Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Batoh Ferrino Freney 48

Hoci Hiking.sk je turistický web, určite si mnohí z nás chodia aspoň rekreačne zaliezť. Keď sa mi naskytla možnosť vyskúšať si technický horolezecký batoh, potešila som sa. Doteraz som nosila Eiger a Patagoniu od Treksportu, ktoré mi na tento účel najmä svojou veľkosťou nevyhovovali.

Výrobca
Ferrino
Model
Freney 48
Typ
technický batoh
Materiály
F-TECH, S.L.F., Duraflex, Hypalon, Tebox
Hmotnosť
1800 g
Infocena
106.19 €
Obchody
Trekland Žilina
8000.sk Skalica a Myjava
HUDY sport Banská Bystrica
Outdoor šport Manín Považská Bystrica
Hiking obchod

Popis batohu

Ide o dvojkomorový technický batoh od talianského výrobcu Ferrino, no ako už asi pri všetkom, aj Freney sa narodil v Číne. Svoj popis začnem od chrbtového systému, ktorý považujem za jednu z najdôležitejších častí batoha. Výrobca ho nazýva skratkou ACT (Air Convector Tech), je celý potiahnutý materiálom Tebox a z celkovej konštrukcie cítiť snahu o maximálne odvetranie. Batoh sa dotýka chrbta len štyrmi vyvýšenými vankúšmi (šedé plochy, viď obrázok) a v zvyšných častiach môže vzduch voľne prúdiť. Toto príde vhod najmä v chladnejšom počasí - počas prestávky na vrchole nehrozí nepríjemné chladenie mokrého chrbta (s hrozbou nachladnutia krížov). Systém je vystužený plastovým panelom a dvoma kovovými výstuhami, ktoré sú umiestnené do tvaru písmena X. Panel aj výstuhy možno vybrať a tým znížiť hmotnosť, no aj funkčnosť. Ďalšie zníženie hmotnosti dosiahneme odstránením výstelok bedrového pásu. Celkovo tak získame 0,5 kg. Príjemné je, že aj po tejto úprave ostáva bedrový pás, aj keď bez výstelok.

Ferrino sa v prevažnej miere spolieha na materiály vlastnej výroby, inak to nie je ani prípade Freney 48. Batoh je ušitý z kombinácie materiálov F-TECH a SLF, ktoré sú vraj super (ako inak, že). Či je to naozaj tak, ukáže čas. Medzi ďalšie použité materiály možno zaradiť DuPont Hypalon (vystuženie najnamáhanejších častí), spony Duraflex, refelxné pásky, nepremokavé pogumované zipsy a Tebox (ramenné popruhy a chrbtový systém).

Výbava batohu je veľmi bohatá - samozrejmosťou sú úchyty na dva cepíny s kapsou na hroty z Hypalonu, úchyty na lyže, rozopínateľná priehradka medzi komorami, dva priestory vo vrchlíku, či kompresné popruhy na bokoch. Na bokoch poteší možnosť pripnutia snežníc (pomocou prídavných popruhov, ktoré sú súčasťou dodávky) a bočné vrecká ukryté pod žltou légiou. Vo vnútri zas ušká na pohodlné zavesenie lezeckého materiálu, špeciálna priehradka na sondu, či otvor pre vodný vak. Výpočet uzatváram pláštenkou, ktorá je ukrytá v dvojitom dne za suchým zipsom.

Celkovo sa mi konštrukcia batohu páči - vytvára dojem, že batoh vydrží aj dlhodobo nešetrné zaobchádzanie. Chod všetkých zipsov je hladký, rovnako švy budia dojem kvalitného výrobku.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Skúsenosti z terénu

Batoh som mala na dvoch akciách - na pešej turistike vo Veľkej Fatre a na dvoch horolezeckých túrach vo Vysokých Tatrách.

Ako prvú som ocenila akurátnu veľkosť batoha na takéto aktivity. Doteraz, keď som išla liezť, musela som si zbaliť šesťdesiatku a k nej aj Eiger, aby som ho mohla mať na sebe pri lezení. Aj tak mi bol trochu malý najmä počas nástupu pod stenu, lebo keď som doň dala lano, ostatné veci ako ďalší materiál, vodu či foťák musel pod skalu ťahať niekto iný. A v Tatrách tie nástupy pod stenu aj chvíľu trvajú. Teraz som sa už doma zbalila do Freney 48, na chate som ho vybalila a zase doň napchala veci na lezenie. Dvojsečná zbraň tohto batohu je pevné prišitie vrchnej kapsy, ktorá nedovolí zväčšovať objem batohu. Na jednej strane je to pozitívne, lebo batoh ostáva stabilný a nie je príliš ťažký. Na druhej strane by sa ešte troška priestoru niekedy tak zišla!

Ďalšia vec, ktorú som ocenila, je nepremokavá pláštenka, ktorá je priamo súčasťou batoha. Pláštenku som otestovala naozaj poriadne na oboch akciách pri výdatných dažďoch. Musím uznať, že sa dá vybrať zo spodka batohu pomerne rýchlo, a keďže je prišitá, dobre drží a nešmýka sa. Toto prišitie som však pociťovala ako veľkú nevýhodu pri následnom sušení. Batoh bolo treba kompletne vybaliť a komplikovane umiestniť niekam do výšky do takej polohy, aby pláštenka uschla. Ak sme ju stihli dať na batoh dostatočne rýchlo, mohla ostať sušiť sa aj na ňom, ale dážď nás väčšinou prekvapil rýchlo a tak bol mokrý aj batoh. Tým pádom sme na ňom pláštenku nechať nemohli. Navrhla by som nejaký iný spôsob pripevnenia pláštenky, trebárs zips, aby aj pevne držala, aj sa dala odopnúť a vysušiť.

Čo sa týka ďalších skúseností z používania batohu, dá sa popruhmi zmenšiť, aby na skale nezavadzal a bol stabilnejší, dokonca sa dá odopnúť aj bedrový pás, pričom zapínanie okolo bedier ostane. Je to výhoda, ak chcete ísť cez nejaké úzke komíny. Keďže na ňom sú aj ušká na materiál, ja osobne som si ho nechala, lebo na sedáku som mala len jedno a to mi kapacitne nepostačovalo.

Chrbtový systém batohu sa dá tiež kompletne vybrať, ak chcete ťahať čo najmenšiu váhu. Potom vás však môže obsah batoha tlačiť do chrbta. Ja osobne som si pri túrach vybrala len dve tyčky z tohto systému, lebo boli najťažšie, ale po sugestívnej zdravotníckej prednáške som ich neskôr dala naspäť, lebo môžu slúžiť ako ideálne dlahy.

Rôzne ďalšie veci ako paličky, cepín, prilba atď. sa dajú na batoh pripevniť aj zvonka, aj zvnútra. Batoh má zvonka aj dve veľké vrecká, systém batohu ich však nedovoľuje príliš napĺňať a batoh rozširovať, takisto naň príliš veľa vecí vešať. Celkovo je batoh po tejto stránke riešený tak, aby vám zabránil urobiť z neho nestabilný a zavadzajúci vianočný stromček.

Nedá mi ešte nespomenúť výborný odvetrávací systém na chrbte, vďaka ktorému som sa spotila asi o polovicu menej. Batoh podporuje aj pitný režim, je tam prišité uško na hadičku.
A napokon, látka batohu by mala vydržať aj drsnejšie zaobchádzanie, šúchanie o skaly a podobne. Toto však preverí až čas.

Záver

Batoh by som odporučila predovšetkým horolezcom, ženám (kvôli akurátnemu objemu a dobrému držaniu na ženskej postave) a ostatným, ktorí nepotrebujú ťahať veľa vecí. Na horolezecké túry a na krátke prechody na jar, v lete a na jeseň je úplne ideálny.

(Na článku aj fotodokumentácii spolupracoval Ľubo Mäkký)

Fotogaléria k článku

Najnovšie