Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Túra Veľký Sokol

Roklina Veľký Sokol sa rozprestiera v centrálnej časti Slovenského raja, na západnom okraji planiny Glac. Spolu s turisticky neprístupnou tiesňavou Malý Sokol tvorí NPR Sokol s rozlohou 700 ha. Toto územie predstavuje jednu z najzachovalejších časti NP Slovenský raj. Platí tu piaty, teda najvyšší stupeň ochrany prírody.

Vzdialenosť
4.5 km
Prevýšenie
+289 m stúpanie, -0 m klesanie
Náročnosť
stredná, 3. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
Čas
1 deň
Obdobie
jeseň – 2006
Pohoria
Slovenský raj
Trasa
  • Štart: mapa
  • Koniec: mapa
  • Najvyšší bod: 899 m n. m.
  • Najnižší bod: 610 m n. m.
Voda
vlastná
SHOCart mapy
Atlas SHOCart

Každá z roklín Slovenského raja ma svoje naj. Tiesňava Veľký Sokol sa vyznačuje mohutnosťou a dĺžkou (4,5 km). Skalné steny vysoké do 300 metrov lemujú dno tiesňavy z oboch strán, množstvo vody pretekajúcej vodopádmi a množstvom romantických kaskád je tu najväčšie zo všetkých roklín Slovenského raja. Veľký Sokol preto dostal prívlastok najmohutnejšia roklina Slovenského raja.

Porast rokliny tvoria lesné komplexy, mestami pralesovitého charakteru. Prevládajúcimi drevinami sú smrek, jedľa, buk, borovica a smrekovec, v dolinách a bočných roklinách aj javor a tis. Veľký Sokol je príkladom teplotnej inverzie. Vlhké a zatienené stanovištia skál osídľuje napr. fialka dvojkvetá, stokráska michelliho, slezinník zelený a mnohé iné chladnomilné druhy. Vyhrievané skaly a skalné hrebene zdobia rastlinné druhy náročnejšie na teplo. Vyskytuje sa tu napr. poniklec slovenský, ranostaj pošvatý, bodliak sivastý a ďalšie druhy.

Zo živočíšnych druhov sa v dolných častiach rokliny vyskytuje trasochvost horský, vodnár obyčajný, mlok veľký, salamandra škvrnitá a ďalšie druhy. Neprístupné časti sú domovom veľkých mäsožravcov – medveďa hnedého, vlka obyčajného a rysa ostrovida.

Prvý úplný prechod tiesňavou Veľký Sokol uskutočnil 20.8.1898 M. Róth, Dr. N. Filarszky, M. Karolíny. O mesiac neskôr tá istá skupina doplnená umeleckým fotografom V. Forbergerom prešla tiesňavou druhýkrát. Fotografie V. Forbergera boli vôbec prvými zábermi z tiesňav Slovenského raja. V roku 1956 tu členovia horskej služby namontovali prvé kovové rebríky. Najdivokejšia časť tiesňavy je pomenovaná po Martinovi Róthovi, známom tatranskom horolezcovi, ktorý bol priekopníkom turistiky v Slovenskom raji a účastníkom prakticky všetkých objavných túr. Na začiatku Róthovej rokliny na skalnej stene je umiestnená jeho pamätná tabuľa.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Prechod tiesňavou

Veľký Sokol je turistom prístupný v každom ročnom období. Romantické kaskády a búrajúce vodopády vystriedajú v zimnom období ľadopády a ľadovcové závesy vytŕčajúce so skalných stien. Celá dolina je zahalená do bieleho odevu pokrytá množstvom snehu. Roklina spí svoj zimný spánok.
Prechod tiesňavou umožňujú zabudované technické zariadenia - rebríky, mostíky, lavičky, stúpačky, reťaze a iné. Zákutia Veľkého Sokola sú takto prístupnejšie aj menej zdatným turistom.

Dolinou Veľkého Sokola vedie žlto značený turistický chodník od jej ústia na vrchol planiny Glac. Najlepším východiskom na túto túru je turistické centrum Podlesok v severnej časti Slovenského raja alebo osada Hrabušická Píla. Do ústia rokliny sa môžete dostať tiež červenou značkou z obce Vernár v západnej časti Slovenského raja. Z Podlesku sa do ústia rokliny dostanete zelenou značkou, popri autokempingu, cez krátky romantický kaňon Veľkej Bielej vody do osady Hrabušická Píla. Tento úsek sa dá tiež absolvovať autom, ktoré necháte na parkovisku v osade. Z Píly ďalej zelenou značkou po poľnej ceste až k ústiu Veľkého Sokola. Počas hlavnej turistickej sezóny musíte zaplatiť vstupné do roklín Slovenského raja. Tento poplatok činí 40 korún a vzťahuje sa na jednodenný pohyb na tomto území. Vyzbierané peniaze použije združenie obci Mikroregión Slovenský raj na propagáciu tohto územia a zlepšenie stavu sprístupňovacích pomôcok v roklinách Slovenského raja. Zároveň si kúpou tejto vstupenky zaplatíte aj poistenie pre prípad úrazu. Z ústia rokliny ďalej žltou značkou k rozvetveniu dolín Veľkého a Malého Sokola. Na rázcestí pokračujte ľavostrannou vetvou po dne doliny. Turistické značenie je na veľmi dobre viditeľných miestach a v hojnom počte. Hneď od nástupu do rokliny nadobúda krajina charakter typický pre rokliny Slovenského raja. Pre turistu to znamená nekonečné preskakovanie potoka z jednej strany brehu na druhu, niekde s použitím lavičiek, kameňov a pováľaných kmeňov stromov. Čoraz strmším stúpaním brehmi potoka sa dostaneme do skalného zúženia doliny s názvom Kamenné vráta. Tu sa začína naozajstná roklina, toto je vstupná brána do Veľkého Sokola. Skalné steny sa tu zužujú a vytvárajú impozantnú tiesňavu hlbokú miestami až 300m. Cez Malé kaskády sa dostanete s pomocou drevených lavičiek a reťazi k prvému vodopádu s názvom Malý vodopád. Po zdolaní rebríka v jeho tesnej blízkosti sa môžete kochať pohľadom do rokliny z mostíka nad týmto vodopádom. Ďalej širším dnom doliny k ďalšiemu skalnému skoku s burácajúcou vodou – Veľkému vodopádu, ktorý tiež umožňuje prechod za pomoci kovového rebríka. Za vodopádom nasleduje séria kaskád z názvom Veľké kaskády s drevenými lavičkami, ktoré vás zavedú do rozšírenia doliny. Pokračujte riečiskom do jej záverečného zúženia – Rothovej rokliny, ktorá predstavuje najužšiu časť Veľkého Sokola s romantickými kaskádami, v zime vyzdobenou ľadovcovými závesmi. Dnes je Rothova roklina zavalená množstvom popadaných stromov po veternej smršti, ktorá sa touto oblasťou prehnala v roku 2004. Z závere rokliny odbočíte od potoka doľava k rázcestiu na Glackej ceste. Od rázcestia je viac možností na návrat, či už cez planinu Geravy na Dedinky, alebo pokračovať Glackou cestou na Podlesok, návrat do osady Hrabušická Píla hrebeňom Palcu s množstvom výhľadov alebo ďalej dolinou Veľkej Bielej vody do obce Vernár. Pri plánovaní trasy odporúčam použiť dostupnú turistickú mapu Slovenského raja.

Obmedzenia

V rokline Veľký Sokol ako aj na celom území Slovenského raja platí návštevný poriadok NP. Pohybovať sa na tomto území môžete len po turistický značených chodníkoch. Prechod roklinami je možný len zdola nahor čiže proti smeru toku potoka.


Pozn. redakcie:
Autor je spoluautorom textov o Slovenskom raji na www.slovensky-raj.sk
O schodnosti a uzáverách roklín informuje Horská záchranná služba www.hzs.sk.

Fotogaléria k článku

Najnovšie