Test

Lacná čelovka z trhovísk

30. 11. 2006
Určite každý z nas už potreboval posvietiť a zatúžil po čelovke, ale odradila ho cena. Načo investovať toľko penazí, keď ju potrebujem len občas? Preto som si na poľských trhoch kúpil lacnú čelovku, ktorú by som vám rád priblížil. Koľko muziky dostanete za 200 Sk? Čítajte ďalej.

Čelovka má tri nastaviteľné popruhy. Sú dostatočne dlhé aj na moju veľkú hlavu. Skúšal som ju aj na svojej prilbe a v pohode držala a nešmýkala sa. Nepadala z hlavy, ani keď som sa riadne triasol, čo potešilo.

Čelovka má 21 led diód a 4 režimy svietenia: 1 led, 8 led, 21 led a 21 blikajúcich led. Používal som len 1 a 21 led. Je z šedého plastiku. Má 4 polohy, pri poslednej si svietite kolmo na nohy.

Ako zdroj energie slúžia 3 AAA (mikrotužkové) baterky. Vkladajú sa do valca a následne do tela čelovky. Nie je možné valec vložiť opačne, zárezy z plastu to nedovolia.

Najprv som si otestoval, ako dlho svieti. Pri teste som použil nabíjateľné baterky Varta 750 mAh. Na 1 led nepretržite svietila 231 hodín (na obale uvádzané 250) a 21 diód svietilo po opätovnom nabití batérií 38 hodín (na obale uvádzaných 50), Vcelku milé prekvapenie. Čakal som omnoho menšiu výdrž, keďže pri takýchto vecičkách neverím nápisom na obaloch. Dostatočný výkon na občasné svietenie aj pri dlhších túrach.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Ďalší test bol s vodou, keďže na obale bolo písané, že je odolná voči vode. Dal som ju na 5 minút pod tečúcu vodu a po rozobratí sa voda nikde nenachádzala. Urobil som ešte test, pri ktorom som ju ponoril do umývadla. Bublinky vychádzali v okolí spínača. Očakával som skôr okolie otvoru pre batérie. Nuž keď zaprší, svieti bez problémov, trochu dažďa znesie.

Nasledujúci test bola odolnosť voči nárazu. Prežila pád z 20 cm a aj z 1,5 m, to jest keď ste na kolenách a vypadne vám, alebo ak vám náhodou spadne z hlavy. Urobil som niekoľko pokusov z 1,5 m výšky, aby dopadla v rôznych polohách, a stále svietila bez problémov. Podotýkam, padala na drevenú podlahu, nie na betón, to by určite neprežila, tomu plastu neverím.

Ako svieti: V prírode úplne dostatočne. Na fografiách je test, keď som fotil z 10 m vzdialenosti pri nastavení fotoaparátu na čas 4s a clonu f=2,8. Môžete vidieť rozdiel pri svite 1 led a pri 21 led. Svetlo je biele, dá sa pri ňom krásne čítať z mapy, zo zápiskov... Pre pochod mi postačovala aj 1 led, veď mesiac pomáha, nie ? 21 led Vám vytvorí veľký kužeľ svetla, vhodný, keď nekráčate sám a osvetľujete cestu ešte niekomu. Úplne postačujúce.

A záver, za málo peňazí dostatočne veľa muziky. Nie je to profesionálna čelovka, ale na občasné použitie úplne vhodná. Nechcem propagovať lacné veci, ale podľa mňa na jednoduché núdzové posvietenie je to ideálne. A najmä tá cena – no nekúp to, keď je to také lacné.


Fórum 73 príspevkov
Lacná čelovka z trhovísk 10/10/11 10:22 73 príspevkov
Najnovšie články
 
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov pohoria. Medzi nimi sa nachádza sedlo s … » celý článok dnes Peťo Nový Volovské vrchy
Správa Aktuálne z hrebeňa Nízkych Tatier – leto 2021 Pokiaľ plánujete prechod hrebeňov Nízkych Tatier, či už v rámci SNP-čky, alebo len v rámci párdňového vypnutia mimo civilizácie, je dobré poznať aktuálne podmienky. Záleží len na ... » viac včera Marek Šurina Správy
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej ... » viac 11/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články autora
 
Chata Chata Bernardín Pri potulkách po Horehroní určite každý z Vás počul o Čiernohronskej železničke. Začiatok jej trasy začína pri železničnej stanici Chvatimech. Málokto však vie, že ak vyšliape po zjazdovke nahor, nájde tam malebnú, … » celý článok 13/07/07 Matej Nebus Veporské vrchy
Test Lacná čelovka z trhovísk Určite každý z nas už potreboval posvietiť a zatúžil po čelovke, ale odradila ho cena. Načo investovať toľko penazí, keď ju potrebujem len občas? Preto som si na poľských trhoch ... » viac 30/11/06 Matej Nebus Čelovky a svietidlá
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Lacná čelovka z trhovísk 10/10/11 10:22 73 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • no name
 • Typ
  • LED čelovka, 21 diód
 • Materiály
  • plast
 • Infocena
  • 6.64 €
 • Obchody
  • poľské trhy
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
0.65 (0.3)