Svet

Vojenské bunkre pri Bohuticích

17. 12. 2014
Južná Morava je kraj, ktorý turisti navštevujú hlavne kvôli dobrému vínku a bohatej sieti cyklotrás. Tieto dve veci sa tu, samozrejme, vzájomne prelínajú, a keď sa k nim pridá ešte niečo z histórie, je o dokonalý zážitok postarané. Aj keď 2. svetová vojna nebola udalosť, na ktorú by sme s radosťou spomínali, nesmieme na ňu zabúdať a ľudstvo by si z nej malo brať ponaučenie.

Nemými svedkami toho, čo sa na území bývalého Československa pred desaťročiami udialo, sú aj železobetónové stavby - objekty ťažkého a ľahkého opevnenia. Mnohé z nich vojnu prežili, no ak neboli zničené kvôli inej výstavbe, tak ich vegetácia počas dlhých rokov dôkladne zamaskovala a dajú sa väčšinou objaviť len náhodou.

Takmer okolo celých hraníc Českej republiky bolo postavené ľahké opevnenie. Jeden z úsekov opevnenia bol aj úsek 16 - Moravský Krumlov. Na tomto úseku malo byť postavených 103 objektov, no do podpísania Mníchovskej dohody a úplného zastavenia opevňovacích prác sa podarilo postaviť iba 20 objektov. Na základe Mníchovskej dohody boli odovzdané bez boja nepriateľovi. V 50. a 60. rokoch boli stavebne dokončené a vybavené pre boj proti imperializmu. Do začiatku 90-tych rokov sa o objekty starala armáda a dnes je väčšina objektov ľahkého opevnenia ponechaná svojmu osudu.

Partia nadšencov sa však v blízkosti malej vinárskej obce Bohutice rozhodla dva z objektov zachrániť. Zrekonštruovali ich a vytvorili tu „Minimuzeum československého opevnění 1935 - 1938“.

V areáli múzea sa nachádzajú dva objekty ľahkého opevnenia vzor 37. Jeden z objektov (A-140) je zrekonštruovaný do podoby, ktorú by mal, keby nedošlo k Mníchovskej dohode v roku 1938. V druhom objekte (A-120) sa nachádza expozícia povojnového opevnenia a je tu umiestnená aj výstava modelov všetkých typov opevnenia vzor 37.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

V areáli môžeme vidieť aj zákop a ukážky prekážok, ktoré mali zastaviť alebo spomaliť postup nepriateľov.
V čase prítomnosti prevádzkovateľov múzea si môžete pozrieť aj dobový výstroj a výzbroj a, ako nám bolo povedané, sú jediným múzeom, kde sa môže návštevník exponátov dotýkať.

Mladík, ktorý mal v čase našej návštevy „službu“, nám nadšene rozprával či už o zbraniach, alebo o histórii opevnenia a bojoch počas II. svetovej vojny. Určite by jeho učiteľ dejepisu mal z neho radosť. Keby nám nebola zima, vedeli by sme ho počúvať aj hodiny. Pre tých, ktorí netrpia klaustrofóbiou, bude čerešničkou na torte návšteva interiéru bunkrov, kde sa môžete na malú chvíľu vžiť do kože vojakov, môžete sa pozrieť na okolie cez periskop, prípadne cez hľadáčik guľometu. Ženy si tu určite prídu na svoje (myslené ironicky). Múzeum býva otvorené od mája do októbra, prvú sobotu v mesiaci, resp. od mája do septembra v prvý víkend v mesiaci. Pre rok 2014 je už sezóna ukončená, no je si možné dohodnúť individuálnu návštevu.

Predbežné termíny otvorenia múzea pre verejnosť v roku 2015:
2. a 3. máj
6. a 7. jún
4. a 5. júl
1. a 2. august
5. september
3. október

Múzeum je otvorené od 10-tej do 16-tej. V prípade nepriaznivého počasia je zatvorené. Vstupné je dobrovoľné. Areál je prístupný aj v iných termínoch, ale nedostanete sa dovnútra bunkrov a budete to mať bez prednášky a bez ukážky dobovej výzbroje.

A ako sa sem dostanete?

Na bicykli – dovedie vás sem cyklotrasa č. 5006 Znojmo – Jevišovice.

Autom – zo Slovenska cez Lednici, Mikulov a Branišovice na Moravský Krumlov po ceste č. 396, za odbočkou na Bohutice neodbočíte do obce, ale pokračujete rovno a po pár metroch vás šípka nasmeruje vľavo na poľnú cestu, prejdete železničné priecestie a hneď za ním sa dá zaparkovať.

Vlakom – napr. z Brna do dediny Bohutice (asi 1 hodina jazdy) a odtiaľ popri trati po neznačenom chodníku – cca 1 km.

Chlapi a milovníci vojenskej histórie si tu určite prídu na svoje.

Fórum 7 príspevkov
Vojenské bunkre pri Bohuticích 20/12/14 19:02 7 príspevkov
Najnovšie články
 
Správa Sedlá a štíty sú pod snehom, bez mačiek a cepína tam nechoďte Oddnes sú v Tatranskom národnom parku otvorené všetky turistické značené chodníky. Trasy cez vysokohorské sedlá a na štíty však ležia pod snehom. Ísť nad turistické chaty bez zimného výstroja neodporúča Horská záchranná … » celý článok dnes Soňa Mäkká Správy
Túra Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné Šišoretné je neznačený hrebeň v rázsoche Slepého vrchu medzi Klokočinou a Bolehlavom. Veľakrát som sa motal v okolí peši aj na bicykli, ale nikdy som sa nedostal na tri vrcholy s ... » viac včera Pavol Timko Malé Karpaty
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov ... » viac 13/06/21 Peťo Nový Volovské vrchy
Najnovšie články autora
 
Túra Modranským chotárom Keď mi Roman poslal jeho článok, v ktorom popisoval prechádzku k starej oskoruši na Devíne a dodal: „Napíš niečo aj o modranských“, tak som si sprvu povedal, že čo tu budem písať, akú túru popisovať, veď sú len kúsok za … » celý článok 24/05/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Túra Krkavec, Bradavica, Konský vrch a Malý Javorník Odkedy sa narodil Kubko, veľkonočné sviatky zvykneme tráviť u babky na mojich rodných Kysuciach. Veď zvyky sa majú odovzdávať z generácie na generáciu. Tento rok zo všeobecne známych ... » viac 04/05/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Túra Tri kríže a Klokočiny – prechádzka z Perneka Pandémia nekompromisne zasiahla aj Slovensko, je sobota a pozerám v mape miesta, kam by som mohol vypadnúť a nestretnúť podľa možnosti ani živej duše. Tento víkend našťastie ešte ... » viac 20/04/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Vojenské bunkre pri Bohuticích 20/12/14 19:02 7 príspevkov
0.51 (0.31)