Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Smer Wannnejöchl
Túra

Ötztalské Alpy – hrebeňová prechádzka na Venet

03. 05. 2016
Bolo horúce leto a začínala sa naša alpská dovolenka. Po dlhej ceste v horúcom počasí striedanom búrkami, sme po pár prestávkach dorazili do Tirolska, do mestečka Zams. Ako prvú túru po dlhej ceste, sme nasledujúci deň hľadali niečo oddychové. Vybrali sme nakoniec nenáročnú túru po hrebeni od hornej stanice lanovky Venetbahn cez Glanderspitze až na Kreuzjoch.

Začínali sme neštandardne neskôr, skoro na obed. Pre prístup na hrebeň sme preto využili lanovú dráhu. Hrebeň je prístupný samozrejme tiež pešo, turistickým chodníkom, ale prevýšenie je cca 1400 metrov a na to nebol už čas. Tiež pri pohľade na oblohu, ani počasie veľmi neveštilo krásny deň. Skôr to vyzeralo, že opätovne príde búrka.

Po tom ako vystúpime z lanovky, na jej hornej stanici Krahberg v nadmorskej výške 2208 metrov, je cítiť, že hore je o poznanie chladnejšie ako na podhorí. Oproti horúčave, ktorá vládne dolu v meste, je tu príjemne teplo a pofukuje mierny vetrík. Celý hrebeň od lanovky je bez stromov, je to len lúčny porast. Strom, ak sa niekde objaví, tak je to skôr náhoda. Celý hrebeň pripomína našu Veľkú Fatru.

Chodník od lanovky je spočiatku pomerne široký, človek by si myslel, že si vyšiel na prechádzku do parku. Neďaleko stanice musíme najskôr prejsť elektrické oplotenie, ktoré zabraňuje, aby sa ku stanici dostal pasúci sa dobytok. Cesta na prvý vrchol v poradí, Glanderspitze (2512 m n. m.), ubieha príjemne a s nie veľkým prevýšením.

Nebolo to veľmi ďaleko, od lanovky sme sem prišli približne za hodinu. Dokonca aj počasie sa trochu umúdrilo. Asi preto, aby sme na privítanie v Rakúsku videli aj niečo viac ak búrkové oblaky. V smere na Glanderspitze, po ľavej strane môžeme z vtáčej perspektívy pozerať na Landeck alebo Zams. Od Zamsu v smere na Imst je z diaľky vidieť hradnú vežu, ktorá je súčasťou hradu Kronburg. Ten je v blízkosti Gasthof-u Kronburg, kde som jedol výborné Spätzle so syrom a opraženou cibuľkou. Určite odporúčam vyskúšať.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

V pozadí hradu Kronburg, sa rozprestiera spomenuté mesto Imst. Nad ním je zďaleka vidieť majestátne sa týčiacu pyramídu - Tschirgant. S jeho výškou 2370 m n. m. poskytuje tiež možnosť krásnej túry v alpskej prírode s krásnymi výhľadmi, ale to je iný príbeh.

Po pravej strane sa ukazuje celé údolie s dedinkami a s mestečkami, ktorých je tu celkom dosť. V diaľke pri dobrej viditeľnosti je možné nájsť vrchol Wildspitze, kde sme boli v roku 2013. Počas stúpania na Glanderspitze míňame stádo pasúcich sa kôz, ktorým ale vôbec neprekáža, že blokujú chodník.

Vrchol Glanderspitze (2512 m n. m.) je husto posiaty ľuďmi. Premýšľame, či budeme pokračovať ďalej, lebo sa začali ukazovať mraky, čo by potenciálne mohol byť zárodok búrky. Nakoniec sme sa rozhodli, že ideme ďalej a pokračujeme smerom na Wannnejöchl (2487 m n. m.) a potom až na Kreuzjoch (2464 m n. m.). Dalo by sa pokračovať aj ďalej, ale aj pre krátkosť času a skôr relaxačný charakter dnešného dňa, sme sa rozhodli, že ďalej ako na Kreuzjoch nepôjdeme. Chodníkom sa dá sa ísť až do mestečka Imst. Trasa taktiež pokračuje do dediny Falterschein pri Kronburgu, ktorá je bližšie, alebo sa dá isť tiež smerom na Pitztal. Možností je viac, stačí si len vybrať, ak je dostatok času a chuti.

Celý hrebeň bol veľmi príjemný, s nie veľkým prevýšením, naozaj relaxačná prechádzka. Od lanovky na Kreuzjoch nám to trvalo približne 2 hodiny. Ďalej nepokračujeme, ale rovnakou trasou sa vyberáme na cestu späť na lanovku. Jednak máme kúpený spiatočný lístok a asi by sme to inak dolu nestíhali.

V pláne na najbližšie dni sú ešte iné, náročnejšie ciele. Cestou sa zastavíme trochu dlhšie pod vrcholom Glanderspitze. Na tráve, počas príjemného pofukovania vetra ešte posedíme, pozeráme na okolitú prírodu a krajinu. Všade okolo je vidieť vrcholky alpských štítov, v skôr polojasnom počasí. Je to príjemná a nenáročná túra s krásnymi výhľadmi, určite vhodná aj na prechádzku s deťmi alebo menej skúsenými turistami. Celý okruh trval približne 4 hodiny, takže je to naozaj prechádzka na vyplnenie voľného času poobede v peknom počasí.

Fórum 6 príspevkov
Ötztalské Alpy – hrebeňová prechádzka na Venet 04/05/16 14:55 6 príspevkov
Najnovšie články
 
Túra Bralnatá Gaderská dolina a hôľnatá Krížna Na začiatku leta roku 2020 mám dva voľné dni a veľkú túžbu po dlhšom čase niekam serióznejšie vyraziť. Lenže predpoveď počasia nie je žiadna sláva: prvý deň majú byť viaceré dažďové prehánky, druhý deň má byť bez … » celý článok dnes Martin Baniari Veľká Fatra a Choč
Podcast Luboš Vičík: Handlovské traily vynikajú členitým terénom a hustým lesom Strmé zrázy, rovinky a prepady v hustom lese. To sú prírodné podmienky, ktoré definujú Handlovské traily. Tento terén nevznikol prirodzene. Je dôsledkom masívneho zosuvu pôdy, ktorý tu ... » viac včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Z Krupiny do Vyhní cez Kozelník 2 Druhá časť putovania severovýchodnou časťou Štiavnických vrchov z Krupiny cez Kozelník do Vyhní. Prejdeme si menej známe chodníčky atraktívneho sopečného ... » viac 31/07/21 Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Z Turca cez Čičmany a Bojnice Pred plánovaným okruhom okolo Tatier sme si chceli na začiatok dať ešte niečo menšie, taká rozcvička v Turci. Pôvodný plán bol, že to bude okruh s dĺžkou okolo 100 až 120 km. Tak, plány sú ale na to, aby sa plánovali a potom … » celý článok 08/12/20 Michal Mikuláš Malá Fatra, Strážovské vrchy, +
Cyklotúra Okolo Malej Fatry a Súľovských vrchov Tento rok som úspešne pridal do série okruhov “Okolo”, aj v poradí druhú trasu. Tentokrát to bola trasa, ktorá by sa dala nazvať skrátene aj okolo Malej Fatry. Z Rajca som ale ... » viac 05/11/20 Michal Mikuláš Malá Fatra, Súľovské vrchy
Cyklotúra Okolo Tatier Tento rok boli plány na leto rôzne, či už lezecké, alebo výjazd bicyklom. Jeden z plánov bol zobrať bicykle a ísť s kamarátom prejsť nejaké dlhšie trasy a horské prechody do Rakúska. ... » viac 22/10/20 Michal Mikuláš Tatry, Vysoké a Belianske Tatry, +
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Ötztalské Alpy – hrebeňová prechádzka na Venet 04/05/16 14:55 6 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) - Východné Alpy (Ostalpen) - Centrálne Východné Alpy (Zentrale Ostalpen) - Ötztalské Alpy (Ötztaler Alpen)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 2512 m n. m.

  • min: 2208 m n. m.

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 19.08.2015

 • Voda
  • vlastná alebo na stanici lanovej dráhy, hore nie sú pramene

0.74 (0.36)