Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Túra Okolo Sobotišťa

Prekrásny jesenný deň má svoje nezameniteľné čaro nie len na vysokých horách, ale aj na kopaniciach Chvojnickej pahorkatiny. Slivkové sady, plné voňavého ovocia, černice a posledné hríby, preslnené lúky a osady, z ktorých sa ozýva zvuk cirkulárok – to sú kopanice, aké mám rád.

Vzdialenosť
16 km
Náročnosť
ľahká, 1. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
Čas
1 deň
Obdobie
jeseň – 01.10.2006
Pohoria
Chvojnická pahorkatina
Trasa
  • Štart: mapa
  • Koniec: mapa
  • Najvyšší bod: 500 m n. m.
  • Najnižší bod: 242 m n. m.
Voda
studnička na trase
SHOCart mapy
mapa č.149 Chvojnická pahorkatina - Skalica od VKU Harmanec

Je osem hodín a ja stojím na námestí obce Sobotište, známeho svojou históriou, ale aj aktívnym turistickým spolkom. Len zbežne mrknem do mapy a už fičím po žltej značke. V pláne mám urobiť si 4 - 5 hodinovú túru. Žltá značka vedie obcou po náučnom chodníku, ja však ešte v dedine opúšťam značku a výlukou medzi domami vľavo začínam stúpať lúkou okolo pásiku lesa na kótu s krížom, ktorý je vidieť už zdola.

Výhodou tohto kraja je, že žiadne stúpanie nie je dlhé a ani strmé. Navrchu sa dostávam ku skupine sliviek a poriadne si napchám vrecká. Sú sladké voňavé a šťavnaté – cítim, ako všetko slnko, ktoré ich vysladilo, prechádza do mňa. Poľnou cestou okolo lánu kukurice sa postupne dostávam na lúky a znovu sa stretávam so žltou značkou. Po pravej strane vidím kopec Uchánok s útulňou a za ním je silueta hradu Branč. Za chrbátom sú Malé Karpaty s dominantnými vrchmi.

Po ceste okolo lesa sa dostávam na Havran. Zopár domov a obchodokrčma tvorí rovnomennú osadu. Obchod je zatvorený a tak bez oddychu pokračujem ďalej po žltej a len kôstky zo sliviek značkujú moju cestu. Lúky sa otvárajú na druhú stranu a predo mnou je Žalostiná a bokom od nej Veľká Javorina. Značka najprv pokračuje asi kilometer po hrebienku a potom sa začína lesom spúšťať vpravo do doliny potoka Teplica. Políčka sú plné ľudí vyberajúcich zemiaky a zberajúcich slivky a jablká. Okolo Zelenkovho mlyna prechádzam cez štátnu cestu a krížom vchádzam opäť do lesa a začínam stúpať. Dostávam sa k potoku, na konci ktorého je pekná studnička s lavičkou a stolom. Konečne prichádza na oddych a ľahké občerstvenie.

Po pol hodinke sa dvíham a začínam lesom stúpať až na prekrásnu samotu a odtiaľ krajom lesa a lúkami po polnej ceste. Začínajú sa mi otvárať výhľady na trasu, ktorú som doteraz prešiel a na Sobotište v pozadí s Kunovskou priehradou a zo siluetou Malých Karpát. O chvíľu cestu križuje malý potôčik, pri ktorom je už umiestnený smerovník k útulni pod Uchánkom. Ja však pokračujem ďalej a za chvíľu som na asfaltovej ceste, kde sa križuje žltá s červenou značkou. Vľavo už celkom blízko je hrad Branč a žltá značka pokračuje rovno k nemu. Ja však už pre dnešok končím a spúšťam sa asfaltkou do Sobotišťa. Ešte posledné slivky do vrecka a o pol hodinky si už vykračujem obcou. Okolo potoka tečúceho stredom obce a okolo pamätných tabúľ hovoriacich o dejinách obce až k nenápadnej značke na jednom dome, ktorá ukazuje výšku vody pri povodni dňa 5. júna 1902, sa po 5 hodinách vraciam na námestie.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Prekrásny deň a rovnakom prostredí.

~ ~ ~

Útulňa pod Uchánkom: http://hiking.sk/hk/ar/245/utulna_pod_uchankom.html

Fotogaléria k článku

Najnovšie