Napravo Hoher Tenn, naľavo Wiesbachhorn
Ferrata

Glewitzer Höhenweg a Hoher Tenn

08. 12. 2015
Keď sa Reinholda Messnera pýtali, ktorá alpská Höhenweg je podľa neho najkrajšia, odvetil, že Glewitzer Höhenweg. Chodník nevedie popod štvortisícovky v Taliansku či Švajčiarsku, nachádza sa v Rakúsku. Je to prechod (= Höhenweg) od Glewitzer Hütte k priehrade Mooserboden.

Cesta na chatu

V polovici augusta som prešiel Königsjodler Klettersteig a po noci v kempe som sa rozhodol, že idem na Glewitzer Höhenweg a na Hoher Tenn. O šiestej som vyrážal z kempu a o 6.45 h som odstavil auto na poschodovom parkovisku Alpenhaus (990 m) v údolí Kaprun. Po ceste som zbehol k dolnej stanici lanovky (909 m) a začal som stúpať.

Po včerajšku sa mi do kopca akosi nechcelo. Podchvíľou som stál a oberal maliny. Našiel som aj tri jahody. Nad hornou hranicou lesa som zbieral modré bobule. Tmavšie boli klasické čučoriedky, bledšie bobule s bielou dužinou mi chutili menej.

Vliekol som sa. V sedle Brandl Scharte (2371 m) som však zistil, že mám ešte veľa času, tak som zahol na Rettenzink (2510 m). Na kopec vedie čiastočne zaistený chodník s kramľami, reťazou aj lanom. Z vrchola je parádny výhľad. Zjedol som tam skorú večeru a potom som trochu pracoval. Keď ma robota prestala baviť, vyvalil som sa do trávy a rozjímal som.

Pod kopcom som pri chodníku našiel kameň z čistého grafitu a čosi pred šiestou podvečer som prišiel na Glewitzer Hütte (2174 m). Nocľah v lágri s preukazom OeAV tu stojí 10,- eur, no jedlo je poriadne drahé. Čašníčka je popletená, pôsobí ako momentálne zaostalá. Doniesla mi inú polievku, ako som si objednal a problém mala snáď pri každom stole. Chatárka si zasa nechala pol eura len tak. Na túto chatu nemám najlepšie spomienky.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Hoher Tenn

Ďalší deň som vyrážal o pol šiestej, lebo ma čakala dlhá túra. Prešiel som zatrávnený kotol a v skalnom žľabe sa objavilo istenie. Kramlí a kolíkov tam bolo požehnane. Na hrebienku bolo lano vo forme zábradlia. Postupne svitalo a slnko osvetľovalo okolité hory.

Chodník podišiel Spitzbrett a ďalej stúpal pieskovcovým hrebeňom. Tu už bolo istenie iba kde-tu. Napravo aj naľavo sú strmé hladké svahy bez porastu. Človek má pocit, že keby spadol, nemá sa kde zachytiť.

Prišiel som na rázcestie a zahol som na Hoher Tenn. Na kuse je chodník ešte značený, ale poslednú značku som videl kdesi na Bauernbrach Kogeli (3125 m). Ďalej sú iba skalní mužíci, no nie je ich veľa. Pred skalou Kleiner Tenn sa ide oblým hrebeňom Hirzbachtörl, ktorý má po stranách poriadne strmé zrázy. Nasleduje výšvih na Kleiner Tenn (3158 m). Je tam zopár lán a kramlí, no na skalu sa lezie v previse. Chvíľu som sa na to pozeral a potom som si navliekol ferátový set. Pre istotu. Krátky úsek má náročnosť minimálne C, hoci ľudia ho chodia bez istenia.

Z Kleiner Tenn som prišiel na Schneespitze (3317 m). Spravil som zopár obrázkov a zbehol som do sedla. Za ním ma čakal rozoklaný hrebeň tvorený šmykľavým serpentinitom. Treba si dávať pozor, kam stúpiť. Ešte pár metrov a som na vrchole Hoher Tenn (3368 m). Z kopca sú nádherné výhľady. Moje oči priťahoval najmä Wiesbachhorn, na ktorom som bol pred mesiacom.

Okolo priehrad

Vrátil som sa na rázcestie a začal som zostupovať. Najprv isteným chodníkom po skalných platniach, neskôr nekonečnými serpentínami lúkou s množstvom prilbíc. Nohy dostali zabrať. Pri potoku som sa vyzul a zjedol som obed.

Pohodlným chodníkom som zbehol k priehrade Mooserboden (2100 m) a cestičkou s množstvom ľudí k hostincu na Fürthermoar Alm. Výletníci odtiaľto pokračujú autobusom, ja som pokračoval pešo.

Kráčal som po chodníku ponad priehradu Wasserfallboden. Miestami je tu istenie tvorené oceľovým lanom, ale nájdu sa tiež kramle. Nad chodníkom je viacero pekných vodopádov. Pri jednom sa vchádza do tunela a kus sa ide horou povedľa cesty.

Za priehradou som prešiel popod pozemnú lanovku akurát, keď sa vracala z vyhliadky do údolia. V týchto miestach som stretol troch turistov, inak nebolo na krásnom chodníku od hostinca na Fürthermoar Alm k parkovisku Alpenhaus ani nohy.

Záver

Turistické chodníky v Alpách možno rozdeliť na výstupy (steig-y) a prechody (höhenweg-y). Mňa priťahujú skôr výstupy ako prechody, no keď si Glewitzer Höhenweg spestríte výstupom na Hoher Tenn, dostanete parádnu trasu. Páčil sa mi tiež chodník popri priehrade Wasserfallboden, čo je trasa, ktorú turisti obyčajne prekonávajú tunelmi v autobusoch.

Fórum 3 príspevky
Glewitzer Höhenweg a Hoher Tenn 08/12/15 11:20 3 príspevky
Najnovšie články
 
Túra Májové snežienky na Hrubej Kečke Týždeň búrlivých reakcií jednak zo strany predsedu VV KBT na podcast so mnou o OTO, ako aj môjho tela na druhú dávku Moderny. To prvé si snáď vysvetlíme, to druhé som si odležal s horúčkou 39 °C. Napokon aj predpoveď počasia … » celý článok dnes Miroslav Svítek Strážovské vrchy
Správa Mimovládne organizácie spustili petíciu za funkčné národné parky Dnes spustilo 25 mimovládnych ochranárskych organizácií petíciu Osloboďme národné parky. Požadujú reformu národných parkov a systémové zmeny v ochrane prírody na Slovensku. ... » viac včera Soňa Mäkká Správy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
Túra Okruh cez Drienčanský kras Pred pár rokmi som putoval krajom Drienčanského krasu v blízkosti Drienčan na Gemeri. Prešiel som časť náučného chodníka a pozrel som si nejaké jaskyne. Páčila sa mi najmä tunelová jaskyňa pri potoku. Avšak počas jari som sa … » celý článok 08/06/21 Martin Knor Revúcka vrchovina
Túra Beckov – Selec – Inovec – Kálnica – Beckov Prechádzka z Beckova na Inovec a späť je dlhá. Napriek tomu ma lákala, pretože je na jej trase veľa atrakcií. Začiatkom apríla som sa cítil dobre. Bol som vo forme, a tak som sa vybral na ... » viac 03/06/21 Martin Knor Považský Inovec
Túra Okolo Žibritova a Svätého Antona Mám rád miesta, ktoré sú menej známe a napriek tomu atraktívne. Medzi také patrí juhovýchodná časť Štiavnických vrchov. O Baďane, Klastave a Starej Hore sa na Hikingu písalo, tak som ... » viac 27/04/21 Martin Knor Štiavnické vrchy
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Glewitzer Höhenweg a Hoher Tenn 08/12/15 11:20 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) - Východné Alpy (Ostalpen) - Centrálne Kryštalické Alpy - Vysoké Taury (Hoher Tauern) - horská skupina Glockner (Glocknergruppe)
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 3368 m n. m.
  • min: 909 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 3100 m
  • klesanie: 3100 m
 • Vzdialenosť
  • 39 km
 • Náročnosť
  • 4
 • Náročnosť lezenia
  • max: 1 UIAA
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 12.08.2015
 • Nocovanie
  • Glewitzer Hütte
 • Doprava
  • Kaprun, Alpenhaus
0.4 (0.21)