Zámok Eckartsau
Túra

Eckartsau okružný chodník a zámok Schlosshof

16. 09. 2016
Rozhodla som sa preskúmať pekné zákutia dunajských ramien, ktoré sa nachádzajú v NP Donau-Auen (Dunajské luhy). Prechádzajúci víkend ma príjemne prekvapila lokalita, brána do lužnej krajiny Orth an der Donau. Moje ďalšie putovanie smerovalo do mestečka Eckartsau, kde sa nachádza informačné centrum národného parku.

Eckartsau

Eckartsau je známe výskytom vysokej zveri, konkrétne jeleňom lesným, ktorý je kráľom dunajských luhov. Mohutné jelene v lužných lesoch dosahujú hmotnosť okolo 250 kg. Habsburgovci mali záľubu v poľovačkách a rozsiahle lúky v okolí zámku boli využívané na poľovačky na mohutné jelene. Známa je lúka, ktorej názov Rote Wird znamená odlesnený ostrov v mori lesa. Zámok bol postavený na mieste niekdajšieho obranného vodného hradu z 12. storočia. V prvej písomnej zmienke pochádzajúcej z roku 1180 sú ako prví vlastníci spomenutí rytieri z Eckartsau.

Záhradný park má rozlohu 27 hektárov. V štýle anglického parku ponúka návštevníkom prechádzky po cisárskej ceste, na ktorej sa panovníci prechádzali a tu oddychovali od zámockých povinností. Zámok je prístupný od 1. apríla do 31. októbra, denne o 11.00, 14.00, 16.00 pre skupiny 6 a viac osôb a tiež podľa dohody.

Krásne sobotné ráno bolo stvorené na výlet za ďalším spoznávaním krás Národného parku Donau Auen. Zorganizovala som svoj vlastný zájazd rakúskymi zámkami s prechádzkou po okružnej trase lužnou krajinou. Bol to darček ku Dňu matiek pre moju maminu. Obdržala odo mňa program zájazdu s popísanými zaujímavosťami v peknom regióne. Cesta nám ubehla rýchlo a ani sme sa nenazdali a ocitli sme sa pred bránou zámku Eckartsau. Pred vstupom sme si preštudovali namaľovanú mapku zámockého parku s rôznymi trasami a vstúpili sme do parku s krásnymi rôznorodými stromami. Park je rozľahlý a nachádzajú sa tu rôzne odpočinkové miesta. Ľudia si môžu posedieť na drevených lavičkách a obdivovať rôzne druhy stromov, krásne lipové aleje a vychutnávať si ničím nerušený pokoj prírody.

Dostali sme sa k vstupnej bráne do zámku, ktorý je vyzdobený poľovníckym štýlom s rôznymi sochami jeleňov. Vyšli sme na nádvorie, kde sa nachádza striekajúca fontána. Na vežičke zámku bolo bocianie hniezdo, do ktorého často nalietaval bocian. V parku sa mi páčil obrovský exotický strom, ktorý mal poriadne dlhé konáre. Napojili sme sa na okružnú 3,3 km dlhú trasu. Prechádzali sme cez kamenný most ponad potok Fadenbach. Obdivovali sme mŕtve rameno s vysokánskym trstinovým porastom, kde plávali kačičky. Pokračovali sme lesnou cestou so stromovou alejou, ktorá nám poskytovala príjemný chládok a zdravú prírodnú klímu. Vdychovali sme vôňu medvedieho cesnaku, ktorého záhony sa rozprestierali celým lesom. Kochali sme sa pohľadom na obrovský košatý strom, od ktorého sme prešli na hrádzu Marchfelddamm. V tejto časti bolo cítiť horúce slnečné lúče, preto sme zvolili svižnejšie tempo a za pár minút sme prešli opäť do útrob chladnejšieho lesíka. Cesta viedla peknou gaštanovou alejou a nachádzali sa tu obrovské lúky. Okruh je nenáročný a vhodný pre každého. Prišli sme ku starému kúpaliku Eckauer Bad, kde našla svoje útočisko vzácna ryba blatniak európsky. Našu prechádzku sme ukončili v zámockej kaviarni, ktorá je samooblužná, tak som mamine priniesla chutnú kávičku. Oddýchli sme si pri sviežej fontáne a pomaly sme sa presunuli do ďalšieho rakúskeho zámku.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Schlosshof

Doviezli sme sa do Devínskej Novej Vsi, kde sme auto odstavili na parkovisku v blízkosti Cyklomosta slobody. Prešli sme po hrádzi, kde sa nachádza chránený areál Devínske alúvium Moravy. Pokračovali sme cez most, z ktorého sa nám naskytli pekné pohľady na rieku Morava s rôznymi zákutiami a privítal nás žabí koncert. Započúvali sme sa do predstavenia, ktoré nám pripravila príroda. Mali sme výhľady na Devínsku Kobylu a pred nami sa nám ukázal krásny zámok Schlosshof, ku ktorému sme sa pomaly približovali. Vstúpili sme nádhernou Moravskou bránou do zámockého areálu, bývalého sídla princa Eugena Savojského, ktorého záhrady sa rozprestierajú na siedmich terasách s množstvom sôch a fontán. Zámok bol pôvodne reprezentatívnym vidieckym a poľovníckym sídlom princa Eugena.

Prechádzali sme sa nádhernou barokovou záhradou s fontánami a skrývali sme sa v záhradných labyrintoch. Schodíkmi sme vyšli k jaskyni s fontánou, kde sa nachádzajú sochy, ktoré predstavujú personifikáciu riek Dunaja a Moravy. Obdivovali sme rôznorodé kvetinové záhony, ktoré hýrili krásnymi farbami. Všetko bolo geometricky usporiadané ako podľa šablóny. Zaujala ma socha, ktorá ochraňuje vstup do záhrad - bytosti majú telo leva, ženskú hruď a hlavu. Zo záhrad som sa kochala pohľadom na Devínsku Kobylu. Vstúpili sme do saly terreny, ktorá je vyzdobená mramorom, štukovou výzdobou a zlatými dekoráciami. Vstupenka nám platila aj na prehliadku vnútorných priestorov zámku, ktorý sme si pozreli bez sprievodcu. Obdivovala som slávnostnú sálu, z ktorej sme prešli do nádherne vyzdobenej miestnosti s kaplnkou a bohatou mramorovou výzdobou. Fotenie bolo zakázané, čo sme samozrejme rešpektovali. Pozreli sme si cisársky apartmán a apartmán Márie Terézie.

Po prehliadke sme si dali kávičku v zámockej kaviarni. Pokračovali sme ku krásnej Neptúnovej fontáne. Ďalšou atrakciou na zámku sú zaujímavé záhrady: Záhrada maškŕt, ruží, byliniek, záhrada regiónu Weinviertel. Najviac ma zaujala bylinková záhrada, kde som voňala rôzne druhy bylín a korenín, napr. mätu, medovku, tymián, pulmoran. Súčasťou prehliadky bol statok so zvieratami s dromedármi, lamami, pávmi, oslíkmi a krásnym druhom koní Lipican.

Za príjemne strávený deň v Rakúsku som darovala mamine magnetku s motívom zámku. Tešíme sa na ďalšie spoznávanie krás regiónu.

Fórum 2 príspevky
Eckartsau okružný chodník a zámok Schlosshof 16/09/16 21:34 2 príspevky
Najnovšie články
 
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov pohoria. Medzi nimi sa nachádza sedlo s … » celý článok dnes Peťo Nový Volovské vrchy
Správa Aktuálne z hrebeňa Nízkych Tatier – leto 2021 Pokiaľ plánujete prechod hrebeňov Nízkych Tatier, či už v rámci SNP-čky, alebo len v rámci párdňového vypnutia mimo civilizácie, je dobré poznať aktuálne podmienky. Záleží len na ... » viac včera Marek Šurina Správy
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej ... » viac 11/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články autora
 
Túra Morské oko, Kepa a Päť Poľských plies Počas jesennej dovolenky sme sa rozhodli navštíviť poľskú časť Tatier. Presunuli sme sa z dedinky Ždiar, ktorá sa nachádza pod Belianskymi Tatrami do poľskej Lysej Poľany. Mali sme v pláne navštíviť tyrkysové Morské oko a … » celý článok 25/05/21 Tatiana Filipková Vysoké a Belianske Tatry
Túra Výstup na hiadeľskú Prašnicu Zobudili sme sa do chladného rána, strechy domov boli pokryté námrazou. Pochutili sme si na vajíčkových chleboch a dobre posilnení sme sa presunuli do dedinky Hiadeľ. Banícka osada ... » viac 15/04/21 Tatiana Filipková Nízke Tatry
Rozhovor Imroman zdolal Everesting na bicykli Martin Imrich "Imroman" je zanietený cyklista, ktorý sa zúčastňuje vytrvalostných cyklomaratónov a rôznych športových výziev. Jednou z nich bola extrémna výzva Everesting na bicykli. 16. ... » viac 17/03/21 Tatiana Filipková Rozhovory
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Eckartsau okružný chodník a zámok Schlosshof 16/09/16 21:34 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Malá dunajská nížina (Kleine Ungarische Tiefebene / Podunajská nížina), Viedenská kotlina (Wiener Becken) - Moravské pole (Marchfeld)

 • Počet dní
  • 1

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 08.05.2016

 • SHOCart mapy
0.6 (0.35)