Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Lezenie I - úvod

Lezecký šport si dnes vo svete, ako aj na Slovensku nachádza čoraz viac priaznivcov. Pre niektorých je životným štýlom, pre iných predstavuje aktívnu formu relaxácie a odbúravania stresu. V každom prípade je lezenie prekrásnym športom, ktorý nám dáva priestor na prekonávanie vlastných limitov.

Hiking online obchod
» Horolezecký materiál

Formy lezenia

V princípe rozlišujeme dve základné formy respektíve kategórie lezenia:

  1. Voľné lezenie ~~takzvané free climbing, v ktorom sa pri zdolávaní steny lezec spolieha výlučne na vlastnú šikovnosť a skúsenosti. Pri tomto druhu lezenia je povolená aj výstroj, ale tá slúži výlučne na istenie lezca na stene.
  2. Technické lezenie ~~ktoré nazývame aj aid climbing. Pri tomto druhu lezenia je pri zdolávaní steny povolená aj výstroj (háčiky, rebríčky, skoby, a pod.), ktorá sa pri voľnom lezení nepoužíva, prípadne sa používa na istenie postupu, nie na postup samotný. Aj tu však platí pravidlo, že stenu by sme mali zanechať v stave v akom sme ju našli.

Lezenie ako šport sa neustále vyvíja a preto vznikajú stále nové a nové kategórie. Medzi najznámejšie patria:

  • Tradičné lezenie (Trad climbing) ~~predstavuje pôvodnú čistú formu lezenia, pri ktorom sa lezec pri zdolávaní skaly spolieha výlučne na vlastné schopnosti. Oporou mu môžu byť istiace zariadenia tie však slúžia výlučne na zaistenie jeho bezpečnosti a nijak nenapomáhajú v jeho postupe. Primárnym pravidlom zostáva ponechať stenu v stave v akom ju stvorila príroda. Tradičné lezenie je skutočnou adrenalínovou lahôdkou a vyžaduje si nesmiernu fyzickú, ale aj psychickú výdrž. Preto nečudo, že patrí medzi najobľúbenejšie formy lezenia.
  • Športové lezenie (Sport climbing) ~~cieľom športového lezenia je umožniť lezcovi liezť na hranici svojho fyzického potenciálu. Pri športovom lezení sú pomocné a bezpečnostné prvky na stene fixne nainštalované a umožňujú lezcovi rýchle istenie, čo zvyšuje tempo lezenia, keďže sa lezec nemusí zaoberať inštaláciou odstrániteľného istenia. Táto forma umožňuje lezcom za rovnaký čas zdolať viac ciest. Táto forma lezenia je však medzi mnohými hlavne tradičnými lezcami zaznávaná, pretože nie je v súlade s pravidlom ponechávania stien v pôvodnom stave.
  • Alpské lezenie (Alpine climbing) ~~je určené výlučne pre skúsených lezcov, ktorí vynikajúco zvládajú techniku lezenia na skale či na lade, disponujú znalosťami z oblasti meteorológie a prežitia vo voľnej prírode. Alpinisti sú často vystavení neduhom prírody ako je zlé počasie, extrémne teploty či vysoká nadmorská výška.
  • Bouldering ~~je pravdepodobne najčistejšou formou lezenia, pri ktorej lezec zostáva v relatívne nízkych výškach (cca 3m nad povrchom) a pri svojich pokusoch nepoužíva žiadne laná ani istiace zariadenia. Tento druh lezenia je možné praktizovať na umelých, ale aj prírodných stenách a ako ochrana pred zranením sa používajú prenosné matrace.
  • Indoorové lezenie (Indoor climbing) ~~ako názov napovedá, ide o lezenie v krytých priestranstvách či halách. Umelé indoorové steny ponúkajú bezpečný a komfortný spôsob lezenia počas celého roka. Sú ideálne pre začínajúcich lezcov, ktorí majú možnosť získať množstvo skúseností od inštruktorov, ktorí tieto steny prevádzkujú.
  • Lezenie na ľade (Ice climbing) ~~patrí vďaka nevyspytateľnosti ľadového povrchu medzi nebezpečnejšie formy lezenia. Priaznivci tohto druhu lezenia musia neustále počítať s nebezpečenstvom vyplývajúcim z nehomogénnosti lezeného povrchu. Práve nebezpečenstvo spojené s týmto druhom lezenia je najväčším lákadlom pre milovníkov tohto športu.
  • Mixové lezenie (Mixed climbing) ~~predstavuje zimné lezenie, pri ktorom sa lezecké cesty skladajú z úsekov rôznych povrchov a charakteru (skala, ľad, snehové polia, zatrávnené úseky). Tento druh lezenia si od svojich vyznávačov vyžaduje nielen perfektné zvládnutie techniky lezenia na rôznych povrchoch, ale aj dobré znalosti z oblasti meteorológie a prežitia vo voľnej prírode
  • Dry tooling ~~športové lezenie za pomoci cepínov a mačiek na skale či umelej stene. Cesta je osadená istiacimi bodmi, do ktorých lezec zapína lano pri postupe. Používajú sa cepíny bez pútok na zápästia, čo zvyšuje nároky na trénovanosť lezca a zdôrazňuje športový charakter tohoto druhu lezenia.

Ako začať?

Hoci je lezenie relatívne bezpečným športom, treba si uvedomiť, že ide predsa len o adrenalínový šport, pri ktorom lezcom hrozí permanentne nebezpečenstvo úrazu či zranenia.

Preto začínajúcim lezcom odporúčam, aby svoje prvé lezecké kroky urobili pod dohľadom skúsených lezeckých inštruktorov. Ideálnym miestom na získanie prvých skúseností s lezením sú umelé lezecké steny.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Množstvo užitočných informácii o lezeckých školách a kurzoch nájdete na stránkach slovenského horolezeckého spolku James.

Základné vybavenie každého lezca pozostáva z nasledovného:

  • sedací úväz (cca 1500 Sk)
  • lezečky (cca 1200 Sk)
  • vrecko s magnéziom (cca 400 Sk)
  • lano (cca 4500 Sk)
  • zámková karabína/expresky/zlaňovacia osma (cca 3000Sk)
  • prilba (cca 2000 Sk)

Presné ceny a základné popisy horolezeckej výstroje nájdete aj v našom online obchode.

Samozrejme aj pri lezení platí, že ak chce človek držať krok s technickým pokrokom a módou, môže sa mu stať poriadne drahým koníčkom. Avšak pri troche skromnosti a účelovosti sa dá z lezenia spraviť aj ekonomicky veľmi nenáročný spôsob aktívneho relaxu. Napríklad náklady na víkendové lezenie s kamarátmi v blízkej skalkárskej lokalite sa ani zďaleka nepriblížia k nákladom na víkend na lyžiach.

Tomu ako si správne a rozumne vybrať lezeckú výstroj sa budeme venovať v ďalšom pokračovaní nášho seriálu.

Najnovšie