, že to nebolo až také strašné. Z vrcholu sme mali nádherné výhľady na všetky svetové strany. Mňa však najviac zaujal hrebeň vybiehajúci na západ, ktorý sa tiahol ponad Zbojnícku chatu. Nasledujúce leto som sa preto do Tatier vrátil a na Slavkovský štít som vystúpil neznačenou trasou po Vareškovom hrebeni. 10/06/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
MTB Cyklookruh z Majdanu cez čergovský hrebeň Začiatkom apríla už boli dni teplé a príjemné a po dlhej zime nedali našim nepokojným povahám pokoj. Lákali nás do prírody, a tak sme vytiahli bicykle a hneď na prvú väčšiu bicyklovačku sme si naplánovali pekný okruh Čergovom. dnes Stanislav Ďurica Čergov
PR ADAMSPORT otvára 19. 4. 2021 novú predajňu v Ružomberku ADAMSPORT.EU otvára v pondelok 19. 4. 2021 svoju novú a väčšiu predajňu v Ružomberku na Bystrickej ceste. Aj vďaka vašej podpore a záujmu sme sa rozhodli prebudovať náš "base camp", ktorý môžete navštíviť kedykoľvek, keď pôjdete okolo. 18/04/21 sponzorovaný článok Obchody
Túra Skalica – Veterník – Holíč Koncom minulého roku som začal putovanie v Gbeloch, a tak s prvým jarným víkendom som si povedal, že by som mohol dokončiť putovanie až po Skalicu. No a konečne nájsť holíčske menhiry. Vzhľadom na situáciu, ale aj všeobecnú nefunkčnosť klubovej činnosti, nik so mnou nešiel. Predpoveď počasia meteorológom vyšla na chlp presne, a tak som prišiel do Holíča opálený a zmoknutý. včera Miroslav Svítek Záhorie

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Ako vyrobiť masku na tvár 27/04/13 07:09 2 príspevky
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.61 (0.25)