Túra

Prielom Muráňa

23. 08. 2006
Na západnom okraji Slovenského krasu, v Licinskej pahorkatine, sa nachádza zaujímavý prírodný výtvor – Prielom Muráňa. Meandrujúca riečka tu svoje koryto zahĺbila do pomerne tvrdých vápencových hornín a vytvorila tesné kaňonovité údolie, ktoré je prístupné značeným chodníkom buď z obce Gemer alebo z obce Bretka.

Po skončení dvojdňovej túlačky planinami Slovenského krasu stojím pred dilemou, či sa vrátim večerným vlakom domov, alebo rozbalím tábor na brehu Slanej, neďaleko dediny Gemer a pri táboráku ukujem plán na ďalší deň! Jasná vec, druhý variant víťazí. Pozriem do mapy, hneď mám jasno. Zajtra ma čaká nielen obec Gemer, bývalé centrum rozsiahlej Gemerskej stolice s hradom, ale aj príjemný trek Licinskou pahorkatinou s Prielomom Muráňa.

Trasa

Gemer obec – Gemer hrad – Lipová studňa – Pamätný dub – Prielom Muráňa – Bretka

Gemer

Na túru nastupujem zrána. Vlastná značka sa začína v obci Gemer, pri obecnom úrade. Postupujem obcou, prichádzam k pomníku kráľa Mateja Korvína s legendou o sedliakovi, jeho práci a panskom pohodlí. Nuž, kráľ Matej sa dodnes v povestiach dochoval ako pokrokový panovník. Dokonca si dovoľujem povedať, že to bol hádam aj turista. Veď po kom, či na koho počesť je pomenovaných toľko kopcov na Slovensku? Stačí spomenúť len Kráľovu holu, či Kráľov stôl.
Od pomníka pokračujem okolo neogotického kostola k budove bývalého gymnázia zo 16. stor. (študoval tu napr. K. Kuzmáni, P. J. Šafárik, J. Záborský, S. Tomášik, J. Matuška, J. Kalinčiak a pod.) s pomníkom už legendárnej Cinka panny.
Značka vedie stále obcou, popod hradný vrch na lúku. Tu sa nachádza významová odbočka na lokalitu hradu Gemer. Jeho návštevu nevynechám a odporúčam ju aj širokej turistickej verejnosti. Z južnej časti hradu mám výhľad južným a východným smerom. Na hrade v súčasnosti prebiehajú výskumné práce a verím, že jeho pozostatky budú neskôr zaujímavo prezentované priamo v teréne. Oplatí sa vystúpiť aj na predsunuté opevnenie hradu, odkiaľ máme tiež krásny výhľad (opevnenie sa nachádza približne 300 m severne od hradu).

Licinská pahorkatina

Vraciam sa späť na lúku pod hradom. Značka vedie okolo hospodárskeho dvora, vstupuje do doliny, ktorou stúpam na kótu 306 m n. m. Tu už idem lesom. Terén je veľmi príjemný, túra sa mení na vychádzku. Listnatý les strieda temnotu smrečiny. O hodinku stojím pri tur. smerovníku, ohlasujúcom, že sa nachádzam pri Lipovej studni. No, studňa, studnička tu možno bola, ale dobre dávno. Dnes jej niet. Pokračujem po okraji lesa za stálych výhľadov na západ a severozápad (Stolické vrchy). Značka opäť vstupuje do lesa, vedie lesnou cestou až k lúke. Tu sa napája na asfaltovú cestu, prejdem lúkou ku kraju lesa. Šípka značky ma nasmeruje k mohutnému dubu. Na jeho kmeni sú priklincované smerovky. Som na rázcestí Pamätný dub. Síce neviem, prečo je pamätný, ale to je podstatne jedno. Pod dubom je stôl, lavica a tak nastáva čas na skorý obed.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Prielom Muráňa

Od duba značka vedie okrajom lúky, vstupuje do lesa. Pozorne sledujem značenie, lebo spleť chodníkov a lesných ciest môže viesť k blúdeniu. Postupne klesám, najprv nevýraznou dolinou, ktorá sa neskôr ostrejšie zarezáva do podložia okolitého terénu. Okolitý les ma fascinuje. Dodnes sa úspešne vyhýba zásahom človeka. Dolina sa mení, spod lístia vystupujú najprv malé, neskôr už pomerne veľké bralá. Aj les sa začína podobať pralesu. Nasleduje veľké finále. Dolina, tu už skôr roklina, ústi do kaňonu, ktorý predstavuje už vlastný prielom. Bralá po jej stranách pripomínajú bránu. Priamo v ústí je prameň a tur. smerovník.

Po cigaretovej pauze sa vydávam dole prielomom. Úzky chodník vedie tesne vedľa rieky, miestami je tak ledva na jednu nohu. Stačí chybný krok a môžem byť hosťom miestneho vodníka. Najexponovanejšie úseky dopĺňajú fixné laná. Okolitá príroda je pastvou pre oči. Dávam si záväzok, že sa sem v zime vrátim. Po približne 500 m chodník prudko stúpa nad dolinu. Ocitám sa na lúke s výhľadom na okolie. Značka klesá k lesu, ním kúsok prudko dole, opäť k rieke (chodník v podstate obchádza mohutné bralo, kde absencia stúpačiek robí úsek neschodným).

Breh rieky je tu riedko porastený pokrútenými jelšami a vŕbami. Na druhom brehu bralá kolmo vyrastajú z vody. Nakoniec sa úzka dolina roztvorí a ja vstúpim na širokú lúku. Napájam sa na poľnú cestu, okolo polorozpadnutého bývalého JRD postupujem do obce Bretka. Prejdem popri totálne zdevastovanej kúrii až k zastávke autobusu, kde je tur. smerovník. Tu zakončím túru. Značka však vedie až k železničnej zastávke Gemerská Panica, kde končí. Tento úsek naschvál vynechám, lebo ide o nezaujímavý pochod asfaltkou až k zastávke.

Bretka a jaskyne

V chotári obce sa nachádzajú dve jaskyne. Horná mašianska jaskyňa a Peško. Prvá je len niekoľko metrov od značeného chodníka, druhá takmer priamo v obci. Obe sú prírodnými pamiatkami, verejnosti neprístupné. Ale chlapi v krčme vás veľmi ochotne za poldeci privedú priamo k nim. Vstupné časti oboch jaskýň využíva miestna mlaď k rôznym radovánkam, čo ponechám radšej bez komentára.

Fórum 11 príspevkov
Prielom Muráňa 10/07/09 20:16 11 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Ladislavova vyvieračka Vo východnej časti Jasovskej planiny sa nad obcou Debraď nachádza areál kostola sv. Ladislava. Ide o pozoruhodné miesto, obľúbené turistami aj pútnikmi. Okrem ruín kostola a výdatného prameňa stojí hneď vedľa, na okraji lesa chata poľovníckeho združenia. 01/05/21 Anton Zahradník Slovenský kras
Túra Zádiel – Moldava nad Bodvou (vander) Od prvého korovandra pomaly uplynul mesiac a pol a mňa to opäť začalo ťahať do hôr na viacdňový vander. Aj pandemická situácia sa zlepšila. Od konca apríla sa začali uvoľňovať opatrenia, a tak niet sily, ktorá by ma udržala doma. Z viacerých návrhov, ktoré som mal vymyslené, som sa nakoniec rozhodol pre trojdňovú túru v Slovenskom krase. Dávno som tu nebol a vo východnej časti mi zostáva prejsť niekoľko turistických chodníkov, aby som mal pohorie celé pochodené po značkách. Nakoniec i počasie začalo spolupracovať, tak nič nebránilo tomu, aby som vyrazil. 06/04/21 Anton Zahradník Slovenský kras
Túra 1. korovander 2020: Dudince – Šahy Turisticko-vandrácke plány na rok 2020 som mal impozantné. Chcel som chodiť ďaleko, vysoko, túlať sa, bivakovať, stanovať, opekať… a rok sa začal presne podľa mojich predstáv. Zimný vander v Štiavnických vrchoch s kamarátmi dopadol výborne, tak isto aj turistika v iných pohoriach. 27/03/21 Anton Zahradník Krupinská planina, Štiavnické vrchy, +
Najnovšie články na titulke
 
Túra Sľubica na skalné mestečko Sokolica Predpokladám, že takmer každý turista zo Šariša či Spiša dobre pozná jeden z najkrajších výhľadových bodov pohoria Branisko – Sľubicu. Avšak článok nebude len o samotnej Sľubici. Bola skôr akousi povinnou jazdou, keďže sme sa pohybovali v jej okolí, naším hlavným cieľom však bolo menej známe skalné mestečko Sokolica blízko Skalnej brány pri Rajtopíkoch. dnes Stanislav Ďurica Branisko
Túra Maroko: zo Stredného Atlasu na Saharu Saharu som najprv spoznal v knižnej podobe, a to pri čítaní Sienkiewiczovej knižky Púšťou a pralesom. Potom slovenskú v okolí Malaciek, kde som absolvoval základný vojenský výcvik. No a napokon v roku 2018 sme po výstupe na 4001 m vysoký Malý M´Goun mali ísť skúsiť štvordňové putovanie púšťou na Leviu dunu. To sme sa však museli najprv presunúť z Ait Alla v Strednom Atlase do M´Hamid El Ghislane. Keďže už druhý rok sa pre pandémiu nedá veľmi chodiť do sveta, čítam si staré zápisky a snáď aj niekoho iného budú zaujímať moje dojmy z časti Maroka. včera Miroslav Svítek Svet
Túra Bišar, Spišská a Diran - okruh zo Šteľbachu Prichádza víkend a narýchlo plánujeme nejakú kratšiu, ale zaujímavú turistiku v okolí Lipian. Voľba padla na zaujímavo vyzerajúci kopec v Levočských vrchoch, na ktorý nevedie oficiálna značka, ale dostať sa naň nie je žiadny problém – vrchol s názvom Spišská. A prečo Spišská? Lebo z jej vrcholu máte celý Spiš ako na dlani. 10/05/21 Gabriela Ferencová Levočské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Prielom Muráňa 10/07/09 20:16 11 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Juhoslovenská kotlina: Licinská pahorkatina
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 306 m n. m.
  • min: 187 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 200 m
  • klesanie: 185 m
 • Vzdialenosť
  • 12 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 15.06.2005
 • Štart trasy
  • šírka: 48.4458 ° SŠ
   dĺžka: 20.3158 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.4807 ° SŠ
   dĺžka: 20.3596 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Bez nocľahu
 • Voda
  • Obchody a krčmy v obciach Gemer, Bretka. Prameň pri tur. smerovníku Prielom Muráňa
 • Mapa
  • VKÚ Harmanec č. 139 Slovenský kras
 • Doprava
  • Autobus do obce Gemer, z obce Bretka
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.05 (0.54)