Chata pri Zelenom plese
PR

Energia pre život: Defibrilátory na horské chaty

sponzorovaný článok 19.08.15 Slovenské elektrárne rozvíjajú svoj program Energia pre krajinu a v rámci neho prepojili v národných parkoch Energiu pre prírodu, kde sa zameriavajú na podporu, stabilizáciu a rozvoj biodiverzity ako aj na ekologizáciu vysokohorských chát, a Energiu pre život, ktorej súčasťou je práve spoločný projekt Slovenských elektrární, Asociácie horských záchranárov a Horskej záchrannej služby v podobe vybavenia najexponovanejších horských chát s ťažšou dostupnosťou defibrilátormi.

Práve jeden z týchto defibrilátorov vo Vysokých Tatrách zachránil koncom júla prvý život. Informovali o tom horskí záchranári.
Český turista na Chate pri Zelenom plese dostal infarkt a stratil vedomie. AED defibrilátor použila lekárka, ktorá sa náhodou nachádzala na chate v čase, kedy 67-ročný muž odpadol. Turistu potom vrtuľníkom transportovali do nemocnice.

"U pacienta sa po prvom výboji obnovili vitálne životné funkcie, začal spontánne dýchať a bol pri vedomí," informovala Horská záchranná služba. AED defibrilátory sú umiestnené na vybraných chatách vo Vysokých Tatrách. Ide o spoločný projekt Slovenských elektrární, spoločnosti skupiny Enel, Asociácie horských záchranárov a Horskej záchrannej služby. Zámerom projektu je vybaviť horské chaty na Slovensku uvedenými zariadeniami, ktoré môžu zachrániť ľudský život.

V minulom roku pribudli spolu na päť chát - na Chatu pri Zelenom plese, Téryho chatu, Zbojnícku chatu, Chatu pod Rysmi a Žiarsku chatu. Jeden defibrilátor putoval aj na východ, pre Záchrannú službu z Gelnice.
Tento rok projekt pokračuje, najnovšie sú defibrilátory už aj na Zamkovského chate, Chate pod Soliskom, Tatliakovej chate - Zverovke, v Slovenskom raji na Kláštorisku a v Nízkych Tatrách na Chate M. R. Štefánika.

Ako povedala Katarína Števčeková z Horskej záchrannej služby, udalosti so srdcovou nevoľnosťou sa na vysokohorských chatách vyskytujú často. „Najčastejšie sú počas letnej turistickej sezóny u starších osôb, podobné prípady však evidujeme aj z lyžiarskych svahov,“ povedala.
Štatistika horských záchranárov uvádza každoročne niekoľko stoviek zranení, ošetrení, ale aj veľa ťažkých a smrteľných úrazov a vzhľadom na vážnosť stavu a často aj pre zlé počasie bývajú útočiskom zranených práve horské chaty.

Katarína Števčeková ďalej radí, že je dobré osvojiť si niekoľko zásad bezpečného pohybu po horách: prihliadať pri plánovaní túr na počasie, brať do úvahy zdravotný stav účastníkov, na túru odchádzať skoro ráno, nikdy nie sami, nasledovať turistické značky, mať dostatok jedla a tekutín, lekárničku, zobrať si náhradné teplé oblečenie a pokrývku hlavy a nikdy si nezabudnúť (nabitý) mobil a mapu.

Defibrilátor je prístroj určený na záchranu života v prípade poruchy činnosti srdca. Je navrhnutý tak, aby ho mohol použiť prvý svedok udalosti, čiže aj osoba bez zdravotného vzdelania, dokonca aj dieťa. Jeho obsluha je jednoduchá a bezpečná, keďže po zapnutí prístroj sám povedie záchrancu hlasovými inštrukciami. Po defibrilácii môže začať srdce opäť normálne pracovať.

--
Pozn. redakcie: Tento text je PR článok zadávateľa. Neprešiel jazykovým ani redakčným spracovaním a nemusí vyjadrovať názor redakcie HIKING.SK.
Najnovšie články
 
Túra Májové snežienky na Hrubej Kečke Týždeň búrlivých reakcií jednak zo strany predsedu VV KBT na podcast so mnou o OTO, ako aj môjho tela na druhú dávku Moderny. To prvé si snáď vysvetlíme, to druhé som si odležal s horúčkou 39 °C. Napokon aj predpoveď počasia … » celý článok dnes Miroslav Svítek Strážovské vrchy
Správa Mimovládne organizácie spustili petíciu za funkčné národné parky Dnes spustilo 25 mimovládnych ochranárskych organizácií petíciu Osloboďme národné parky. Požadujú reformu národných parkov a systémové zmeny v ochrane prírody na Slovensku. ... » viac včera Soňa Mäkká Správy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
PR Cestujte autom bezpečne – poistite si ho v Unione Teplejšie počasie, uvoľnenie protipandemických opatrení i blížiaca sa dovolenková sezóna – to všetko sú dôvody, ktoré lákajú ľudí užiť si voľné dni mimo domu. Či už sa chystáte autom na dovolenku k moru alebo len na … » celý článok 30/05/21 sponzorovaný článok
PR Ideálna desiata na turistiku Hlad, únava alebo dokonca svalové kŕče. Všetky tieto problémy dokážu pekelne znepríjemniť akúkoľvek túru. Dobrou správou je, že im môžete úspešne predísť pomocou kvalitnej ... » viac 23/05/21 sponzorovaný článok Varenie a jedlo
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
0.77 (0.32)