Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Búda Bývalá koliba a posed Rácovo

Muránska planina ako jeden z najmenej navštevovaných národných parkov, oficiálne povoľuje v návštevnom poriadku voľné táborenie a núdzové bivakovanie. Núdzovo bivakovať resp. táboriť možno kdekoľvek v tesnej blízkosti turistickej značenej trasy mimo oblastí maloplošných chránených území po dobu jednej noci. Jedným z takýchto tolerovaných miest je dolina Rácovo na severe pohoria s opustenou kolibou.

Poloha
V hornej časti doliny Rácovo na Muránskej planine pri skládke dreva pod lesnou cestou (zelená značka na úseku Lapinka – sedlo Sitárovo)
Nadmorská výška
890 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 48.79944 ° SŠ
dĺžka: 20.00139 ° VD
» Mapa
Nocľah
9 ľudí (2 na lavici, 4 na zemi, 3 na posede)
Prevádzka
trojsezónna (posed spravujú miestni poľovníci)
Voda
v bezprostrednej blízkosti nie je prameň vody
Spojenie
vlak a bus (Pohorelá, Pohorelská Maša, Nová Maša) – zrub Lapinka po zelenej značke smer sedlo Sitárovo
Dalšie info
v kolibe je otvorené ohnisko, posed má malú terasu
Zrušené od
roku 2013

Prístup

Z Novej Maše (vlak, bus) po zelenej značke Mašianskou dolinou okolo zrubu Lapinka (rázcestník) dolinou Rácovo až na poľanu (sklad vyťaženého dreva), kde stojí stará koliba a poľovnícky posed.

Z Pohorelskej Maše (vlak, bus) po žltej značke zjazdovkou na svahu Gindury cez sedlo Gindura (rázcestník) hrebeňovými partiami vrchu Strundžaník (orientačne náročný úsek) k zrubu Lapinka a ďalej po zelenej značke dolinou Rácovo na lesnú čistinu so skládkou dreva, na ktorej okraji sa nachádza posed a koliba.

Z Muránskej planiny – sedlo Sitárovo (resp. poľana Studňa) po zelenej značke zostupom cez dolinou Rácovo po horskú polianku s opusteným salašom a posedom.

Koliba

Opustená koliba bývalého salaša je zrubovej konštrukcie so šindľovou strechou. Starý šindel je obrastený machom. Koliba tak dobre splýva s okolím. Na hrebeni strechy vystupuje vyvýšená strieška, ktorá slúži na oddymenie a presvetlenie priestoru. Do jednopriestorového objektu bez okien sa vstupuje drevenými dverami. Uprostred koliby je umiestnené otvoreného ohnisko. Podlahu tvorí udupaná hlina. Popri stenách stoja nízke a úzke lavice na sedenie v tvare písmena U. Okrem lavice pri ohnisku (oproti vstupu) nie sú vhodné na spanie. Sú príliš úzke. Kvôli rozptýlenému popolu a neporiadku po zemi je pre nocľah potrebný igelit pod karimatku. V kolibe sa vyspia 6 nocľažníci. Z toho dvaja, ak sa uskromnia s priestorom na úzkej prízemnej lavici. Koliba s veľkým prieduchom v streche nie je vhodná na zimný pobyt. Navyše stará konštrukcia strechy nemusí vydržať veľký nápor snehovej pokrývky. Trojsezónne využitie objektu z hľadiska bezpečnosti je istejšie. V najbližšom okolí poľany sa nenachádza zdroj pitnej vody.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Posed

V tesnom susedstve koliby stojí v smrekovom poraste zamaskovaný poľovnícky posed. Na horské pomery je vybavený celkom komfortne. Na vežovitú stavbu sa vystupuje šmykľavým masívnym dreveným schodišťom. Pred vstupom je malá terasa. Drevené dvere uzatvárajú pekne upravený vnútrajšok. Zrubový priestor je obložený izoláciou. Vybavenie tvoria dve doskové postele s matracmi, pár poličiek a konárové vešiaky. Exkluzívny výhľad na horskú poľanu je cez obdĺžnikové okno strieľne s posuvným plexisklom. Celková kapacita poľovníckeho penziónu je 3 hostia. Jedná sa o dvojlôžkový apartmán s jednou prístelkou na karimatke. Počas loveckej sezóny je príplatok za spánok v sede (záleží od počtu poľovníkov). Podnik ponúka aj ďalšiu atrakciu za príplatok. Polospánok v sede s počúvaním príhod z lovu.

Fotogaléria k článku

Najnovšie