Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Túra Po stopách sokoliara Tomáša

Neskoré letné dni nám priniesli prekrásne slnečné dni. Bola škoda nevyužiť ich na ľahkú prechádzku. Zlé počasie, dážď a poriadna hmla, mi pred pár rokmi nedovolili spoznať tento pekný kút Slovenska. Tentokrát to bolo s počasím ale úplne inak. Súľovské skaly, neopakovateľné „Slovenské Dolomity“ ponúkajú niekoľkohodinové trasy s prevýšeniami okolo 500 m.

Prevýšenie
+514 m stúpanie, -514 m klesanie
Náročnosť
mierna, 2. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
Čas
1 deň
Obdobie
leto – 15.09.2006
Pohoria
Súľovské vrchy
Trasa
Voda
prameň na lúke pod Roháčom, prameň pod sedlom Roháč-Čiakov
Doprava
auto alebo autobus Žilina (vlak, bus) - Lietavská Závadka
SHOCart mapy
VKÚ 1:50 000: č. 157 Súľovské vrchy
Turistický atlas Slovenska list č. 50

Trasa

Lietavská Závadka – Pod Dubovcom – Roháčske sedlo – Roháč-Čiakov – Obrovská brána – lúka pod Roháčom – jaskyňa Šarkania diera - lúka pod Roháčom – bývalá chalúpka pod Roháčom - Roháčske sedlo – Pod Dubovcom - Lietavská Závadka

Roháčska cesta

Počas celodennej túry sme prešli cez masív Súľovských vrchov z jednej strany na druhú a späť. Keďže sme boli autom, museli sme sa vrátiť na začiatočné miesto. Tento raz sme mali dámsku spoločnosť, ktorá sa v týchto končinách dobré vyzná a tak sme sa na túru vybrali bez mapy. Auto sme nechali v Lietavskej Závadke za obcou Lietava. Desať minútový kúsok po žltej značke s miernym stúpaním nás ľahko zahreje. Pod Dubovcom - na rázcestí žltej a modrej značky pokračujeme ďalej už po modro značenom chodníku. Po tomto úseku vedie krížová cesta až do Roháčskeho sedla 692 m n. m. Do sedla prichádzame za približne polhodinu. Opúšťame modrú značku a pokračujeme po zelenej smerom na ďalšie sedlo. Tým je sedlo Roháč – Čiakov 718 m n. m. Tento rovinatý úsek je naozaj prekrásny. Chodník vedie popri vyhliadkach na protiľahlé skalné útvary, taktiež vidíme lúky na obcou Súľov. Prešla polhodina a v sedle Roháč – Čiakov stretávame väčšiu skupinku turistov, prichádzajúcich od Súľova. V tejto chvíli opúšťame masív Roháča a po žltej značke smerujeme ku skalnému útvaru Obrovská brána. Po klesaní cez trošku náročnejší terén, kde tu aj s rebríkmi, sa dostaneme až na lúku pod Roháčom.

Filmárska chatrč

Na lúke môžeme odbočiť vľavo na najznámejšiu jaskyňu v Súľovských skalách, 60 metrovú puklinovú jaskyňu Šarkania diera. Ale pri výstupe i zostupe si treba dávať pozor. Tesne pred vstupom do jaskyne je dosť náročný terén. Sú tam uvoľnené rebríky a už iba stopy po oporných drevách na chodníku. My sme tam boli za sucha a aj v pevnej obuvi to bolo dosť nebezpečné. Hlavne cesta naspäť bola dosť „zaujímavá“. Vrátili sme sa k odbočke na lúke pod Roháčom a pokračovali v ceste. V spodnej časti je vyhradené ohnisko a prameň vody. Nachádzame sa na rozsiahlej lúčine pod Roháčom, kde stála chatrč a jazierko, ktoré ste mohli vidieť vo filme Sokoliar Tomáš. Jazierko je tam stále. Po krátkom oddychu pokračujeme ešte chvíľu po žltej značke, ale ďalej už prechádzame cez lúky. Snažíme sa dostať späť na modrý chodník. Keďže máme domácu sprievodkyňu a očami sledujeme každý kmeň stromu, po dlhšom kráčaní sme na chodníku. Potrebujeme sa dostať späť na Roháčske sedlo. Reči o bikeroch v Súľovských vrchoch sú pravdivé a chalani, ktorých sme stretli, si jazdu naplno užívali. V Roháčskom sedle si doprajeme zaslúžený oddych a už známu cestu dole priam zbehneme. Kofolu v obci Podhorie a pohľad na hrad Lietava už len doplnia prekrásny deň strávený v Súľovských skalách.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Fotogaléria k článku

Najnovšie