Obálka knižky
Recenzia

(Yu)konský zápisník

26. 11. 2014
Možno bolo symbolické, že som posledné stránky knižky dočítal v lietadle, keď som sa vracal z návštevy mojej mladšej dcéry, vydatej v zahraničí a bol predvečer 25. výročia 17. novembra 1989. Mnohí frfleme na súčasnú dobu, ale pred 25 rokmi by som sa nemohol len tak vracať od svojej dcéry z cudziny, ani ona by sa nemohla kedykoľvek vrátiť do rodnej krajiny. Autor knižky by nemohol opísať, čo zažil. Ak by to napísal, asi by sme si to neprečítali a on by sa po slobodnom návrate nemohol usadiť v bratislavskej džungli.

(Yu)konský zápisník je správa z cesty za naplnením chlapčenského sna o živote uprostred prírody. Je to autentický pohľad na prácu wranglerov (pastierov koní) na kanadskom Yukone i na medziľudské vzťahy v prostredí, v ktorom „čo sa pohybuje príliš rýchlo, neprežije“.

Pár slov na zadnej strane prebalu 175-stranovej knižky, formátu A5 v tvrdom obale, je krátka charakteristika knižky, ktorú napísal autor pochádzajúci z Tatier – Martin Notbúk Šóš. Vyštudoval informatiku a fyzioterapiu. 13 rokov žil striedavo na Slovensku a v Kanade, kde sa živil ako wrangler, traper, tesár, šofér sanitky, lesný robotník, masér, IT konzultant indiánskej vlády.

Knihu vydal Slovenský spisovateľ a. s. v roku 2014. Má 13 kapitol, v ktorých autor popisuje svoje rozhodnutie opustiť prácu v nadnárodnej poradenskej firme v Ottawe, cestu dlhú 6483 kilometrov do malej indiánskej osady Mayo uprostred kanadského Yukonu, svoje prebudenie z romantickej predstavy o Indiánoch, nakoľko našiel iba Indiánov závislých od alkoholu, drog, hracích automatov, televízie a nezdravej stravy. Jeho sny mu napokon pomohli naplniť bušmani, ľudia, ktorí žijú vo veľmi dôvernom vzťahu s okolitou prírodou.

Po prečítaní knižky som nadobudol dojem, že v konečnom dôsledku to, čo popisuje, je jeden veľký biznis. Celý Yukon je rozdelený na niekoľko veľkých poľovných revírov. Sú majetkom štátu. Lovecké agentúry (outfity) si ich prenajímajú a vodia do nich lovcov trofejí. Lovec si vyberie, aké zviera chce zabiť a zaplatí. Outfitter mu pridelí sprievodcu, ktorý pre neho hľadá zver, nosí mu výstroj, udržiava ho v dobrej nálade, zabitú zver stiahne, rozporciuje a dopraví k lietadlu. Dvojicu dopĺňa ešte pomocník, ktorý sa stará o kone, vodu, oheň a varí. Revír má ústredný tábor a potom často v jeho okolí o rozmeroch našich krajov jednotlivé chatky pre poľovačku. Všetko, ale absolútne všetko, čo je tam potrebné k existencii – od WC papiera po cigarety, tam prilieta. Iste, potom je to už tvrdá drina i romantika zároveň, pretože civilizácia je vzdialená hodiny letu alebo týždne konskej jazdy. Ale celý zmysel činnosti je jedna fotka lovca s jeho trofejou. Mäso sa vraj musí dopraviť do sídla indiánskej vlády, ktorá ho rozdeľuje medzi pôvodné obyvateľstvo, kožušiny sa nespracovávajú.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Toto, aj keď v menšom, zažívame v našej prírode, kde nás pomaly, ale iste, poľovníci vytláčajú z voľnej prírody a krajiny.

Martin formou zápisníka opisuje, čo všetko sa musel chlapec zo Slovenska naučiť, aby sa stal rovnocenným partnerom tých, ktorí od svojich pätnástich rokov žili ako bušmani. Nachádza spriaznené duše, ale aj viaceré neduhy ľudského spolunažívania, pretože každý sme nejaký a práve pobyt a práca v tvrdých podmienkach yukonskej prírody odhalia charakter mnohých až na dreň.

Privítal by som nejaký plánik Kanady s vyznačením Yukonu a v ňom osady Mayo. Presun 6384 km z Ottawy tam je kus cesty a nie každý má predstavu, kde ten Yukon vlastne leží. Možno tiež plánik toho poľovného revíru a rozmiestnenie chát.

Pre mnohých, ktorí vyrástli na winettouovkách a romantických westernoch, bude prečítanie knižky možno znamenať stratu ilúzií, ale mám rád knižky - cestopisy, ktoré opisujú veci tak, ako sú a nesnažia sa ich prikrášľovať. A uvedená publikácia je tak trochu cestopisom.

Cesta je cieľ!

Fórum 4 príspevky
(Yu)konský zápisník 28/11/14 10:52 4 príspevky
Najnovšie články
 
Túra Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné Šišoretné je neznačený hrebeň v rázsoche Slepého vrchu medzi Klokočinou a Bolehlavom. Veľakrát som sa motal v okolí peši aj na bicykli, ale nikdy som sa nedostal na tri vrcholy s nezvyčajným názvom a až teraz som konečne … » celý článok dnes Pavol Timko Malé Karpaty
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov ... » viac včera Peťo Nový Volovské vrchy
Správa Aktuálne z hrebeňa Nízkych Tatier – leto 2021 Pokiaľ plánujete prechod hrebeňov Nízkych Tatier, či už v rámci SNP-čky, alebo len v rámci párdňového vypnutia mimo civilizácie, je dobré poznať aktuálne podmienky. Záleží len na ... » viac 12/06/21 Marek Šurina Správy
Najnovšie články autora
 
Túra Ješkova Ves – Rokoš – Partizánske Keď sme sa vracali vlakom domov z Partizánskeho, dohodli sme sa, že o týždeň pôjdeme na Rokoš. Mali sme ísť aj na Uhrovský hrad, ale vzhľadom na katastrofálne spoje, ako aj to, že som chcel vystúpiť na čo najviac vrcholov z … » celý článok 02/06/21 Miroslav Svítek Strážovské vrchy
Túra Zemianske Kostoľany – Drieňový vrch – Partizánske Nečakaný snežný príval, keď na Zochovej chate (nad Modrou) bolo vraj 25 cm snehu a tým pádom asi aj na Strážove, nás odradil od plánovaného dvojdňového vandru s prespaním v sedle ... » viac 27/05/21 Miroslav Svítek Strážovské vrchy
Túra Maroko: Sahara - výstup na Leviu dunu Hovorí sa, že ako sa človek vyspí prvý raz na novom mieste, tak sa mu tam bude spať aj naďalej. My sme sa všetci prvú, hviezdnatú noc vyspali na Sahare dobre, ale to, čo nasledovalo potom, ... » viac 18/05/21 Miroslav Svítek Svet
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
(Yu)konský zápisník 28/11/14 10:52 4 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Martin Notbúk Šóš
 • Typ
  • reportážny cestopis
 • Hmotnosť
  • 300 g
 • Infocena
  • 9,25 €
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
0.7 (0.28)