Test

Čelovka Streamlight Green Trident

19. 07. 2006
Nedávno sa mi dostala do rúk čelovka výrobcu, ktorého som doteraz nepoznal. Nečudo, americký Streamlight sa zameriava na svietidlá pre požiarnikov a záchranárov. To sa odzrkadlilo aj na testovanej čelovke - nečakaj oslnivý dizajn, či technické lahôdky, ale spoľahlivosť za každých okoloností.

Dizajn a prevedenie

Ako už bolo spomenuté v úvode, čelovka nevyniká svojim dizajnom a okrem použitia zelenej diódy (viď ďalší odstavec) ani technickými parametrami. Telo čelovky však budí dojem, že je takmer nezničiteľné - tvrdý tuhý plast, štedré gumené tesnenia, ochranné pogumovanie prednej časti, či zapustené sklo z polykarbonátu. Vidieť a cítiť, že výrobca je zvyknutý robiť svietidlá do nepohody.

Aj napriek svojej robustnosti nie je Trident žiadnym tažkotonážnikom. Spolu s batériami váži približne 140 gramov. Ako mnohé čelovky, aj Trident je napájaný troma mikrotužkovými batériami (AAA), čo nepovažujem za veľmi štastné. Batérie sa totiž kupujú buď po dvoch alebo štyroch kusoch a tak jeden kus je vždy "na ocot". Väčšinou tak končí v koši, čo nie je príliš ekologické.

Spínačom pod gumovým krytím je možné zvoliť jeden z troch režimov svietenia - zelená LED, dve biele LED a xenónová žiarovka. Chýba mi možnosť nastaviť blikanie pre prípad použitia ako signálneho majáku. Svetelný kužel, ktorý tvaruje odrazová parabola, je v každom móde adekvátny a možno ho otáčaním meniť - to má však zásadný vplyv len prípade použitia xenónovej žiarovky.

Na hlave čelovku drží jeden elastický popruh po obvode hlavy a jeden cez temeno. Ich veľkostná prispôsobiteľnosť je samozrejmá. Ako bonus je v dodávke aj gumený popruh, ktorým možno elastické nahradiť v prípade použitia čelovky na helmu. Na kĺbiky sme si pri čelovkách už zvykli a ani tejto nechýba - je dostatočne tuhý a posúva sa s cvaknutiami v rozsahu 90 stupňov.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

K čomu slúži zelená LED-ka?

Testovaný model je vo verzii GREEN, čo okrem zelenej fareby plastu označuje najmä použitie jednej zelenej diódy. Jej významu som zo začiatku nerozumel, no stránka výrobcu ma poučila. Významy sú dva - po prvé, slúži poľovníkom, aby ich bolo v prítmí lesa vidieť a tým zvyšuje ich bezpečnosť. Isto, pre nás turistov je tento aspekt viacmenej nepoužiteľný. Druhý význam sa nám však hodí viac - zelené svetlo nenarúša schopnosť očí vidieť v šere. Toto tlmené svetlo je pritom dostatočné, aby bolo vidieť pod nohy pri bežnej chôdzi.

Skúsenosti z nosenia

"Nočné videnie" v podaní Streamlight Green Trident je celom zaujímavý zážitok. Do značnej miery mám dojem, že funguje, no dlhotrvajúci pochod za sebou nemám. Otázne je, či by toto osvetlenie nespôsobilo po dlhšom čase bolenie hlavy. Jedno je však isté, pri svetle bielych LED diód sa cítim obklopený tmou, čo sa pri zelenom neprejavuje.

Po starostlivom nastavení popruhov sedí čelovka veľmi stabilne na hlave. S pomocou kĺbika si možno zvoliť sklon. Nájsť optimálny však niekedy nie je jednoduché, pretože kĺbik sa posúva krokovo. Vypínač má dostatočnú tuhosť, aby sa čelovka náhodne nezapínala v batohu. Nastavovanie zaostrenia sveteľného kužela je veľmi tuhé a ťažko sa s ním manipuluje - treba si raz nastaviť a viac sa nestarať.

Cena a dostupnosť

Negatívom tohto produktu je, že nie je bežne dostupný v outdoor predajniach. Jeho cena by sa mala pohybovať okolo úrovne 1000,- Sk a v prípade záujmu je nutné kontaktovať zástupcu Streamlight na Slovensku, ktorým je firma FirePro (www.firepro.sk).

Záver

Čelovku vrelo odporúčam na trojsezónne používanie. Neoslní síce nadštandardným výkonom, no určite vydrží takmer akékoľvek nešetrné zaobchádzanie. Navyše ani zelené "nočné videnie" nie je na zahodenie a cena je viac než priaznivá.

Fórum 3 príspevky
Čelovka Streamlight Trident 05/09/06 18:55 3 príspevky
Najnovšie články
 
Správa Sedlá a štíty sú pod snehom, bez mačiek a cepína tam nechoďte Oddnes sú v Tatranskom národnom parku otvorené všetky turistické značené chodníky. Trasy cez vysokohorské sedlá a na štíty však ležia pod snehom. Ísť nad turistické chaty bez zimného výstroja neodporúča Horská záchranná … » celý článok dnes Soňa Mäkká Správy
Túra Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné Šišoretné je neznačený hrebeň v rázsoche Slepého vrchu medzi Klokočinou a Bolehlavom. Veľakrát som sa motal v okolí peši aj na bicykli, ale nikdy som sa nedostal na tri vrcholy s ... » viac včera Pavol Timko Malé Karpaty
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov ... » viac 13/06/21 Peťo Nový Volovské vrchy
Najnovšie články autora
 
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej skalnej kvetene. Riaditeľ národného parku Peter … » celý článok 11/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Erik Baláž: Lesmír bude interaktívny náučný chodník do vrecka Ochranár, ekológ a filmár Erik Baláž si myslí, že slovenské národné parky zaostávajú v komunikácii s verejnosťou. Preto sa podieľa na novej mobilnej aplikácii, ktorá interaktívnou ... » viac 05/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Prečo sa v chránených územiach pasie a kosí V dávnej minulosti riedke lesy panónskej oblasti spásali veľké bylinožravce – pratury a zubry. Po kolonizácii človekom ich nahradili hospodárske zvieratá. V 50-tych rokoch 20. storočia ... » viac 28/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čelovka Streamlight Trident 05/09/06 18:55 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Streamlight
 • Model
  • Green Trident
 • Typ
  • trojsezónna kombinovaná čelovka - LED/xenón
 • Hmotnosť
  • 140 g
 • Páči sa mi
  • vodotesná odolná konštrukcia, nastaviteľná parabola, zelená LED pre "nočné videnie"
 • Nepáči sa mi
  • tri mikrotužkové batérie (AAA), chýba mi režim blikania,
 • Infocena
  • 33.19 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
0.67 (0.23)