Rada

Lezenie II - Ako na úväz

04. 07. 2006
Výber horolezeckého úväzu je pre skúseného lezca pomerne triviálna záležitosť. Ponuka rôznych typov úväzov od rôznych výrobcov však dokáže občas zmiasť aj skúseného borca. Na nasledovných riadkoch skúsim načrtnúť dôležité rozhodovacie argumenty. Po prečítaní článku ostane snáď najväčšou starosťou výber farby.

Lezecké úväzy možno rozdeliť a charakterizovať nasledovne:

Športové sedacie úväzy – tzv. „sedáky“ alebo „sedačky“

Majú ľahkú konštrukciu, užšie popruhy, menej komfortné polstrovanie na stehnách a páse, často chýba nastavovanie obvodu stehien ako daň za nízku hmotnosť.

 • Výhody – nízka hmotnosť, lepší rozsah pohybu pri lezení
 • Nevýhody – pri dlhšom vise na lane rýchlo spôsobujú zastavenie krvného obehu v dolných končatinách, neposkytujú dostatočnú oporu stehnám ani bedrám. V prípade absencie nastavovania obvodu stehien môžu byť nepoužiteľné pri zimnom lezení, kedy má lezec oblečených viacero vrstiev oblečenia.

Horolezecké/univerzálne sedacie úväzy

Široké popruhy s komfortným polstrovaním a nastaviteľným obvodom stehien. Nastavovanie obvodu pásu je v širšom rozsahu, v zime umožňuje do sedačky „zapraviť“ niekoľko vrstiev technického oblečenia. Tenké pomocné popruhy spájajúce vzadu stehenné popruhy s opaskovým sú často odopínateľné na pracku, čo oceníte ak vás prikvačí potreba s oblečenou sedačkou.

 • Výhody – univerzálnosť, možnosť použitia pri letnom i zimnom lezení
 • Nevýhody – jemne vyššia hmotnosť

Bigwallové sedacie úväzy

Sú konštrukciou podobné horolezeckým sedačkám. Majú navyše širší opaskový popruh s komfortným polstrovaním pre lepšiu oporu a pohodlie lezca pri dlhšom visení na istiacom stanovišti. Slučky na materiál sú spevnené, aby udržali väčšie množstvo materiálu.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

 • Výhody – lepšia opora bedrovej chrbtice a stehien
 • Nevýhody – vyššia hmotnosť

Hrudné úväzy – slangovo „hruďák“ alebo „prsák“

Ide o doplnok k sedacím úväzom, nie je možné ich používať samostatne. Ich spojením so sedačkou sa posunie bod naväzovania nad ťažisko tela, čím získame oporu aj pre trup, čo je nevyhnutná podmienka bezpečnosti keď nie je možné vylúčiť dlhší pád, vis na lane alebo keď sa lezie s batohom. Kombinácia hrudného úväzu so sedačkou zabraňuje pri páde ťažkým poraneniam chrbtice a vnútorných orgánov. Pri dlhšom vise na lane v prípade čakania na vyslobodenie zo steny udržuje lezca v pohodlnejšej polohe a umožňuje lepšie prekrvenie dolných končatín (prevencia nebezpečných zrazenín). Hrudný úväz sa spája so sedačkou pomocou plochej slučky a karabíny alebo priamo naviazaním na koniec lana – nutnosť naštudovať metodiku!

Celotelové úvazy – poskytujú telu najlepšiu oporu, vďaka čomu poskytujú vyšší stupeň bezpečnosti i pri ťažkých pádoch, ktoré hrozia napríklad na zaistených cestách alebo na ľadovci pri páde do trhliny s batohom na chrbte. Sú ideálnym riešením pre lezcov – juniorov.

 • Výhody – nevhodné pre športové lezenie
 • Nevýhody – vyššia hmotnosť

Na aké lezenie chcem sedačku používať?

 • Letné športové lezenie na prírodnej prípadne celoročné lezenie umelej stene – lezie sa väčšinou na dobre odistených cestách, dlhé, ťažké pády sú málo pravdepodobné. Ideálny je športový sedací úväz, vhodný je horolezecký/univerzálny sedací úväz.
 • Celoročné lezenie dlhších ciest v horách, ľadovcová turistika, zaistené cesty (Via Ferrata, Kletterstieg) – nie je možné úplne vylúčiť ťažký pád. Z hľadiska bezpečnosti je ideálnym celotelový úväz, z hľadiska univerzálnosti a praktickosti (napr. obliekanie/vyzliekanie v ceste) kombinácia univerzálneho sedacieho a hrudného úväzu.

Ako postupovať pri výbere?

 1. Pred vstupom do obchodu je vhodné mať jasno v type úväzu ktorý potrebuješ, výber sa potom obmedzí na nasledovné otázky vybavenia a komfortu
 2. Ideálne je úväz vyskúšať, hoci vybrať sa dá aj podľa objektívnych údajov – obvod stehna a pásu.
 3. Nastaviteľné popruhy by mali poskytovať dostatočný rozsah pre prípad, že sa občas nalepí alebo stratí nejaké to kilo. Je vhodné vyskúšať úväz aj na typické zimné oblečenie, musí stále poskytovať dostatočnú voľnosť pohybu a pohodlie.
 4. Výrobca spravidla udáva spôsob naväzovania úväzu na lano. Môže byť zobrazený na nášivke priamo na úväze alebo na priloženom letáku
 5. Pri rozhodovaní môžu pomôcť príjemné drobnosti:
  • označenie nohavičky pre pravú a ľavú nohu
  • pútka pre zasunutie koncov popruhov
  • odopínateľné pomocné popruhy nohavičiek na sedačke
  • suchý zips, ktorý podrží popruh na mieste kým sa lezec trápi s bezpečnostnou prackou
  • praktické sieťovinové vrecko
 6. Úväzy na našom trhu musia vyhovovať norme EN 12 277, je vhodné si certifikáciu overiť na štítkoch či letákoch.

Poznámka: Pri použití lezeckého úväzu je potrebné sa riadiť návodom výrobcu. Lezec by mal ovládať metodiku naväzovania na lano a istenia. Dôležité je pochopenie fyziky pádu a síl pôsobiacich na lezca pri páde.

Fórum 74 príspevkov
Lezenie II - Výber úväzu 19/07/20 11:30 74 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Rada Lezenie II - Ako na úväz Výber horolezeckého úväzu je pre skúseného lezca pomerne triviálna záležitosť. Ponuka rôznych typov úväzov od rôznych výrobcov však dokáže občas zmiasť aj skúseného borca. Na nasledovných riadkoch skúsim načrtnúť dôležité rozhodovacie argumenty. Po prečítaní článku ostane snáď najväčšou starosťou výber farby. 04/07/06 Andrej Zaujec Začíname
Najnovšie články na titulke
 
Túra Ivanov vrch a Praporec - okruh z Hermanoviec n. Topľou Slanské vrchy sú pre turistov z východu asi obohraná pesnička, avšak myslím si, že stále majú čo ponúknuť aj v prípade, ak ich má človek prechodené krížom-krážom. Nečakane sa mi podarilo vybaviť si dovolenku na pondelok. Plán sme mali pôvodne ísť niekam na západ, avšak nepredvídané udalosti nám dovolili vyraziť až pred obedom, a tak meníme plány a vyrážame na nenáročný okruh v okolí Hermanoviec nad Topľou. dnes Stanislav Ďurica Slanské vrchy
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár kamenných múrov, občas rozpadnutých, občas zarastených a tvar kvetu si možno maximálne tak predstavovať. Až na jeden. Mrgar v sedle Lipica si ako jediný možno pozrieť z výšky aj s nohami pevne na zemi. včera Jitka Švarcová Svet
Túra Plavecké Podhradie – Kamenné – Geldek – Častá Vlhké a studené dni začiatkom apríla poznačili naše turistické plány a z pôvodne zamýšľanej dlhšej túlačky s prenocovaním v prírode zostali iba jednodňové výlety. Na jednom z nich sme prešli Malé Karpaty naprieč od západu na východ a spoznali ďalšie pozoruhodné miesta. včera Vladimír Čech Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Lezenie II - Výber úväzu 19/07/20 11:30 74 príspevkov
Fakty
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.68 (0.29)