logo HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Túra

Nová Sedlica – Kremenec a späť

25. 05. 2013
Najkrajšie zážitky v živote prichádzajú spravidla nenápadne. Najprv sa rozhodnete vyliezť na Kremenec, o dva dni už balíte batoh a rútite sa nekonečnou cestou do Novej Sedlice. Obujete vibramky a divadlo môže začať!

Trasa

Nová Sedlica – skládka pod Kýčerou – sedlo pod Temným vŕškom – Stužická rieka – Kremenec – Kamenná lúka – Hrúbky – Čierťaž – Sedlický rybník – Nová Sedlica

Nová Sedlica

Na úvod treba povedať, že peniaze z fondov a nadácií idú niekedy na poriadne nezmysly. V celej Novej Sedlici nenájdete jedinú tabuľu, ktorá by vás naviedla k informačnému stredisku a parkovisku pod lesom, ktoré inak slúži ako ideálny východiskový bod pre výstup po červenej značke Východokarpatskej magistrály. Na parkovisku však stojí tabuľa financovaná nemenovanou nadáciou, na ktorej si môžete otestovať svoje vedomosti o regióne formou krátkeho kvízu. No fajn, zapichol som to teda pri miestnom domove sociálnych služieb, kde mi jedna babička ústretovo ponúkla, že ona mi tu auto postráži, keďže aj tak tieto príjemné jarné dni trávi na gánku. To sa veru nedá odmietnuť.

Informačné stredisko Národného parku Poloniny - je 1. mája, v deň, kedy má väčšina ľudí čas na výlet do prírody, zatvorené. A to sme v národnom parku! Aj keď by to nejakým zahraničným vadiť mohlo, my sme sem neprišli kvôli nemu. Les bude určite otvorený a nevieme sa dočkať, kedy skončí asfaltová cesta.

Skládka pod Kýčerou

Na zahriatie nás tu čakalo vcelku slušné stúpanie až po drevoskládku pod Kýčerou (525 m n. m.), zopár medvedích stôp staršieho dáta a neuveriteľná sladká vôňa jarného bukového lesa, ktorá každým krokom naberala na intenzite. Zaparkované auto s vyšším podvozkom a brnianskou ešpézetkou veštilo zahraničnú návštevu. Prekvapilo nás, že išlo o sólo pobyt českého fotografa, ktorého sme stretli neskôr pod vrcholom. Z viacerých skúseností je zjavný vrúcny vzťah českých turistov k slovenskej prírode. Počas celej trasy sme stretli tohto Čecha, nespočetné množstvo Poliakov na hrebeni a len Slovač asi ostala na kolotočoch s cukrovou vatou v ruke.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Stužica

Po zhruba hodine sme vstúpili do tak veľmi očakávaného pralesa Stužica. Mŕtve drevo všade navôkol, ozrutné buky, ktoré končia snáď niekde pri mrakoch, ohromný priestor, ktorý vám neposkytne žiadna z fotografií tohto „chrámu“ a z hĺbky už počuť šum. Stužická rieka, ku ktorej schádzame po serpentínach, je neuveriteľné čistá, tlačí pred sebou príjemný vánok, príjemne osviežuje a opája nás svojou sladkou zemitou vodou. Práve takéto momenty sú v porovnaní s inými výletmi nedostihnuteľnými "highlightmi". Popri rieke sú neveľké lúky plné záružlí, kamene, na ktorých si možno posedieť a užiť si jedinečnú pokojnú atmosféru pralesa, a znova mocné buky, ktoré nevpustia dnu zvedavé slnečné lúče, a tak je tu po celý čas príjemný tieň. Výsady priam kráľovské!

Kremenec

Ďalšie stúpanie nás priebežne privádza na hrebeň. Nie je to žiadny „zabijak“, no cestou máme Kamenistý potok, ktorý nám vyviera priamo pred očami z kopca, takže nastáva chvíľa na ďalšie osvieženie. Nemáme sa kam ponáhľať, a tak stojíme pri všetkom, čo nejakým spôsobom upúta našu pozornosť. A že tam toho je! Pozorujeme, ako sa pomaly mení vegetácia a z chodníka začína vytŕčať čoraz viac skál. Výhľad zatiaľ nemáme, ale podľa toho, čo nám dovolia stromy vidieť cez ich mohutné koruny, sme už vcelku vysoko. Aj hore na kopci sa už pomedzi kmene prediera nebeská modrá. Stúpanie začína byť až veľmi mierne, červená nás však náhle stočí vľavo, pred nami sa mihnú stĺpiky v slovenských a ukrajinských farbách a záverečné stúpanie na Kremenec má za úlohu vás poriadne udýchať, hoci je to len azda 200 až 300 metrov.

Prichádzame prví, no pár minút na to je tu manželský pár z Poľska, ktorému na chrbte visí zaspaté batoľa. Dobehol nás aj fotograf z Čiech a behom pol hodinky je na Kremenci takmer 20 ľudí. Všetci z Poľska. Nestáva sa často, aby človek obedoval súčasne v troch krajinách. A tak s „lepeňákom“ od Dodovej mamči krúžim okolo mramorového obelisku a skúmam okolie. Ak sa ocitnete na Kremenci a nemáte namierené na Veľkú Ravku (Wielka Rawka), vybehnite sa na ňu aspoň pozrieť, tých pár krokov od obelisku vás nezabije a výhľad stojí za to. Dávame si pivko, zopár obligátnych fotografií, a keď je už tých ľudí na nás priveľa, poberáme sa po hrebeni ďalej, smerom na Čierťaž.

Kamenná lúka

Kúsok od Kremenca sa nachádza ďalší "highlight" našej trasy a tým je Kamenná lúka (1201 m n. m.). Trošku skál nám poskytuje neopakovateľný výhľad na Kremenec, Wielku a Malu Rawku a hrebeň Polonín, ktorým budeme pokračovať. Škoda, že nemáme trošku lepšiu viditeľnosť, scenéria by bola iste dychberúca! K tomuto miestu neviem napísať nič viac než ÚŽAS!

Na hrebeni sa aj v tomto ročnom období drží sneh. Je kašovitý a vcelku hlboký. Na niektorých miestach berie tempo a dosť znepríjemňuje pochod. Stretávame tu kopec ďalších Poliakov, jedných viac, iných menej uťahaných. Lámanou poľštinou sa nám podarilo zistiť, že idú z Riabej skaly (Jarabá skala) a smerujú na Malu Rawku. Po krátkom rozhovore pokračujeme ďalej.

Čierťaž

Cestou na Čierťaž sme narazili na pomník sovietskeho dôstojníka Gladyševa. V mape je zakreslený, takže žiadne prekvapenie. Čo však prekvapujúce bolo a ostalo pre nás tichým mementom, že dotyčný umrel vo svojich nedožitých 20 rokoch. Čierťaž je už pred nami, cesta naň zbehla naozaj rýchlo. Nie je tu však nič, okrem jedného provizórneho ohniska. Dávame si asi 10 minútovú pauzu a vyberáme sa po zelenej naspäť do Novej Sedlice. Klesanie z hrebeňa nie je nič príjemné. Miestami je naozaj veľmi strmé. Osobne radšej šliapem do kopca. Kocháme sa ešte naposledy Stužicou a jej velikánmi, snažíme sa zazrieť nejakú zver, no len čo sa nazdáme, sme pri Sedlickom rybníku. Zelená značka tu vedie cez Zbojský potok, cez ktorý bola zrejme v minulosti postavená drevená lávka. Tá je však teraz rozlámaná a pohodená bokom, a tak musíme potok prebrodiť. Vyzúvame vibramky a rozhorúčené chodidlá ponárame do chladnej zbojskej vody. Nič lepšie sme si na záver tohto jedinečného výletu nemohli ani predstaviť.

Na záver

Auto bolo v poriadku, starenke sme poďakovali, jej kolega od Doda obdržal zo tri cigarety a spokojne sme sa pobrali domov. Ak čo i len trochu pomýšľate, že by ste sa do týchto končín vybrali, spravte tak čím skôr. Ručím vám za jedinečný zážitok a dodávam, že táto prechádzka bola jednou z naj, ktoré som kedy absolvoval. Sprievodcovia udávajú časy okolo 7 až 8 hodín (hlavne poľské údaje majú značnú časovú rezervu), avšak my sme to s asi hodinovou pauzou na Kremenci a s neustálym zastavovaním prešli za 6,5 hodiny, čistý čas by som odhadoval niečo okolo 5 hodín. Teraz by som to plánoval ešte minimálne s Wielkou Rawkou, ktorá je tak pol hodinu z Kremenca na poľskú stranu. Nepochybne sa tam vydám už čoskoro.

Fórum 18 príspevkov
Nová Sedlica – Kremenec a späť 08/09/15 21:29 18 príspevkov
Najnovšie články
 
Túra Dievčenská a Brzotínska skala s deťmi Pár dní v októbri 2020 trávime opäť na Gemeri. Náš pôvodný plán boli Poloniny, ale protipandemické opatrenia nám rušia ubytovanie na východe, a tak bleskovo meníme destináciu na Krásnohorskú Dlhú lúku, kde si nachádzame … » celý článok dnes Andrea Morongová Slovenský kras
Túra Planina Galmus: Biela skala a Šarkanova diera Planina Galmus je celoslovensky málo známa oblasť, ktorá však ponúka nádherné zákutia a zároveň chodenia chtivým návštevníkom ponúka tri pozdĺžne trasy. Väčšina ľudí pozná ... » viac dnes Henrich Tomáš Volovské vrchy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
Túra Mała a Wielka Rawka, Dział a Riaba Skała Moja návšteva vzácnej divočiny Polonín sa stáva v túto ročnú dobu už tradičnou. Svojím neveľkým príspevkom som prispel aj minulý rok. Nezvyknem ich písať často a už vôbec nie z každej vychádzky, ktorú podniknem. Ak si … » celý článok 02/06/14 Igor Kmiť Bukovské vrchy, Poľsko
Túra Malý veľký hrebeň Čergova Pozná niekto z vás dedinu Livovská Huta? Autobus tam chodí cez víkend raz denne a má čo robiť, aby sa otočil. Nedávnu správu v médiách o inštalácií obrích zrkadiel v nórskom ... » viac 09/12/13 Igor Kmiť Čergov
Túra Nová Sedlica – Kremenec a späť Najkrajšie zážitky v živote prichádzajú spravidla nenápadne. Najprv sa rozhodnete vyliezť na Kremenec, o dva dni už balíte batoh a rútite sa nekonečnou cestou do Novej Sedlice. Obujete ... » viac 25/05/13 Igor Kmiť Bukovské vrchy
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Nová Sedlica – Kremenec a späť 08/09/15 21:29 18 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Bukovské vrchy (Národný park Poloniny)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1208 m n. m.
  • min: 421 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1155 m
  • klesanie: 1155 m
 • Vzdialenosť
  • 20 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 01.05.2013
 • Štart trasy
  • šírka: 49.0436 ° SŠ
   dĺžka: 22.5129 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.0436 ° SŠ
   dĺžka: 22.5129 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • studnička pod Kýčerou, Kamenný potok, studnička nad Novou Sedlicou,
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Snina (vlak, bus) - Nová Sedlica (bus), parkovisko za dedinou pri informačnom stredisku NP
0.77 (0.28)