Sobotná partia dobrovoľníkov (autor foto: Peter Basala)
Správa

Brigáda v Nízkych Tatrách opäť úspešná

27. 09. 2015
Zobrali vlastné píly a náradie, nechali doma rodiny a kamarátov, svoj čas a energiu venovali do fyzicky náročného vypíľovania kosodreviny, aby sme si my – bežní turisti – mohli bezpečne a pohodlne užívať hory. Je pre mňa veľkou cťou mať takýchto kamarátov.

Hŕstka dobrovoľníkov v sobotu 12. 9. 2015 v Nízkych Tatrách prepílila cestičku zo sedla Príslop na Dereše a v nedeľu 13. 9. 2015 zo zrubu Tajch na Veľkú Chochuľu. Zo zajatia hustej kosodreviny oslobodili turistické chodníky žltej a modrej značky. Títo ľudia a ich činy v nás zanechali horu pozitívnej energie, z ktorej môžeme čerpať minimálne nasledujúci rok a zostane neúrekom aj na rozdávanie.

Za tohtoročný štedrák – ako by sme mohli obrazne nazvať vydarený víkend 12. - 13. 9. 2015 – patrí vďaka najkvalitnejším ingredienciám. Konkrétne:

1. Naši skalní osekávači. Veru, už tretí rok za sebou sa nám jesennými brigádami s dobrovoľníkmi darí prpíliť rôzne chodníky Nízkych Tatier. Spolu odkrývame nádherné výhľady, čo boli roky prekryté kosodrevinou. Vďaka vám.

2. Každoroční noví brigádnici. Je potrebná veľká dávka odvahy prihlásiť sa k nám na základe chválospevu kamarátov, čo to zakúsili, alebo sa len nechať nabudiť z pozvánky na Hikingu. A potom na horách tvrdo makať, keď náhodou vyjde celodenné počasie také, že prší, ak neprší, tak mrholí, a ak nemrholí, tak sa vlhká hmla vtiera pod všetky membrány... Ej, takáto skúsenosť posilní každú povahu. Aj za to vám všetkým ďakujeme a tešíme sa, že prichádzate i spoza rieky Moravy.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

3. Rozširujúca sa sieť pomocníkov, ktorí sa k nám pridávate vďaka komunikácii kamarátov z Národného parku Nízke Tatry či z Horskej služby Nízke Tatry-juh. Uvedomujeme si tiež dôležitosť vašej podpory v zázemí pri schvaľovaní úradných povolení na obnovovacie aktivity. Veríme, že vzájomná dôvera je na prospech všetkých zúčastnených. Veď práve vďaka otvorenej komunikácii a plnení dohôd pri spolupráci sa nám daria malé zázraky.

4. Parťáci z viacerých odštepných závodov podniku Lesy Slovenskej republiky. Vážime si, že ste počas troch rokov akceptovali naše žiadosti o súhlas s orezávaním kosodreviny na chodníkoch vo vami spravovaných územiach. A toľkokrát ste nám odmenili unavené nohy, resp. ušetrili náš čas a energiu. Namiesto dlhého chodenia k východiskovému bodu práce a vláčenia píl, materiálu a poživne ste nás trpezlivo rozvážali a zvážali. Aj keď sme sa v terénnom aute poriadne vynatriasali ako v šejkri, krátke nepohodlie aj tak prevýšila dobrá nálada a vzrušenie z tohto (vlastne aj našťastie) nie každodenného cestovania pre väčšinu z nás.

5. Podporujúci členovia Klubu slovenských turistov. Ďakujeme a tešíme sa na rozvíjanie ďalšej spolupráce.

6. Pre nás tradičné ubytovacie zariadenie - telocvičňa. Tentokrát nás prichýlili dobrosrdeční zamestnanci v telocvični Základnej školy v Podbrezovej. Medzi jej štyrmi stenami s vysokým stropom sme si rozložili základný tábor, rozdelili náradie, ponatierali chlebíky, oddýchli si a dopriali si teplú sprchu po práci. Veľmi dobre nám to padlo.

7. A na to všetko sa v ten víkend s radosťou i zvedavosťou prizeralo slniečko, ktoré od rána svojím teplom vyťahovalo z hmly nádherné horizonty našich hôr a len kde-tu sa schovalo za oblak. S prehľadom rozptýlilo obavy z predpovede chladného, polooblačného či trochu daždivého počasia na polovicu víkendu.

Uvedomujúc si, že sa nám nepodarilo spomenúť každého a všetky okolnosti, čo nám boli nápomocné, s o to väčšou úctou ďakujeme. Za to, že nám ďalší úžasný víkend bol dopriaty vo svete nekonečných možností i prekážok.

Mnohí z nás sme bežní turisti, ľudia pracujúci v najrôznejších oblastiach - áno, aj takí, čo sa nám zo sedenia za počítačmi robia mozole na zadku. Spája nás však láska k prírode a ochota dobrovoľne urobiť niečo navyše pre prospech viacerých.

Dámy a páni, vďaka za to, že ste:
Jana Adamová,
Peter Basala,
Milan Danove,
Milan Faško,
Stanislav Gubančok,
Jozef Hiadlovský,
Ján Hošala,
Peter Katreniak,
Ján Kovár,
Martin Kruppa,
Jozef Machnič,
Rastislav Medveď,
Bohuš Mišovič,
Marek Núdzik,
Ján Rejko,
Vladimír Sikula,
Lukáš Vaníček,
Andrej Vrbický.

Text pripravili: Jana Adamová a Stanislava Vrbická.
Autor fotografií: Peter Basala

Fórum 3 príspevky
Brigáda v Nízkych Tatrách opäť úspešná 28/09/15 11:18 3 príspevky
Najnovšie články
 
Túra Májové snežienky na Hrubej Kečke Týždeň búrlivých reakcií jednak zo strany predsedu VV KBT na podcast so mnou o OTO, ako aj môjho tela na druhú dávku Moderny. To prvé si snáď vysvetlíme, to druhé som si odležal s horúčkou 39 °C. Napokon aj predpoveď počasia … » celý článok dnes Miroslav Svítek Strážovské vrchy
Správa Mimovládne organizácie spustili petíciu za funkčné národné parky Dnes spustilo 25 mimovládnych ochranárskych organizácií petíciu Osloboďme národné parky. Požadujú reformu národných parkov a systémové zmeny v ochrane prírody na Slovensku. ... » viac včera Soňa Mäkká Správy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
Reportáž Nás to skrátka baví! (brigáda 2020) S úsmevom a príjemne nostalgicky spomíname na prvé ročníky našich dobrovoľníckych brigád, keď sa plavcom výnimočne dobre darilo zdolávať mnohé úseky nízkotatranských chodníkov. Často využívaný bol prsiarsky štýl. V … » celý článok 02/10/20 Stanislava Vrbická Reportáže
Reportáž Na Kráááľovej holi nehatí chodník šľahúň zelenýýý Ostrieľaní horomilovia bez dlhého premýšľania iste potvrdia, že naplánovať si turistiku po úbočiach majestátnej hory na bezzrážkové počasie je jedna vec a skutočne ju takú mať, je ... » viac 07/11/18 Stanislava Vrbická Reportáže
Pozvánka Kosodrevina rastie, kto chodníky spasie? Veru, nezostalo veľa miest na hrebeňovom chodníku medzi Telgártom a Donovalmi, ktoré by neskrášlila ruka našich dobrovoľníkov alebo aspoň nepochodila noha prieskumníkov. Prichodí nám ... » viac 14/08/18 Stanislava Vrbická Iné
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Brigáda v Nízkych Tatrách opäť úspešná 28/09/15 11:18 3 príspevky
0.89 (0.41)