Pláž San Vito Lo Capo a Monte Monaco
Túra

Sicília - výstup na Monte Monaco

11. 10. 2016
Ak ste si na úvodnom obrázku všimli len slnečníky a more, ďalej radšej ani nečítajte. Článok je, aj keď samozrejme nie výhradne, určený obetavým partnerom-horalom, ktorých krajšia polovička preferuje chytanie zlúčeniny bronzu v polohe ležmo na piesku, za ktorý by si slovenský murár nechal do kolena vŕtať a za šplechotu nepitnej vody pod slnkom, ktoré za ideálnych podmienok aj starému vetchému berberovi vysuší posledný tuk na ušnom laloku.

Pre takéto prípady treba počítať so zadnými vrátkami a pri výbere destinácie odporúčam dôkladne presondovať okolie, či sa tam náhodou nejaký kopček nenachádza. V prípade Maledív či inej “vychýrenej” destinácie s krivými palmami, podunajskou rovinou a obvodom 2 kilometre vám zostáva pre “únik” nanajvýš plážový bar. Mne sa našťastie pri plánovaní rodinnej dovolenky podarilo “prepašovať” zopár sympatických kopčekov.

Nemenovaná nízkorozpočtová letecká spoločnosť lietajúca z Bratislavy mala začiatkom roka v ponuke letenky na Sicíliu, konkrétne do Trapani na západe ostrova za smiešnych cca 40,- € (spiatočka/osoba), no tak nekúpte to. Staré rybárske mesto s typickými úzkymi uličkami, trúbiacimi skútrami a parádnou pizzou je posadené na západnom pobreží Sicílie, kde sa nachádzajú viaceré národné parky a prírodné rezervácie. Vytipoval som si prírodnú rezerváciu Zingaro (Riserva Naturale dello Zingaro), s jeho nie síce najvyšším, no o to výraznejším vrcholom Monte Monaco (532 m n. m.), ktorý okrem názvu nemá s Monacom ani za mak spoločného. Neprehliadnuteľné skalnaté bralo tvorí najsevernejší bod spomínaného parku a výraznú dominantu nad svetoznámymi plážami mestečka San Vito Lo Capo.

Napriek tomu, že som dovolenku naplánoval len pre našu trojčlennú famíliu, čo výrazne ohrozovalo moje smelé kopcové plány (nechcel som ich samých nechávať na pláži), vyššie sily sa nado mnou zľutovali a na letisku v Trapani nám “naordinovali” stretnutie s jednou mladou pani s dcérkou zo Slovenska, s ktorými sme od vtedy väčšinu času trávili spoločne. Moja vypočítavosť nepoznala hraníc, a tak v rámci testovania partnerkinej tolerancie som jedného pekného dňa navrhol, že ich všetkých autom zaveziem na pláž v San Vito Lo Capo, zatiaľ čo si odbehnem na nejaký priľahlý kopec a budem v žiari horúceho slnka lapať masochisticky po dychu. Čo mi pripomína anekdotu o Leninovi, ktorý vyzdvihoval výhodu manželky a milenky: “Manželka si myslí, že som u milenky, milenka si myslí, že som u manželky a ja zatiaľ rýchlo šup, šup do knižnice!”. Ano, niekedy si pripadám divný, ale to ma aspoň odlišuje od priemeru.

Posádku som vyložil podľa plánu na pláži, uistil sa, že chytia fleka s dobrým výhľadom na deti (permanentne vo vode), a odšoféroval som si to k úpätiu hrebeňa. Výstupová trasa sa dá ľahko vydedukovať, keďže ide o ľahko čitateľný hrebeň. Auto som odparkoval do náruče olivových hájov a vydal sa hore po slušne prešliapanej cestičke. Aby som to nedajboh nemal ľahké, vybral som si najmenej vhodný čas a počasie - slnko v najväčšej sile na poludnie ma žmýkalo ako špongiu. K tomu som si nechal na pláži v taške svoj klobúčik, a tak som musel obetovať telo kvôli hlave (sprostej) a zakryl som si ju tričkom. Našťastie sem-tam zavanul vetríček od Stredozemného mora, tak sa to vcelku dalo vydržať. Keďže sa hore vystupuje od nuly, od mora (pár výškových som “ošálil” autom), treba vyšliapať približne 500 výškových metrov. Výstup je však s pribúdajúcimi metrami čoraz zaujímavejší. Výhľady dookola na šíre more (pozor, už ma zaujalo!), v pozadí s ďalším dominantným pobrežným strážcom Monte Cofano, až po Monte Erice so stredovekým mestom týčiacim sa nad Trapani. Na hrebeni som nahliadol na druhú stranu hrebeňa, kde bolo vidno záliv Golfo di Castellamare a kochal som sa nad vyššími končiarmi na hrebeni - ten najbližší, kóta 666 m n. m. (aké tematické v úpeku).

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Stúpajúc na hrebeň si hovorím zo srandy, či tam nebude nejaký bufet. Ostal som mierne v šoku, keď som v diaľke zbadal budovy uprostred suchej pustiny. On totiž prudký masív nad mestom a stepný charakter terénu dáva pocit, že človek ide do absolútnej divočiny. No ku zrejme opusteným viniciam, alebo olivovým hájom ide z druhej strany vcelku pohodová cesta, vedúca až k vrcholu, kde boli badateľné nejaké staré zrúcané budovy, zrejme strážneho charakteru. Terénnym autom by sa hore dalo vyjsť bez problémov. Trochu to ohlodalo moje pocity dobrodruha, no tešil som sa na výhľady. Obehol som starší pár, evidentne zdecimovaný slnečnou žiarou a o pár minút som bol na vrchole pri kríži. Celkom sám, ja a neskutočné výhľady. Otvorila sa predo mnou celá zátoka San Vito Lo Capo a musím priznať, že sa mi pláže z tohto uhla pohľadu naozaj páčili.

Od kríža som sa ešte presunul bližšie ku kraju vrchola. Strmý päťstometrový zráz rovno pod nohami vzbudzoval rešpekt. Trochu som sa tam pomotal, zakýval mojim kúpačom a po pár snímkach som sa rozhodol ísť dole. Teplo už bolo naozaj neznesiteľné, no zostup bol rýchly. O necelú hodinu som sedel v aute smerom na pláž a poviem vám, že po prechádzke more hneď inak chutí (aj keď stále slano).

Cenné informácie som vytiahol http://www.summitpost.org/monte-monaco/478787.

Fórum 3 príspevky
Sicília - výstup na Monte Monaco 12/10/16 18:56 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra BéKáčko - absolútny prechod Bielych Karpát Hrebeňovky sú na Slovensku obľúbenou turistickou disciplínou. Katalóg najobľúbenejších ponúka Malé Karpaty, Vtáčnik či Považský Inovec, pokračuje masovkami Malá a Veľká Fatra až po lahôdky pre fajnšmekrov v podaní Nízkych a Západných Tatier. Určite ich je viac, no nie je cieľom článku ich všetky menovať. Nás zaujali tentoraz naše Biele Karpaty. 28/01/17 Jaroslav Naď Biele Karpaty
Túra Sicília - výstup na Monte Cofano Ak ste čítali môj predošlý článok, ako a kam zdrhnúť z pláže na kopce počas rodinnej dovolenky na západe Sicílie, určite viete, že základom je vybrať destináciu, kde sa vôbec nejaké kopce nachádzajú. Počas dovolenky som si tak odbehol po Monte Monaco na Monte Cofano, ktorému je venovaný článok. 25/10/16 Jaroslav Naď Svet
Túra Sicília - výstup na Monte Monaco Ak ste si na úvodnom obrázku všimli len slnečníky a more, ďalej radšej ani nečítajte. Článok je, aj keď samozrejme nie výhradne, určený obetavým partnerom-horalom, ktorých krajšia polovička preferuje chytanie zlúčeniny bronzu v polohe ležmo na piesku, za ktorý by si slovenský murár nechal do kolena vŕtať a za šplechotu nepitnej vody pod slnkom, ktoré za ideálnych podmienok aj starému vetchému berberovi vysuší posledný tuk na ušnom laloku. 11/10/16 Jaroslav Naď Svet
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Šiklóš, Horšianska dol., Svätý Kríž a Krížny vrch Regióny Tekov a Hont sú rajom pre cyklistiku a cykloturistiku. Nachádza sa tu množstvo cestičiek s minimálnou premávkou, v pestrom (rovinatom, zvlnenom aj kopcovitom) teréne a v obklopení atraktívnej krajinnej scenérie. Popri trasách je množstvo prírodných, kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sú zatiaľ neobjavené pre masy turistov. Navyše tu počasie po väčšinu dní v roku praje bicyklovaniu. dnes Jakub Mészáros Štiavnické vrchy, Podunajsko
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich malých výletníkov pripadá do úvahy. Skomplikujeme to podmienkou, aby išlo o miesta, ktoré sme zatiaľ nenavštívili. Ani rodičia. A vyšla nám Ráztoka. včera Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Sľubica a skalné mestečko Sokolica Predpokladám, že takmer každý turista zo Šariša či Spiša dobre pozná jeden z najkrajších výhľadových bodov pohoria Branisko – Sľubicu. Avšak článok nebude len o samotnej Sľubici. Bola skôr akousi povinnou jazdou, keďže sme sa pohybovali v jej okolí, naším hlavným cieľom však bolo menej známe skalné mestečko Sokolica blízko Skalnej brány pri Rajtopíkoch. včera Stanislav Ďurica Branisko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Sicília - výstup na Monte Monaco 12/10/16 18:56 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Taliansko - ostrov Sicília (Isola di Sicilia), západné pobrežie - Sicílske Apeniny - Prírodná rezervácia Zingaro (Riserva Naturale dello Zingaro)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 532 m n. m.

  • min: 0 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 532 m

  • klesanie: 532 m

 • Vzdialenosť
  • 4 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 22.06.2016

 • Štart trasy
  • šírka: 38.161271 ° SŠ
   dĺžka: 12.748948 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 38.167284 ° SŠ
   dĺžka: 12.756855 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • iba so sebou

 • Doprava
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.39 (0.22)