Test

Čelovka Streamlight Green Trident

19. 07. 2006
Nedávno sa mi dostala do rúk čelovka výrobcu, ktorého som doteraz nepoznal. Nečudo, americký Streamlight sa zameriava na svietidlá pre požiarnikov a záchranárov. To sa odzrkadlilo aj na testovanej čelovke - nečakaj oslnivý dizajn, či technické lahôdky, ale spoľahlivosť za každých okoloností.

Dizajn a prevedenie

Ako už bolo spomenuté v úvode, čelovka nevyniká svojim dizajnom a okrem použitia zelenej diódy (viď ďalší odstavec) ani technickými parametrami. Telo čelovky však budí dojem, že je takmer nezničiteľné - tvrdý tuhý plast, štedré gumené tesnenia, ochranné pogumovanie prednej časti, či zapustené sklo z polykarbonátu. Vidieť a cítiť, že výrobca je zvyknutý robiť svietidlá do nepohody.

Aj napriek svojej robustnosti nie je Trident žiadnym tažkotonážnikom. Spolu s batériami váži približne 140 gramov. Ako mnohé čelovky, aj Trident je napájaný troma mikrotužkovými batériami (AAA), čo nepovažujem za veľmi štastné. Batérie sa totiž kupujú buď po dvoch alebo štyroch kusoch a tak jeden kus je vždy "na ocot". Väčšinou tak končí v koši, čo nie je príliš ekologické.

Spínačom pod gumovým krytím je možné zvoliť jeden z troch režimov svietenia - zelená LED, dve biele LED a xenónová žiarovka. Chýba mi možnosť nastaviť blikanie pre prípad použitia ako signálneho majáku. Svetelný kužel, ktorý tvaruje odrazová parabola, je v každom móde adekvátny a možno ho otáčaním meniť - to má však zásadný vplyv len prípade použitia xenónovej žiarovky.

Na hlave čelovku drží jeden elastický popruh po obvode hlavy a jeden cez temeno. Ich veľkostná prispôsobiteľnosť je samozrejmá. Ako bonus je v dodávke aj gumený popruh, ktorým možno elastické nahradiť v prípade použitia čelovky na helmu. Na kĺbiky sme si pri čelovkách už zvykli a ani tejto nechýba - je dostatočne tuhý a posúva sa s cvaknutiami v rozsahu 90 stupňov.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

K čomu slúži zelená LED-ka?

Testovaný model je vo verzii GREEN, čo okrem zelenej fareby plastu označuje najmä použitie jednej zelenej diódy. Jej významu som zo začiatku nerozumel, no stránka výrobcu ma poučila. Významy sú dva - po prvé, slúži poľovníkom, aby ich bolo v prítmí lesa vidieť a tým zvyšuje ich bezpečnosť. Isto, pre nás turistov je tento aspekt viacmenej nepoužiteľný. Druhý význam sa nám však hodí viac - zelené svetlo nenarúša schopnosť očí vidieť v šere. Toto tlmené svetlo je pritom dostatočné, aby bolo vidieť pod nohy pri bežnej chôdzi.

Skúsenosti z nosenia

"Nočné videnie" v podaní Streamlight Green Trident je celom zaujímavý zážitok. Do značnej miery mám dojem, že funguje, no dlhotrvajúci pochod za sebou nemám. Otázne je, či by toto osvetlenie nespôsobilo po dlhšom čase bolenie hlavy. Jedno je však isté, pri svetle bielych LED diód sa cítim obklopený tmou, čo sa pri zelenom neprejavuje.

Po starostlivom nastavení popruhov sedí čelovka veľmi stabilne na hlave. S pomocou kĺbika si možno zvoliť sklon. Nájsť optimálny však niekedy nie je jednoduché, pretože kĺbik sa posúva krokovo. Vypínač má dostatočnú tuhosť, aby sa čelovka náhodne nezapínala v batohu. Nastavovanie zaostrenia sveteľného kužela je veľmi tuhé a ťažko sa s ním manipuluje - treba si raz nastaviť a viac sa nestarať.

Cena a dostupnosť

Negatívom tohto produktu je, že nie je bežne dostupný v outdoor predajniach. Jeho cena by sa mala pohybovať okolo úrovne 1000,- Sk a v prípade záujmu je nutné kontaktovať zástupcu Streamlight na Slovensku, ktorým je firma FirePro (www.firepro.sk).

Záver

Čelovku vrelo odporúčam na trojsezónne používanie. Neoslní síce nadštandardným výkonom, no určite vydrží takmer akékoľvek nešetrné zaobchádzanie. Navyše ani zelené "nočné videnie" nie je na zahodenie a cena je viac než priaznivá.

Fórum 3 príspevky
Čelovka Streamlight Trident 05/09/06 18:55 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Podcast O sto rokoch horolezectva s Tónom Pacekom Slovenský horolezecký spolok JAMES tento rok oslavuje 100 rokov od svojho založenia. S jeho súčasným predsedom Tónom Pacekom sme sa rozprávali o tom, ako spolok vznikol, aké najväčšie úspechy dosiahlo slovenské horolezectvo, aké sú aktuálne výzvy ale aj o spolupráci horolezcov a ochranárov či o pripravovanom návštevnom poriadku v Tatranskom národnom parku. 02/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast S Mirom o OTO24 vrcholov Malých Karpát v BSK Akcia OTO24 vrcholov Malých Karpát v BSK privedie turistu na málo známe vrcholy v Malých Karpatoch. Je protipólom komerčných výziev – nemusíte sa nikde registrovať, platiť účastnícke poplatky či zdieľať statusy. Nie je predpísané kedy a v akom poradí vrcholy navštíviť. Hoci sa akcie kvôli pandémii zúčasťňuje veľa ľudí, sú dobre distribuovaní v čase a priestore a preto OTO24 nelikviduje tiché miesta, ktoré propaguje. 24/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Glóc, Zrkadlisko a Geldek – okruh z Častej V prvý jarný deň napriek nepriaznivej predpovedi vyšlo slnko. Pôvodný plán ísť niečo krátke som preto narýchlo zmenil. Chcel som lokalitu na južných svahoch Malých Karpát a chcel som sa vyhnúť davom. Pomôckou boli preto Mirove vrcholy v rámci OTO 24 vrcholov Malých Karpát. Hneď dva z nich boli trochu bokom a logicky tvorili jednu túru – Zrkadlisko a Geldek. Cestou sme náhodou naďabili aj na Glóc, skalný útvar s borovicovým hájikom, ktorý možno zaradiť medzi skryté perly Malých Karpát. 15/04/21 Ľubomír Mäkký Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Prístrešok Stodoly pod Javorovou Počas jarnej túry Oravskou Magurou som mal namierené na vrch Javorová. Síce som tu nikdy nebol, ale podľa TuristickaMapa.sk som vedel, že v lese pod vrcholom Javorová sa nachádza síce rozpadnutý, ale pre mňa určite zaujímavý zrub, ktorý som si chcel pozrieť. dnes Martin Birka Oravská Magura
Túra Malý Muráň - náučný okruh z Novoveskej Huty Malé okno v protiepidemických opatreniach a možnosti turistiky cez okres s priateľkou okamžite využívame a po minulotýždňových Slanských vrchoch, sme sa tentokrát vybrali k okraju Slovenského raja za históriou baníctva v regióne. včera Dominik Chňapko Volovské vrchy
Extra Basecamp: bude príjemne, vo vyšších polohách je stále sneh Čaká nás pekný víkend, kedy budú teploty cez deň atakovať dvadsiatky, najmä v nedeľu. Rána však majú byť s prízemným mrazom, preto na dvojdňovku radšej pohľadajte strechu nad hlavou. V nižších polohách je už viac zelene, oko potešia aj kvitnúce ovocné stromy. 06/05/21 Redakcia Basecamp

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čelovka Streamlight Trident 05/09/06 18:55 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Streamlight
 • Model
  • Green Trident
 • Typ
  • trojsezónna kombinovaná čelovka - LED/xenón
 • Hmotnosť
  • 140 g
 • Páči sa mi
  • vodotesná odolná konštrukcia, nastaviteľná parabola, zelená LED pre "nočné videnie"
 • Nepáči sa mi
  • tri mikrotužkové batérie (AAA), chýba mi režim blikania,
 • Infocena
  • 33.19 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.68 (0.28)