Predstavenie

Vložky do topánok Spenco Earthbound

17. 06. 2013
Topánky patria k povinnej výbave každého turistu a športovca. Lebo Bosonohov veľa po kopcoch nechodí ani nebehá a stretnúť takto "nahodeného" človeka v meste, tak mu prihodíte nejaké drobné do zadného vrecka nohavíc. A k dobrej topánke patria aj dobré vložky. Napríklad od americkej značky Spenco.

Motívov na kúpu náhradných vložiek do topánok môže byť niekoľko. Zvyčajne najskôr doslúžia originálne, pri lacnejších modeloch obuvi nezriedka pochybnej kvality. Lebo predáva dizajn a cenovka celej topánky a na trvácnu vložku akosi neostáva. Druhým typom sú ľudia požadujúci doplnkový komfort, ktorý im bežný model neposkytne. Alebo majú špecifické požiadavky, či trpia problémami pri nosení topánok s obyčajným rovným kusom filcu. Nech už je teda motivácia akákoľvek, balíček vám leží doma na stole a je najvyšší čas preskúmať jeho obsah.

Základný popis

V duchu aktuálnych trendov je balenie ekologické, recyklované a teda z obyčajného hnedého papiera. Ak netrpíte úchylkou obalového fetišizmu, bez obáv o osud planéty ho odseparujete a môžete sa vrhnúť do využívania podstatného. Už prvý pohľad prezradí, že nedržíte v ruke už spomínaný výstrižok filcoviny, ale seriózne pôsobiaci produkt sendvičovej konštrukcie. Pekne po poriadku, od spodnej strany:
Tlmiaci systém 3-pod - to sú tri pásiky penovej hmoty rôznej tvrdosti a hrúbky, ktoré majú za cieľ správne rozložiť moment našliapnutia tak, aby bolo chodidlo v správnej polohe. Ľudovo, aby ste nečaptali a ak už áno, tak aspoň nebolestivo.
Podpora klenby PolySorb - naozaj pevný nylonový (čítaj plastový) skelet tvoriaci oporu päty a klenby.
Predná tlmiaca zóna - rebrovaný prvok v prednej časti rozkladajúci hmotnosť pri nášľape. Tvar napomáha ohybu vložky a nedochádza tak k jej lámaniu.
Recyklovaný EVA/korok - biela penová hmota obsahujúca drobné kúsky korku, hlavná zložka vložky spájajúca jednotlivé prvky a dávajúca jej tvar.
Metatarzálna opora klenby - zložito znejúci názov v sebe neskrýva nič iného ako tvarovaný vankúšik, ktorý má za úlohu zabraňovať bolesti priehlavku pri dlhodobom nosení.
Vrchná tkanina so Silpure antibakteriálnou úpravou - recyklovaný textilný materiál, ktorý má brániť zápachu a zároveň zbavovať chodidlo kontaktnej vlhkosti na zamedzenie tvorby otlakov

Ak to vezmeme rečou čísiel, základná hrúbka vložky sa pohybuje medzi troma a ôsmimi milimetrami.

Praktické skúsenosti

Nie je nad osobné vyskúšanie. Neplatí to samozrejme vždy a všade, no na inštaláciu neškodného výrobku som sa odhodlal. Za pokusného králika padli najprv turistické baganče, v ktorých už originálne vložky absolvovali polčas rozpadu. Na takúto výmenu sú samozrejme vhodné len topánky s vyberateľnou vložkou, alebo tie, v ktorých sa z výroby nič anatomického nevyskytuje.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Majitelia extrémne širokých chodidiel vz. "kačička" sa budú musieť uspokojiť s pomerne úzkym dizajnom vložiek, najmä v prednej časti. Vlastníci druhého typu majú stále možnosti na miernu korekciu šírky, no vzhľadom na konštrukciu, znova len v prednej časti. Oblasť päty musí jednoducho sadnúť každému majiteľovi. Keďže predaj vložiek funguje vo veľkostiach zahŕňajúcich dve klasické čísla, je skracovanie dĺžky samozrejme možné a v niektorých prípadoch aj nutné. Nožnice vyriešia všetky problémy skôr, ako stihnete povedať "rozviazalasamišnúrkanatopánke", pre ľavorukých je tu v záujme ochrany zdravia ešte doplnkové zaklínadlo "dávamsipozornaprsty", aby sa nemuseli veľmi ponáhľať.

Po úvodnej zoznamovacej párty je načase s vložkami skamarátiť aj chodidlá, lebo to bude dlhodobý vzťah, založený na intímnom kontakte. Prvý pocit sprevádza objavovanie tvarovaných zákutí a trochu nezvyčajný efekt prepadávania na špičku. No po pár krokoch pochopím zmysel celej plastovej parády a už si len vychutnávam vatičkový pocit, ktorý oblažil aj moju nekonfekčnú nohu.

V kombinácii sloníkovej hmotnosti a živého nákladu v detskom nosiči nevidím problém ani s týmito vložkami a nohy rozhodne netrpeli. A ako je to s nimi pri celodennej namáhavej akcii? Kde to lepšie preskúšať, ako na desaťhodinovej šichte v otrokárni, však? Domov som došiel po vlastných, teda na bicykli. A ešte jedna drobnosť. Zo šoférovania nášho auta ma pri dlhých cestách bolia päty kvôli dosť netypickému umiestneniu pedálov (to viete, Francúzi). Ale v topánkach s týmito vložkami nie je problém ani po 350 km slovenského tankodrómu. Jednoducho šikovný univerzál.

Fórum 3 príspevky
Vložky do topánok Spenco Earthbound 12/09/14 14:35 3 príspevky
Najnovšie články
 
Podcast Chceli sme ferratu na Predné Solisko, bude do Priečneho sedla Klub slovenských turistov chcel postaviť vzdušnú ferratu z Mlynickej doliny na Predné Solisko. Po rokoch príprav sa nakoniec realizuje krátka zaistená cesta do Priečneho sedla. Zrejme nahradí jednu líniu reťazí, ktorá teraz vedie … » celý článok dnes Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra (Ne)uspešné hľadanie stratených osád pod Drahovou Jedným z mála úspešných projektov lokálnych trás je Náučný chodník Ipeľ, ktorý svojim vypracovaním patrí k tomu zachovalejšiemu a hoc sa vyskytuje v kraji, ktorý turisti málokedy ... » viac včera Henrich Tomáš Stolické vrchy, Veporské vrchy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
Túra Gerlašská skala a Zvonivá jama - okruh z Kružnej Dovolenka na začiatku astronomickej jari a prvé teplé dni rozhodnú, že ideme tam, kde bude najteplejšie. A to je v tomto období zvyčajne v Slovenskom krase. Aladin mi dáva za pravdu, mapa navnadí na doteraz nenavštívené … » celý článok 15/05/17 Palo "Axel" Gomboš Slovenský kras
Prístrešok Farkašova samota Na planinách Slovenského krasu je všeobecne problém s akoukoľvek turistickou vybavenosťou. Vodné zdroje je možné spočítať na jednej ruke a miesta vhodné na úkryt pred nečasom sú skôr ... » viac 29/04/17 Palo "Axel" Gomboš Slovenský kras
MTB Ranná Jahodná - okruh z Bankova Niektoré cyklistické trasy sú pre lokálnych ľudí natoľko prefláknuté, že je až škoda o nich písať na web. Ale čo má robiť chudák nováčik, prišelec do vicehlavného mesta, keď sa ... » viac 13/04/17 Palo "Axel" Gomboš Volovské vrchy
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Vložky do topánok Spenco Earthbound 12/09/14 14:35 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Spenco
 • Model
  • Earthbound
 • Materiály
  • Sendvičová konštrukcia, recyklovaný EVA, korok, nylon a textil
 • Hmotnosť
  • na pár (veľkosť UK8) 132 g
 • Páči sa mi
  • Prepracovanosť a univerzálnosť
 • Nepáči sa mi
  • Úzky dizajn nevhodný na veľmi široké chodidlá
 • Infocena
  • 19 €
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
0.7 (0.3)