Test

Batoh Ferrino Boulder 50

30. 08. 2006
Športový batoh vyvinutý pre turistické, lezecké a zimné túry na víkendy strávené v prírode. Batoh talianskeho producenta som intenzívne otestoval v priebehu júla a augusta počas ľadovcovej túry, horolezeckého výstupu, vysokohorských výšľapov, mnohých ľahkých i náročných trekov, víkendových akcií a hrebeňových prechodov.

Základné parametre

All-Roundový batoh produktovej línie D.N.S. Ferrino má celkový objem 50 litrov. Produkt váži 1500 g. Výška batohu je 52 cm, šírka 32 cm a hĺbka 25 cm. Záruka na výrobné vady je 2 roky. Batoh sa vyrába v dvoch farebných prevedeniach a to: žltá/čierna/šedá alebo červená/čierna/šedá. Produkt má integrovanú pláštenku s logom Ferrino. Samozrejmou výbavou stredne veľkého batohu je nastaviteľný bedrový a hrudný popruh vrátane píšťalky. Predajná cena modelu Boulder 50 je 2650,- Sk.

Použité materiály

Extra ľahká a pevná tkanina S.L.F. (Strong Light Fabric) tvorí podstatnú časť batohu. Je to materiál s vysokou hustotou tkania, zaručujúci výborný pomer váhy a pevnosti. V spodnej časti výrobku je látka zdvojená. Snahou výrobcu bolo znížiť hmotnosť materiálov na minimálnu váhu pri zachovaní odolnosti voči opotrebeniu. Výstelku ramenných popruhov a bedrového pásu tvorí penový materiál Tebox. Jednotlivé popruhové súčasti batohu sú poprepájané PVC sponami. Súčasťou spony hrudného popruhu je píšťalka ITW Nexus rovnako ako u produktov TS. Zipsy pochádzajú z dielne Ferrina. Patent na praktickú kľúčenku dodáva UTX s-FLEX. Chrbtový systém D.N.S. je tvorený polyetylénovým panelom s dvomi oceľovými výstuhami a PVC sieťkou.

Skúsenosti počas nosenia

Napriek tomu, že preklad názvu znie balvan (boulder), batoh sa nosí pohodlne. Pri výkone vysokohorskej turistiky, horolezectva a prekonávaní zaistených železných ciest sedel pevne na chrbte, čo zabezpečuje hrudný a bedrový popruh. Základom pred prvou túrou bolo správne nastavenie nosného systému ramenných popruhov pomocou mohutných suchých zipsov a balančných popruhov. Tak ako u nových topánok, tak aj pri novom batohu si telo muselo zvyknúť na nový chrbtový systém. Pri ruksaku je to oveľa kratší čas (jedna túra). Oproti bežným plecniakom je rozdiel v tom, že váha nákladu sa priamo opiera o chrbát len v dvoch miestach a nie po celej dĺžke chrbta. Hmotnosť nákladu je rozložená medzi ramenami a panvou. Stabilizáciu batožiny zabezpečuje hrudný a bedrový pás. Ideálne rozloženie váhy nákladu na nosný systém je pri plne naloženom batohu.
Prvou absolvovanou túrou s Ferrinom bol výstup na Kráľovu hoľu s polovičným objemom batohu. Podmienky na vyskúšanie vetrania chrbta boli ideálne. Horúci slnečný deň. Klasický priebeh. Stúpanie, zahrievanie, potenie a niekoľko prestávok. Pri opätovnom nasadzovaní Bouldera som nemal nepríjemný pocit vlhkého chrbta. V kombinácii s termotričkom vynikajúci výsledok. Testovanie ventilačného systému prebehlo aj s klasickým bavlneným tričkom pri plne naloženom Ferrinovi. Opäť horúci letný deň s južným vetrom počas hrebeňovky Ďumbierskych Tatier. A výsledok? Tu je. Bavlnené tričko bolo vlhké len v panvovej časti, kde sa opiera batoh o chrbát penovou výstelkou. Zvyšok chrbta od ramien ku krížom bol dobre odparený, vďaka prúdiacemu vzduchu. V porovnaní s mojimi parťákmi, som mal podstatne suchšie tričko bez pocitu mokrého chrbta.
Batoh som doslova povláčil po slovenských, poľských, nórskych a alpských pohoriach v rozmanitých poveternostných podmienkach. Otestoval som ho počas tropických teplôt tohtoročného leta. Ventilácia chrbta uspela na výbornú. Niekoľkokrát som využil integrovanú pláštenku. K modelu Boulder je nevyhnutná, ptž. tkanina S.L.F. nie je odolná voči vode. Prišiel som na to nie v daždi, ale na počudovanie za letnej horúčavy. Pri zostupe z vrcholu som si prepláchol termotričko v horskej bystrine a zavesil ho sušiť na batoh za popruhy. V mieste, kde sa mokré tričko priamo dotýkalo bočných vreciek, prepustilo vlhkosť. Veci vo vreckách boli navlhnuté. Počas vysokej vlhkosti vzduchu (hmla) nie je nutné naťahovať pláštenku.
Oceňujem dobre navrhnutý tvar produktu. Batoh pôsobí opticky menší ako v skutočnosti je. V porovnaní s kamarátovým batohom od konkurencie s objemom 45 l pôsobil naozaj menší. Pritom oba batohy boli plne naložené na štyri dni. Okrem toho mi viacero ľudí povedalo, že batoh nevyzerá na litráž 50. Vizuálny klam spočíva vo výraznom žltom čele batohu a tmavých stranách (šedá a čierna) a veľkých bočných vreckách so záhybmi. Kompresné popruhy a záhyby vreciek umožňujú šikovne meniť objem úložného priestoru.
Počas intenzívneho používania výrobku sa neprejavili žiadne skryté vady. Nedošlo k poškodeniu použitého materiálu. Vytkol by som nešikovné zapínanie dutej spony na kompresných popruhoch, čo je spôsobené ohybným materiálom. Vhodnejšia by bola spona z tuhšieho materiálu. Nie vždy na prvý raz zapadne do zapínania. Nepríjemné je zašklbávanie (priliepanie) termotrička o suchý zips ramenných popruhov pri skladaní batohu. Priamo pod batohom je vhodné nenosiť jemné tkaniny z polyesteru. Pri chladnejšom počasí tento problém nie je.

Unikátny chrbtový systém

Hlavnou prednosťou výrobku je jeho vysokopriedušný nosný systém. Tvorí ho anatomický super priedušný sieťovaný chrbtový systém D.N.S. a ramenný posun E.S.A. vyvinutý pre spoločnosť Ferrino. D.N.S. (Dry Net System) tvorí ergonomicky tvarovaný chrbtový systém. Podstatou je voľný priestor medzi chrbtom nositeľa a samotnou úložnou komorou vaku. Výsledný efekt je docielený jemne zahnutým polyetylénovým panelom s výstuhou plochých oceľových prútov. Tetivu tvorí napnutá sieťka, ktorá dokonale odvádza pot od tela. V krížovej časti a pod ramenami je mäkká penová výstelka pre pohodlné nosenie. K funkčnosti a flexibilite nosného systému patrí regulácia E.S.A. (Ergo Shoulder Adjustment). Ramenné popruhy sa nastavujú na mohutných suchých zipsoch, umiestnených na polovici popruhu. Priamo nad nimi sú šedé balančné popruhy. Dvojsečnou zbraňou širokých suchých zipsov je ich vysoká priľnavosť k neprírodným textíliám. Ľahko sa stane, že pri skladaní batohu si o ne zachytíte a zašklbnete termotričko. Preto je lepšie nosiť u tohto modelu tkaniny z prírodných materiálov. Ferrino Boulder vrelo odporúčam turistom s oblečením z prírodných textílií (bavlna) resp. alergikov na PES oblečenie. Avšak kombinácia technického oblečenia a batohu so systémom D.N.S. zvýrazňuje ich hlavné funkcie.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Priestorové členenie

Batoh je členený na dve komory. Hlavná komora je prístupná zvrchu pod vekom (vrchlíkom) po roztvorení dvojitého sťahovacieho šnurovania. Prístup do spodnej komory je odpredu cez mohutný zips s dvomi bežcami, zaistený sponou na popruhu. Komory sa dajú prepojiť resp. predeliť tkaninou so sťahovacou šnúrkou. Po obvode celého ruksaku je umiestnených 5 vreciek. Dve sú vo vrchnom veku (vonkajšie a vnútorné) so zipsovaním, dve veľké postranné so zipsovaním a jedno príručné na bedrovom páse so zipsom, vhodné na malú peňaženku alebo mobilný telefón. V dvojitom dne batohu je za suchým zipsom ukrytá nepremokavá pláštenka s logom výrobcu. Vo vrchnom vrecku veka je umiestnená odopínateľná kľúčenka. Cez obe bočné vrecká vedie naprieč kompresný popruh s malou sponou. Pod oboma vreckami sa nachádza pevné ucho na upevnenie lyží. Pozdĺž bočných vreciek sú spredu umiestnené gumené úchytky (oká). Fungujú na jednoduchom princípe. Prevlečenie gumenej šnúrky (oka) cez druhú a utiahnutie svorkou. Naľavo je jedna gumená svorka a pod ňou oko na cepín z popruhu. A napravo sú umiestnené dve gumené svorky pre upevnenie skladacích paličiek alebo lavínovej lopatky. Uprostred čela batohu je umiestnený poprešívaný popruh, čím vytvára miesto na upevnenie lezeckého materiálu (karabíny, prilba). Tento popruh je prepojený sponou, ktorá zaisťuje (uťahuje) vstup do spodnej komory. Škoda, že popruh nie je dlhší, aby obopol zrolovanú karimatku. Dolná komora je vhodná na uloženie stredne veľkého spacieho vaku alebo obuvi na prezutie.


Fórum 5 príspevkov
Batoh Ferrino Boulder 50 16/08/07 12:57 5 príspevkov
Najnovšie články
 
Túra Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné Šišoretné je neznačený hrebeň v rázsoche Slepého vrchu medzi Klokočinou a Bolehlavom. Veľakrát som sa motal v okolí peši aj na bicykli, ale nikdy som sa nedostal na tri vrcholy s nezvyčajným názvom a až teraz som konečne … » celý článok dnes Pavol Timko Malé Karpaty
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov ... » viac včera Peťo Nový Volovské vrchy
Správa Aktuálne z hrebeňa Nízkych Tatier – leto 2021 Pokiaľ plánujete prechod hrebeňov Nízkych Tatier, či už v rámci SNP-čky, alebo len v rámci párdňového vypnutia mimo civilizácie, je dobré poznať aktuálne podmienky. Záleží len na ... » viac 12/06/21 Marek Šurina Správy
Najnovšie články autora
 
Útulňa Polianka Napriek značnej rozlohe Volovských vrchov sa dajú turistické chaty v pohorí spočítať na prstoch jednej ruky. Ani jednoduchých útulní pre tulákov tu veľa nenájdete. Do rodiny turistických útulkov v roku 2020 pribudla vzorne … » celý článok 15/01/21 Tomáš Trstenský Volovské vrchy
Recenzia Merino bunda Black hill Veles Koncom roka 2019 sa mi na víkendovej akcii vo Veľkej Fatre pokazil na flísovej bunde zips. Nebola to žiadna výhra chodiť po zasneženej Fatre s rozzipsovanou bundou. Zhodou okolnosti na chate ... » viac 28/10/20 Tomáš Trstenský Oblečenie
Túra Zaniknuté dediny (8) – Dubník V súvislosti s ťažbou nerastného bohatstva neustále vznikajú i zanikajú ľudské sídla. Na území Slovenska bola v minulých storočiach intenzívna ťažba prevažne rudného bohatstva. S ... » viac 23/07/20 Tomáš Trstenský Slanské vrchy
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Batoh Ferrino Boulder 50 16/08/07 12:57 5 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Ferrino
 • Model
  • Boulder 50
 • Typ
  • All-Roundový dvojkomorový batoh
 • Materiály
  • tkanina S.L.F. (Strong Light Fabric)
   výstelka Tebox, spona ITW Nexus, kľúčenka UTX s-FLEX, zipsy Ferrino, oceľové výstuhy, polyetylénový panel, PVC sieťka, suché zipsy
 • Hmotnosť
  • 1500 g
 • Farebné kombinácie
  • žltá-čierna-šedá
   červená-čierna-šedá
 • Páči sa mi
  • nízka hmotnosť výrobku, integrovaná pláštenka, píšťalka, kľúčenka, super priedušný chrbtový systém, optický klam objemu, praktické a rýchle upínanie paličiek a cepínu gumenými okami, príručné vrecko na bedrovom páse
 • Nepáči sa mi
  • príliš ohybná spona na kompresnom popruhu (nešikovné zatváranie spony), prichytávanie resp. zašklbávanie jemných termo tkanín o suchý zips na ramennom popruhu, krátky istiaci popruh pred vstupom do spodnej komory
 • Ostatné info
 • Infocena
  • 87.96 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
  • HUDYsport - Banská Bystrica » viac
   Outdoor Šport Manín - Považská Bystrica » viac
   Trekland - Žilina » viac
   Adam Sport - Ružomberok » viac
0.82 (0.36)