Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Reportáž Harmanecká jaskyňa s lepšími službami

Jedinou verejnosti sprístupnenou jaskyňou v pohorí Veľkej Fatry je Harmanecká jaskyňa. Spolu s ďalšími neprístupnými jaskyňami sa nachádza v Harmaneckom krase v oblasti Bralnej Fatry neďaleko Banskej Bystrice. Vstupný otvor do podzemných priestorov sa nachádza vysoko nad dnom Harmaneckej doliny.

Ako na to

Na prírodnú zaujímavosť vás na štátnej ceste č. 14 (Banská Bystrica - Turčianske Teplice) upozorní špeciálne dopravné značenie v hnedej farbe. V zahraničí je to bežné označenie turistických atrakcií, žiaľ na našich cestách je zriedkavosťou. Zastavujeme na neplatenom a nestráženom parkovisku, kde jedinú možnosť občerstvenia ponúka pojazdný bufet. K dispozícií sú aj mobilné toalety. Dopravná dostupnosť lokality je viac ako dobrá. Okrem prepravy vlastným automobilom sa ponúka verejná doprava. Priamo na parkovisku zastavuje prímestská linka MHD Banská Bystrica č. 54 na trase: BB - Uľanka - Harmanec - Dolný Harmanec - Horný Harmanec. A 20 minút chôdze po modrej značke je vzdialená železničná zastávka Harmanec - jaskyňa nad konečnou autobusu v Hornom Harmanci na železničnej trati Zvolen - Vrútky.

Zaslúžená námaha

Ešte pre tým, než si obzriete podzemné klenoty Slovenska, musíte zdolať 260 výškových metrov po vlastných v pevnej obuvi. Stúpanie príkrym svahom zmierňuje upravený chodník v nespočetných serpentínach. Poctivých 45 minút potrebných na výstup od parkoviska k jaskyni dá poriadne zabrať netrénovaným návštevníkom. Neustále naberanie výšky usmerňuje modré značenie turistickej trasy z Horného Harmanca do obce Kordíky. Šancu oddýchnuť si núkajú informačné panely náučného chodníka, umiestnené na prístupovej trase k jaskyni. Trojjazyčné tabule informujú o miestnych prírodných pomeroch. Okrem čítania si môžete odfúknuť na niektorej z lavičiek v tieni tisa, ktorého porasty tu majú hojný výskyt.

Európska úroveň

Posledný panel náučného chodníka je umiestnený tesne pred vstupným objektom do Harmaneckej jaskyne. Budova žiari novotou. Už druhú turistickú sezónu víta návštevníkov Harmaneckej jaskyne v dôstojných priestoroch. Pekne architektonicky stvárnená stavba s použitím prírodného kameňa a dreva nenarúša okolité prírodné prostredie. Veľká vstupná hala s pokladňou, vedľa útulný bufet s ponukou občerstvenia a suvenírov vrátane pečiatky a čisté toalety na európskej úrovni. Miesto, kde badať vylepšenie služieb cestovného ruchu. Zmenu k lepšiemu vidieť aj mimo interiéru. Veľká kamenná terasa s dreveným sedením vrátane odpadkových nádob otvára čiastočne obmedzený výhľad na zákutia Veľkej Fatry. Lepší výhľad - polkruhový je zo susednej skalnej vyhliadky Kotelnica. Pár krokov vzdialená vyhliadková plošina je súčasťou upraveného vstupného areálu jaskyne. Dve skalné plošiny zaistené zábradlím núkajú pohľady z výšky 820 m n. m. Okrem rozsiahlej Harmaneckej doliny a Veľkej Fatry s vrcholom Krížnej sa môžete pokochať pohľadom na menej známe vrcholy Starohorských vrchov či masív Poľany. Z kovového reliéfu sa dozviete názvy okolitých vrchov a identifikujete zástavbu Banskej Bystrice.

Podzemné krásy

O samotnej Harmaneckej jaskyni sa nebudem veľmi rozpisovať. Jaskyňa je známa aj pod názvom Izbica. Čo je vstupná časť do podzemných priestorov. Krásy podzemia sú verejnosti sprístupnené viac ako pol storočia. V súčasnosti trvá prehliadka jaskynných priestorov približne hodinu. Celoročná teplota v jaskyni sa pohybuje medzi 5,8 až 6,4 stupňami. Z tohto dôvodu je potrebná pevná obuv a teplé oblečenie i počas letných horúčav. Jaskyňa je prístupná od polovice mája do konca novembra okrem pondelkov. Počas prázdninových mesiacov (júl a august) sú vstupy vždy o celej hodine. Prvý vstup je o 10.00 h a posledný o 17.00 hodine. Okrem pravidelných vstupov sú možné vopred dohodnuté mimoriadne vstupy za poplatok. Vstupné je členené do kategórií: dospelí; študenti a dôchodcovia; deti (6 - 15 rokov) a invalidi. Samostatný poplatok sa účtuje za použitie fotoaparátu resp. videokamery. Podrobné informácie vrátane vstupného poriadku, cenníka a kontaktov nájdete na oficiálnej stránke Slovenskej správy jaskýň http://www.ssj.sk.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Fotogaléria k článku

Najnovšie