Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Test

Čelovka Streamlight Green Trident

19. 07. 2006
Nedávno sa mi dostala do rúk čelovka výrobcu, ktorého som doteraz nepoznal. Nečudo, americký Streamlight sa zameriava na svietidlá pre požiarnikov a záchranárov. To sa odzrkadlilo aj na testovanej čelovke - nečakaj oslnivý dizajn, či technické lahôdky, ale spoľahlivosť za každých okoloností.

Dizajn a prevedenie

Ako už bolo spomenuté v úvode, čelovka nevyniká svojim dizajnom a okrem použitia zelenej diódy (viď ďalší odstavec) ani technickými parametrami. Telo čelovky však budí dojem, že je takmer nezničiteľné - tvrdý tuhý plast, štedré gumené tesnenia, ochranné pogumovanie prednej časti, či zapustené sklo z polykarbonátu. Vidieť a cítiť, že výrobca je zvyknutý robiť svietidlá do nepohody.

Aj napriek svojej robustnosti nie je Trident žiadnym tažkotonážnikom. Spolu s batériami váži približne 140 gramov. Ako mnohé čelovky, aj Trident je napájaný troma mikrotužkovými batériami (AAA), čo nepovažujem za veľmi štastné. Batérie sa totiž kupujú buď po dvoch alebo štyroch kusoch a tak jeden kus je vždy "na ocot". Väčšinou tak končí v koši, čo nie je príliš ekologické.

Spínačom pod gumovým krytím je možné zvoliť jeden z troch režimov svietenia - zelená LED, dve biele LED a xenónová žiarovka. Chýba mi možnosť nastaviť blikanie pre prípad použitia ako signálneho majáku. Svetelný kužel, ktorý tvaruje odrazová parabola, je v každom móde adekvátny a možno ho otáčaním meniť - to má však zásadný vplyv len prípade použitia xenónovej žiarovky.

Na hlave čelovku drží jeden elastický popruh po obvode hlavy a jeden cez temeno. Ich veľkostná prispôsobiteľnosť je samozrejmá. Ako bonus je v dodávke aj gumený popruh, ktorým možno elastické nahradiť v prípade použitia čelovky na helmu. Na kĺbiky sme si pri čelovkách už zvykli a ani tejto nechýba - je dostatočne tuhý a posúva sa s cvaknutiami v rozsahu 90 stupňov.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

K čomu slúži zelená LED-ka?

Testovaný model je vo verzii GREEN, čo okrem zelenej fareby plastu označuje najmä použitie jednej zelenej diódy. Jej významu som zo začiatku nerozumel, no stránka výrobcu ma poučila. Významy sú dva - po prvé, slúži poľovníkom, aby ich bolo v prítmí lesa vidieť a tým zvyšuje ich bezpečnosť. Isto, pre nás turistov je tento aspekt viacmenej nepoužiteľný. Druhý význam sa nám však hodí viac - zelené svetlo nenarúša schopnosť očí vidieť v šere. Toto tlmené svetlo je pritom dostatočné, aby bolo vidieť pod nohy pri bežnej chôdzi.

Skúsenosti z nosenia

"Nočné videnie" v podaní Streamlight Green Trident je celom zaujímavý zážitok. Do značnej miery mám dojem, že funguje, no dlhotrvajúci pochod za sebou nemám. Otázne je, či by toto osvetlenie nespôsobilo po dlhšom čase bolenie hlavy. Jedno je však isté, pri svetle bielych LED diód sa cítim obklopený tmou, čo sa pri zelenom neprejavuje.

Po starostlivom nastavení popruhov sedí čelovka veľmi stabilne na hlave. S pomocou kĺbika si možno zvoliť sklon. Nájsť optimálny však niekedy nie je jednoduché, pretože kĺbik sa posúva krokovo. Vypínač má dostatočnú tuhosť, aby sa čelovka náhodne nezapínala v batohu. Nastavovanie zaostrenia sveteľného kužela je veľmi tuhé a ťažko sa s ním manipuluje - treba si raz nastaviť a viac sa nestarať.

Cena a dostupnosť

Negatívom tohto produktu je, že nie je bežne dostupný v outdoor predajniach. Jeho cena by sa mala pohybovať okolo úrovne 1000,- Sk a v prípade záujmu je nutné kontaktovať zástupcu Streamlight na Slovensku, ktorým je firma FirePro (www.firepro.sk).

Záver

Čelovku vrelo odporúčam na trojsezónne používanie. Neoslní síce nadštandardným výkonom, no určite vydrží takmer akékoľvek nešetrné zaobchádzanie. Navyše ani zelené "nočné videnie" nie je na zahodenie a cena je viac než priaznivá.

Fórum 3 príspevky
Čelovka Streamlight Trident 05/09/06 18:55 3 príspevky
Najnovšie články
 
Túra Z Krupiny do Vyhní cez Kozelník 1 Prakticky všetky dlhšie túry, čo som absolvoval v Štiavnických vrchoch, začínali, končili, prípadne prechádzali ich srdcom, samotnou Banskou Štiavnicou. Tak teraz si plánujem niečo iné. Trasu, ktorá ju obchádza širokým … » celý článok dnes Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Túra Rudná magistrála za 6,5 dňa Rudná magistrála so štartom v Stolických vrchoch a koncom v Zlatých Moravciach očami menej skúseného turistu, prejdená za šesť a pol dňa. Prečítajte si ako to ... » viac včera Mikuláš Vidán Stolické vrchy, Veporské vrchy, +
PR Dovolenka v Pieninách: Červený Kláštor, plte na Dunajci, či Tri koruny Dovolenka na Slovensku je výborný nápad. Tento itinerár sme pre Vás pripravili v spolupráci s rodinným podnikom Antiqua Villa, ktorý svojim hosťom sprostredkúva jedinečné zážitky a ... » viac 19/07/21 sponzorovaný článok Slovensko
Najnovšie články autora
 
Podcast Ako si vybrať varič na turistiku Liehové, benzínové, plynové variče, či dokonca variče na drevo. Aký si vybrať na aký účel a prečo si nekupovať plynový varič s piezozapaľovaním. V novom dieli podcastového špeciálu o turistickom vybavení diskutujú Mišo a … » celý článok 25/06/21 Ľubomír Mäkký Varenie a jedlo
Podcast Chceli sme ferratu na Predné Solisko, bude do Priečneho sedla Klub slovenských turistov chcel postaviť vzdušnú ferratu z Mlynickej doliny na Predné Solisko. Po rokoch príprav sa nakoniec realizuje krátka zaistená cesta do Priečneho sedla. Zrejme ... » viac 20/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej ... » viac 11/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čelovka Streamlight Trident 05/09/06 18:55 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Streamlight
 • Model
  • Green Trident
 • Typ
  • trojsezónna kombinovaná čelovka - LED/xenón
 • Hmotnosť
  • 140 g
 • Páči sa mi
  • vodotesná odolná konštrukcia, nastaviteľná parabola, zelená LED pre "nočné videnie"
 • Nepáči sa mi
  • tri mikrotužkové batérie (AAA), chýba mi režim blikania,
 • Infocena
  • 33.19 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
0.27 (0.12)