Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Batoh Ferrino Approach 50+10

Na dvojdňovom treku v Západných Tatrách som mal možnosť otestovať ľahký expedičný batoh talianskeho výrobcu. So záťažou asi 11 kg som v ňom absolvoval počas 50 km turistický mix od asfaltu až po skaly. Vďaka priaznivému letnému počasiu recenzia neobsahuje údaje o nepremokavosti či nosení zimnej technickej výstroje.

Výrobca
Ferrino
Model
Approach 50+10
Typ
ľahký expedičný batoh
Materiály
F-Tech, S.L.F., DuPont Hypalon, Duraflex
Hmotnosť
2200 g
Farebné kombinácie
červená/čierna, zelená/čierna, čierna/čierna
Páči sa mi
chrbtový systém, nevtieravý dizajn, množstvo príjemných detailov
Nepáči sa mi
nižšia stabilita vrchlíka, postranné priečne vrecká na dne batoha by mohli byť bez zipsu
Infocena
132.78 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 85 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
Trekland (BA, ZA), Šport Rysy, gazelasport.sk$ret

Batoh je zhotovený z priedušných a pevných hi-tec materiálov, či už sa jedná o nosné prvky, či potodvádzajúcu vrstvu. Zvnútra chrbtovej strany je plastová vystužená odnímateľná vložka, ktorá po vybratí umožní odľahčenie batoha. Batoh je dvojkomorový, pričom deliaca prepážka nie je na zips, ale na praktickejšie zdrhovadlo. Komora sa po odistení spony a otvorení dvojzipsu prakticky sklopí - bez problémov pojme vyššie turistické vibramy. Na komore je umiestnený plastom vystužený široký úchyt na cepín. Na zadnej strane batohu je sieťkové vrecko, ktoré je skutočne trojrozmerné - objemom pojme aj horolezeckú prilbu. Samozrejmosťou sú postranné kompresné popruhy a úchyty na lyže. Samotný uzáver batohu je na dve zdrhovadlá a jednu sponu, aby sa dal nosiť aj bez vrchlíku. V batohu sú pútka na uchytenie horolezeckého materiálu. Vrchlík je odnímateľný, po odňatí ho možno zmeniť na ladvinku. To má však svoju cenu - uchytenie vrchlíka je pomerne labilné, stredný úchytný bod je suchý zips, ktorý znižuje pevnosť upevnenia. Pri väčšej záťaži a otváraní batoha suchý zips jednoducho povoľuje. Vo vrchlíku je aj kľúčenka. Batoh je vybavený otvorom, ako aj úchytom pre hadičku vodného vaku.

Chrbtový systém

Čo je na výrobku špičkové, je jeho chrbtový systém. Dve masívne chrbtové opory vedúce cez celý chrbát sú v strede doplnené stredovým odvetrávacím mriežkovým tunelom. Potím sa hodne, ale vôbec som nemal pocit mokrého chrbta. Nastavenie chrbtového systému sa vykoná asymetricky za zatiahnutie špeciálnych, červených popruhov za ich spodné časti. Batoh sedí výborne, čo som ocenil najmä pri prechode Troch kôp. K nosnému systému neodmysliteľne patrí bedrový pás (nie je odnímateľný) a hrudný popruh.

Majster "vreckár"

Za zmienku stojí množstvo vreciek na zips, pre ktoré užívateľ zvyknutý na klasický strih chvíľu hľadá ich reálne využitie. Či už sú to bočné pozdĺžne všité vrecká (využívajú sa len na úkor vnútorného objemu), drobné vrecko na zadnej mriežke alebo postranné priečne vrecká na dne batoha (napr. na zachytenie palíc). Bez zipsu by boli praktickejšie. Skrátka, menej je niekedy viac. Všetky zipsy (okrem zipsu dolnej komory) majú namiesto krycej légy plastový kryt, ktorý uzatvára samotný jazdec zipsu. Šnúrkové koncovky zipsov sú podľa údajov výrobcu napustené fluorescentnou farbou, aby sa dali nájsť aj po tme.

Záver

Čo povedať na záver? Nejedná sa o batoh na jednu či dve sezóny, čo dokazuje aj jeho cena (cca 4000,- Sk). Chrbtový systém je skutočne bezchybný a množstvo vreciek zase ocenia detailisti. Musím vyzdvihnúť aj vynikajúci, nevtieravý design batoha čo sa týka tvaru a farebnosti - veď Taliani sú v úžitkovom designe svetová špička.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Hmotnosti

Batoh bez vrchlíka a vložky: 1,50 kg
Vložka: 0,38 kg
Vrchlík: 0,32 kg
Celý batoh: 2,20 kg

Fotogaléria k článku

Najnovšie