logo HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Kostolík je na nádhernom mieste
Túra

Chorvátsko – Kozjak – Biranj

14. 10. 2016
Pri pobyte v mestečku Kaštela medzi Splitom a Trogirom ma upútalo pohorie so skalnými úbočiami tiahnuce sa pri pobreží. Vraj tento skalný hrebeň je s približne 16 kilometrami najdlhší v Chorvátsku. V južnej časti, bližšie ku Splitu sú dokonca zaistené cesty. Hneď mi napadlo, že zhora musia byť úžasné výhľady. Obzvlášť ma upútal domček na skale, ktorý bolo vidieť z nášho apartmánu. Keďže ráno vstávam skôr ako ostatní, povedal som si, že sa tam pokúsim dôjsť a vrátiť sa, kým zvyšok rodiny vstane (od siedmej do desiatej hodiny).

Na internete som nevedel nájsť žiadne mapy turistických chodníkov (až neskôr som zistil, že sa dajú nájsť na stránke http://www.gss.hr/hgss/kartografija/kozjak/). V mobile som ale mal aplikáciu mapy.cz s offline mapou Chorvátska a poslúžila veľmi dobre. Síce v aplikácii neboli vyznačené značkované trasy, ale zato prakticky všetky chodníky áno.

Trasa

Kaštel Lukšć – crkva Gospa Lurdska – Biranj (Sveti Ivan) – Birnjac – Malačka – Radun – Kaštel

Ulicou sv. Lovre od Ostroga vyrážam do pohoria Kozjak. Za mestom sú len riedko obývané usadlosti a olivové háje. Usadlosti strážia psy, našťastie uviazané, pasú sa tu kone a celkovo akoby sa človek vrátil v čase. Prichádzam k malebnému kostolíku Gospa Lurdska a pokračujem krížovou cestou s drevenými krížmi na jednotlivých zastaveniach kamenistou cestou vyššie. Za koncom krížovej cesty som zbadal turistické značenie, ale nič mi nehovorí. Neviem ako sa volá môj dnešný cieľ... i vzdialenosti. Ale odteraz ma značenie sprevádza až hore, idem po ceste „Kolíska chorvátskej štátnosti“ (Kolijevkom hrvatske državnosti).

Zdola sa síce zdalo, že pôjdem celý čas pod páliacim slnkom, ale macchia je miestami pomerne vysoká a poskytuje tieň, navyše fúka príjemná bóra. Naskytajú sa mi prvé výhľady na more a ostrovy a nado mnou vidím na skale kríž (mal by to byť vrch Kastelovac). Je to krása, užívam si výlet, vegetácia je úplne iná ako u nás, miestami dosť hustá a chodníček sa v nej úplne stráca. Ale neskôr sa rozširuje.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Prechádzam popod skalnú stenu s krížom a prichádzam do sedla medzi Kaštelovacom a Biranjom. Je tu križovatka viacerých značkovaných ciest a na skale som si všimol nápis Lukina jama. Nič mi však nehovorí, neskôr na internete zisťujem, že je to jaskyňa-priepasť asi 2 km odtiaľto smerom do vnútrozemia, kam partizáni za vojny pohádzali mnoho podozrivých z kolaborácie s Talianmi či Ustašovcami (fašistické hnutie v Chorvátsku; pozn. redakcie). Pobrežie bolo v tom čase obsadené Talianskom a hranica viedla práve hrebeňom Kozjaku. Je tu (na hrebeni) mnoho, naozaj veľmi veľa talianskych bunkrov z tých čias. Okolo viacerých prechádzam, niektoré sú kompletne zachované, ale z niektorých sú už ruiny. Sú odtiaľto (ako aj z celého hrebeňa) fantastické výhľady smerom na Jadranské more a chorvátske ostrovy (Hvar, Ciovo, Šoltank, Velki a Mali Drvenik a iné), mestá Split (v pozadí pohorie Mosor a Biokovo) a Trogir s letiskom Split, aj do vnútrozemia na planinu s niektorými bosnianskymi horami v pozadí... Podľa aplikácie PeakFinder je odtiaľto možné vidieť aj niektoré hory v Taliansku, najvzdialenejší dohľad by mal byť na Monte Chiarano v Apeninách - cez 277 km. Bonusom je pohľad na lietadlá, ktoré okolo v nízkej výške prilietajú a vzlietajú z letiska Split (je však bližšie k Trogiru).

Preskúmavam zopár bunkrov a nejako som zišiel z cesty, tak vyrážam na vrcholový hrebeň Biranju krížom cez škrapy po skalách cez riedku macchiu. Už cestou som zistil, že domček na skale je kostolík (Sveti Ivan) a je veľmi fotogenický. Prichádzam k nemu a prejdem kúsok ďalej na vrchol. Pod kostolíkom vo svahu smerom do vnútrozemia (od mora je skalný útes) je množstvo kamenných lavičiek a ohnísk. Sú tu dokonca natiahnuté konštrukcie, na ktoré sa dáva celta, aby sa mohlo piknikovať aj za zlého počasia. Pravdepodobne sa tu konávajú aj masovejšie akcie. Dva dni predtým bol kostolík vysvietený, pri pohľade od mora vyzeral v noci akoby sa vznášal vo vzduchu. Sú na ňom natiahnuté ledky, ale nie je tu elektrina, museli sem priniesť nejaký zdroj.

Vrch Biranj síce nie je vysoký (627 m) ale tým, že sa ide priamo od mora, je slušné prevýšenie. Na hrane planiny sú skalné steny a výhľad je naozaj úžasný. Pohorie Kozjak odporúčam.

Naspäť sa vraciam po vrchole útesu k sedlu, z ktorého som prišiel a odtiaľto sa vyberám dole inou cestou (mala by to byť požiarna cesta). Vedie tadeto aj značka a popod útes prichádzam až k asfaltovej ceste do sedla Malačka. Kúsok po nej zídem a potom pokračujem poľnou cestou približne po vrstevnici ponad olivové háje a vinice. Cestou vidím ešte pár kostolíkov a zaujímavých skál, až prichádzam na miesto, kadiaľ som išiel hore. Aj by som ho minul, iba vďaka navigácii v mobile si všimnem, že idem nesprávne a potom len rovnakou cestou dole do Kaštela Lukšič.

Pekné, hlavne pre milovníkov stredovekej architektúry, sú výlety po pobreží. Kaštelov (hradov) medzi Splitom a Trogirom je sedem. Niektoré sú úplne zachovalé a mestečká si zachovali starobylý charakter. V Kašteli Štafilič je 1600 rokov starý olivovník (maslina), a v Kašteli Lukšič je botanická záhrada.

Fórum 2 príspevky
Chorvátsko – Kozjak – Biranj 21/10/16 15:28 2 príspevky
Najnovšie články
 
Túra Dievčenská a Brzotínska skala s deťmi Pár dní v októbri 2020 trávime opäť na Gemeri. Náš pôvodný plán boli Poloniny, ale protipandemické opatrenia nám rušia ubytovanie na východe, a tak bleskovo meníme destináciu na Krásnohorskú Dlhú lúku, kde si nachádzame … » celý článok dnes Andrea Morongová Slovenský kras
Túra Planina Galmus: Biela skala a Šarkanova diera Planina Galmus je celoslovensky málo známa oblasť, ktorá však ponúka nádherné zákutia a zároveň chodenia chtivým návštevníkom ponúka tri pozdĺžne trasy. Väčšina ľudí pozná ... » viac dnes Henrich Tomáš Volovské vrchy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
Extra Tribečské trhliny – tie skutočné… V istom zmysle sa za trhliny dajú považovať aj jaskyne, nie? Tak sa zveziem na vlne záujmu o pohorie a predstavím vám najväčšie skutočné “trhliny” Tribeča. Aj keď Tribeč patrí medzi jadrové pohoria i tu sa nájdu krasové … » celý článok 13/03/19 Vladimír Prutkay Jaskyne
Reportáž Plavecká jaskyňa – deň otvorených dverí Pre turistov, ktorí sa radi pozrú aj na miesta zvyčajne skryté, sú rôzne dni otvorených dverí ideálnou príležitosťou. Pre jaskyniarov je to zároveň možnosť pochváliť sa výsledkami ... » viac 31/01/19 Vladimír Prutkay Jaskyne
Extra Četníkova svadba a jaskyňa Dezidera Horváta Na jar tohto roka som sa zúčastnil Kamzíkfestu v Nových Zámkoch, poriadaného miestnym turistickým klubom Kamzík. Mimo iného ma zaujala aj mimoriadne zanietená prezentácia o jaskyniarstve ... » viac 24/10/18 Vladimír Prutkay Jaskyne
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Chorvátsko – Kozjak – Biranj 21/10/16 15:28 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Chorvátsko: Kozjak

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 627 m n. m.

  • min: 0 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 627 m

  • klesanie: 627 m

 • Vzdialenosť
  • 13 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 2016

 • Štart trasy
  • šírka: 43.54794 ° SŠ
   dĺžka: 16.37748 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 43.54794 ° SŠ
   dĺžka: 16.37748 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • vlastná (so sebou)

 • Mapa
  • http://www.gss.hr/hgss/kartografija/kozjak/

0.47 (0.24)